- Wielkością przewyższała ówczesne katedry w Gnieźnie i Krakowie. Ta romańska świątynia została wzniesiona ze starannie ociosanych kwadr granitowych. Biskup Aleksander zamówił w ludwisarni magdeburskiej wielkie dwuskrzydłowe drzwi do katedry, obite 48 płytami spiżowymi z płaskorzeźbami. Drzwi te w niewyjaśnionych do końca okolicznościach w XIII lub XIV w. znalazły się w Soborze Sofijskim w Nowogrodzie Wielkim, gdzie noszą nazwę Kursuńskich. W 1981 r. wykonano replikę tego wspaniałego zabytku romańskiej metaloplastyki i od tej pory Drzwi Płockie znów zdobią katedrę. Replika jest darem miejscowego kombinatu petrochemicznego dla bazyliki katedralnej - opisuje Parafia pw. św. Zygmunta w Płocku.Przez wieki Katedra przeżyła wiele zmian, była odbudowywana po pożarze, przebudowywana zgodnie z obowiązującą w danych czasach modą i wielokrotnie remontowana. W latach 1900-1903 Katedra przeszła ostatnią gruntowną przebudowę, według projektu Stefana Szyllera. Przywrócono jej wtedy XVI-wieczny wygląd, jaki znamy dzisiaj. Od frontu na szczycie można dostrzec herby biskupów płockich, którzy odegrali największą rolę w ratowaniu Katedry przed zniszczeniem:
- W nawach są to sceny nowotestamentowe, panorama Płocka oraz wizerunki osób zasłużonych dla miasta. W prezbiterium zaś znajdują się przedstawienia Matki Bożej, 28 postaci świętych i błogosławionych oraz scena "Odnalezienia Chrystusa w świątyni", gdzie wśród słuchaczy dwunastoletniego Chrystusa można rozpoznać polskich uczonych okresu pozytywistycznego między innymi: Aleksandra Świętochowskiego i Władysława Smoleńskiego - opisuje Bartłomiej Modrzewski z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie.W nawie bocznej pod wieżą północną mieści się Kaplica Królewska z sarkofagiem z czarnego marmuru wykonanym według projektu Zygmunta Vogla. W kaplicy spoczywają szczątki:
Władcy i dziedzice ziem: krakowskiej, sandomierskiej, śląskiej, wielkopolskiej, mazowieckiej, dobrzyńskiej, michałowskiej, łęczyckiej i Pomorza.Z kolei w nawie bocznej pod wieżą południową mieści się Kaplica św. Rodziny, nazywana również Kaplicą Sieprskich. Naprzeciwko wejścia do nawy jest pomnik grobowy, w którym pochowani są wojewoda Andrzej Sieprski z małżonką. Ostatni poważny wstrząs Katedra w Płocku przeżyła we wrześniu 1939 roku, gdy jedna z kaplic została zniszczona w wyniku niemieckiego nalotu. Świątynię ponownie oddano do użytku w 1946 roku. W 2003 roku przebudowano prezbiterium, a od 2020 roku trwa systematyczna wymiana pokrycia dachowego. Na podstawie: katedraplock.pl, zabytek.pl i wikipedia.org.
Lolita14:50, 08.11.2023
Nareszcie przyzwoity artykuł. Interesujący i przydatny. Dzięki.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Tragiczny wypadek w powiecie płockim
Ile Polaków ma jeszcze zginąć na tych drogach żeby wrescie ktoś się obudził . Gdzie jest ta Policja .
wojtek
09:30, 2025-07-27
Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku
Ale fachowców od islamu Co pasjonuje? A inne religie? Np Hinduizm?
I na jedno kopyto
07:06, 2025-07-27
Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku
dziwne, jakoś na wakacjach nie przeszkadzają nam głodne, wychudzone ręce w liberii podające wypasione posiłki na ogromnych, ciężkich, srebrnych tacach.
PocztówkazWakacji
23:25, 2025-07-26
Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku
Zamiast płockiego hejnału islamski Muezzin powinien nawoływać wiernych do modlitwy. To trzeba zmienić koniecznie. Ten hejnał trzeba zlikwidować bo to może drażnić migrantów
Patrycja
21:41, 2025-07-26