Zamknij

Miał tylko 11 lat, kiedy poszedł walczyć o Płock. Kim był "Biszkopt"?

16:02, 21.08.2022 ok. 3 min. czytania
4

Instytut Pamięci Narodowej przypomniał postać Tadeusza Jeziorowskiego - płocczanina, który w wieku 11 lat walczył podczas obrony Płocka 1920 roku. Za swoją bohaterską postawę został odznaczony przez Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych.
Tadeusz Zygmunt Jeziorowski (ur. 15 listopada 1908 w Gostomi, zm. 4 września 1939 nad Widzewem) był synem Romana i Jadwigi z Kołanowskich. Był harcerzem, porucznikiem Wojska Polskiego, kawalerem Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari, który otrzymał pośmiertnie. W dniach 18-19 sierpnia 1920, w czasie wojny polsko-bolszewickiej, jako jedenastoletni chłopak wziął udział w obronie Płocka. Jego historię przypomniał Instytut Pamięci Narodowej.
"Kochani rodzice! Z własnej woli wychodzę na chwilę na ulicę. Proszę, nie miejcie pretensji do nikogo" - tylko tyle napisał na kartce 11-letni Tadeusz Jeziorowski, gdy potajemnie opuszczał dom, by bronić Płock przed żołnierzami armii bolszewickiej.
W czasie walk o miasto w sierpniu 1920 roku, nazywany przez kolegów "Biszkoptem" harcerz i uczeń słynnego płockiego Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego, ryzykując życie, roznosił amunicję, ładował broń i podawał ją walczącym na barykadach żołnierzom. Jak przypomina IPN, Tadzio wsławił się tym, że gdy na jednej z barykad nie było już żadnego obrońcy, rzucił się, aby ratować tak bardzo cenny porzucony karabin maszynowy. Mimo bolszewickiego ostrzału, chłopiec nie doznał żadnych ran. W uznaniu jego zasług Marszałek Józef Piłsudski, podczas swojego pobytu w Płocku 10 kwietnia 1921 roku, odznaczył chłopca Krzyżem Walecznych. Tadzio Jeziorowski jest najmłodszym w historii kawalerem tego odznaczenia, ustanowionego w toku wojny polsko-bolszewickiej (11 sierpnia 1920 roku) "celem nagrodzenia czynów męstwa i odwagi, wykazanych w boju".
"Tadeusz Jeziorowski posiada wrodzone zamiłowanie do sztuki wojskowej i chciałby w przyszłości poświęcić się tej karierze. W walkach wykazał spryt, łatwość orientacji i duże męstwo. Otrzymanie odznaczenia będzie dla niego bodźcem do dalszej pracy, a może i do poświęcenia się ojczyźnