Zamknij

Posadzili 14 tysięcy sadzonek drzew [FILM, ZDJĘCIA]

Agnieszka Stachurska 16:32, 13.04.2023 Aktualizacja: 16:44, 13.04.2023 ok. 3 min. czytania
1

Aktywność fizyczną połączyli z pracą na świeżym powietrzu i szczytnym celem. Dzięki pracy kilkudziesięciu pracowników PKN ORLEN, na terenie Leśnictwa Soczewka powstanie młody las.
W środę, 12 kwietnia br. pracownicy PKN ORLEN wzięli udział w akcji sadzenia lasu z Biurem Ochrony Środowiska pod hasłem #sadziMY!2023. Od godziny 12 na terenie Nadleśnictwa Łąck, a precyzyjniej leśnictwa Soczewka grupa kilkudziesięciu osób wzięła udział w krótkim szkoleniu BHP oraz instruktażu na temat prawidłowego sposobu sadzenia drzew, po którym rozpoczęła się właściwa praca. Młody las powstawał na terenie zrębu starych drzew. Dlaczego wycina się drzewa w lesie?
- Drzewa wycinamy, aby mieć z czego wykonywać różnego rodzaju artykuły, jak meble czy chociażby papier toaletowy - mówi Wiesław Torbicki, leśniczy z Leśnictwa Soczewka. - Ale wycinamy tylko tyle drzew, ile jest konieczne. Nie robimy tego dla przyjemności. W tym miejscu, w którym się znajdujemy, wycięliśmy drzewa dwa lata temu, a teraz sadzimy nowe. Za pięć lat będzie w tym miejscu taki młodnik, jak stoi obok. Ludzie, niestety, źle odczytują intencje leśników, są niedoinformowani - podkreśla leśniczy.
Jak wyjaśnia, grupa z PKN ORLEN przyjeżdża już od kilku lat, by pomagać w sadzeniu nowych drzew. Sadzonki są przeważnie iglaste, z domieszką drzew liściastych, aby wzbogacić drzewostan.
- Wcześniej rosła tu niemalże sama sosna, a obecnie sadzimy też jawor, brzozę, dąb czy buk. Takie lasy są cenniejsze pod względem przyrodniczym. Sosna ma wiek rębności około 100, maksymalnie 120 lat, a dąb może rosnąć nawet do 150 lat. Jest to więc różnica dosyć znaczna - tłumaczy Wiesław Torbicki.
Zaznacza też, że wycinki drzew nie są prowadzone dowolnie.
- Mamy tzw. Operat Urządzania Lasu, jest to tzw. "święta księga" leśników. Operat ten wydawany jest raz na 10 lat, w którym są zapisane wszelkie zabiegi gospodarskie, przyrodnicze, ochronne czy hodowlane, a więc wszystko to, co można zrobić w lesie zgodnie z przepisami. Nie wykonujemy tu więc nadzwyczajnych wycięć czy dewastacji lasu, obligują nas przepisy - podkreśla leśniczy.
Wiesław Torbicki, leśniczy z Leśnictwa Soczewka PKN ORLEN od kilku lat angażuje się w akcję #sadziMY. Jak mówi Katarzyna Pawlikowska, zastępca dyrektora Biura Ochrony Środowiska PKN ORLEN, sadzenie drzew "weszło im już w krew".
- Jest to akcja cykliczna, po raz kolejny dołączamy się do akcji Lasów Państwowych i tak jak poprzednio, jesteśmy tutaj na zaproszenie Nadleśnictwa Łąck - wyjaśnia Katarzyna Pawlikowska.
W tegorocznym sadzeniu lasu wzięło udział kilkadziesiąt osób z Biura Ochrony Środowiska oraz z Biura Gospodarki Wodno-Ściekowej.
- Sadzonek jest 14 tysięcy, obsadzimy nimi powierzchnię 1,5 hektara, więc jest to ambitne wyzwanie. Mamy nadzieję, że wykonamy to zadanie bardzo sprawnie - podsumowuje nasza rozmówczyni.
Po akcji sadzenia dla uczestników przygotowano poczęstunek, który - podobnie jak sadzenie drzew - był okazją do integracji pracowników. Katarzyna Pawlikowska, zastępca dyrektora Biura Ochrony Środowiska PKN ORLEN
(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [1]

komentarz(1)

SteveSteve

0 0

Gros tych wyciętych drzew idzie na gazetę w Orlenie, której praktycznie NIKT nie czyta. Jutro też kilka ton wyląduje w śmieciach.
Rozumiem że propaganda, ale ta forma to przeżytek i gigantyczne marnotrastwo. Skończyć z tym!!!

19:10, 13.04.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku

Jak w Płocku będą muzułmanie i z czasem Płock stanie się miastem islamskim z prawem szariatu to wynika z tego że te kobiety z lewicy same kręcą na siebie bat 🤣 płoccy mężczyźni będą mieli super ale kobiety nie będą miały nic do gadania. W końcu będzie normalnie. W ramach integracji i tolerancji przechodzimy na islam

Jestem za

15:45, 2025-07-27

Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku

W ramach integracji z migrantami konieczne jest prawo szariatu jako nasze prawo które należy już wprowadzać w Polsce która musi być krajem islamskim. Tego chcą Polacy. W prawie szariatu istnieją surowe kary i zakazy, które w niektórych krajach muzułmańskich są nadal stosowane. Oto najostrzejsze z nich: ### **1. Kary śmierci (hadd)** - **Za apostazję (ridda)** – porzucenie islamu przez muzułmanina może być karane śmiercią w krajach takich jak Arabia Saudyjska, Iran, Sudan i Afganistan (według talibów). - **Za bluźnierstwo** – znieważenie islamu, proroka Mahometa lub Koranu może prowadzić do egzekucji (np. Pakistan, Iran). - **Za cudzołóstwo (zina)** – jeśli osoba jest zamężna/żonata, karą może być ukamienowanie (Arabia Saudyjska, Somalia, niektóre regiony Nigerii). - **Za homoseksualizm (liwāt)** – w Iranie, Arabii Saudyjskiej, Jemenie i pod rządami talibów w Afganistanie może być karany śmiercią. ### **2. Okaleczające kary cielesne** - **Obcięcie ręki za kradzież (hiraba)** – stosowane w Arabii Saudyjskiej, Sudanie i niektórych regionach Nigerii. - **Chłosta (jald)** – np. za picie alkoholu (w Iranie do 80 batów), za nieprzyzwoite zachowanie (np. w Brunei). ### **3. Zakazy pod groźbą surowych kar** - **Picie alkoholu (khamr)** – w Arabii Saudyjskiej, Iranie, Sudanie karane chłostą lub więzieniem. - **Niezachowanie hidżabu (w niektórych krajach)** – np. w Iranie i Afganistanie kobiety mogą być aresztowane za niestosowne okrycie głowy. - **Niewierność małżeńska** – w niektórych krajach (np. Somalia, Brunei) może prowadzić do kary śmierci. - **Uprawianie magii i czarów (sihr)** – w Arabii Saudyjskiej i Sudanie może być karane śmiercią. ### **4. Dysproporcje w prawach kobiet i mężczyzn** - **Świadectwo kobiet w sądzie** – w niektórych przypadkach (np. przy sprawach o cudzołóstwo) wymagane są zeznania **dwóch kobiet** zamiast jednego mężczyzny. - **Zakaz małżeństw międzyreligijnych** – muzułmanka nie może wyjść za niemuzułmanina (w większości krajów szariatu). - **Kary za "nieposłuszeństwo żony"** – w niektórych interpretacjach mąż ma prawo "dyscyplinować" żonę (np. wg szkoły hanbalickiej). ### **Gdzie te kary są stosowane?** Najsurowsze wykonywanie prawa szariatu występuje w: - **Arabii Saudyjskiej** (publiczne egzekucje, chłosta) - **Iranie** (kamienowanie, kary śmierci za apostazję) - **Sudanie** (obcinanie kończyn za kradzież) - **Afganistanie pod talibami** (publiczne egzekucje, zakaz edukacji kobiet) - **Brunei** (śmierć za homoseksualizm)

Za islamem

15:34, 2025-07-27

Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku

Ja uważam że Polska od dawno powinna być islamska i w końcu musi obowiązywać w Polsce prawo szariatu. Wtedy będzie ład i porządek. Prawo szariatu (arab. *الشريعة الإسلامية*, *ash-sharīʿa al-Islāmiyya*) to kompleksowy system norm religijnych, moralnych i prawnych, który wywodzi się z islamu. Obejmuje on wszystkie aspekty życia muzułmanina – od modlitwy i postu, przez sprawy rodzinne i handlowe, po kary za przestępstwa. ### **Główne źródła szariatu:** 1. **Koran** – święta księga islamu, uważana za bezpośrednie słowo Boga (Allaha). 2. **Sunna** – zbiór tradycji (hadisów) dotyczących czynów i słów proroka Mahometa. 3. **Idżma** – konsensus uczonych islamskich (ulema) w kwestiach niejasnych. 4. **Kijas** – rozumowanie analogiczne, stosowane w przypadku braku jasnych wskazówek w Koranie i Sunnie. ### **Główne dziedziny prawa szariatu:** 1. **‘Ibadaat (obrzędy religijne)** – modlitwa (*salat*), post (*saum*), jałmużna (*zakat*), pielgrzymka (*hadżdż*). 2. **Mu’amalat (stosunki społeczne)** – prawo rodzinne (małżeństwo, rozwód, dziedziczenie), handel, umowy. 3. **Uqubat (kary)** – za przestępstwa takie jak kradzież (*hiraba*), cudzołóstwo (*zina*), apostazja (*ridda*). ### **Szkoły prawne (madhahib) w islamie sunnickim:** 1. **Hanaficka** – najbardziej liberalna, dominuje w Turcji, Azji Środkowej. 2. **Malikicka** – popularna w Afryce Północnej. 3. **Szafi’icka** – rozpowszechniona w Egipcie, Indonezji, części Bliskiego Wschodu. 4. **Hanbalicka** – najbardziej rygorystyczna, np. w Arabii Saudyjskiej (wahabizm). **Szyici** mają własne szkoły, np. **dżafarycką**, która dominuje w Iranie. ### **Kontrowersje wokół szariatu:** - **Kary cielesne** – takie jak chłosta (*hadd*) za cudzołóstwo czy obcinanie ręki za kradzież. - **Równouprawnienie kobiet** – np. w dziedziczeniu (kobieta dziedziczy połowę tego, co mężczyzna) lub świadczeniu przed sądem. - **Wolność wyznania** – apostazja (porzucenie islamu) w niektórych krajach jest karana śmiercią. ### **Gdzie obowiązuje szariat?** - **W pełni** – Arabia Saudyjska, Iran, Sudan, niektóre regiony Nigerii i Pakistanu. - **Częściowo** – Egipt, Maroko, Indonezja (tylko w sprawach rodzinnych dla muzułmanów). - **W świeckich systemach prawnych** – np. Turcja, Tunezja (choć w życiu prywatnym muzułmanie mogą stosować zasady szariatu).

Za islamem

15:31, 2025-07-27

Tragiczny wypadek w powiecie płockim

Ile Polaków ma jeszcze zginąć na tych drogach żeby wrescie ktoś się obudził . Gdzie jest ta Policja .

wojtek

09:30, 2025-07-27

0%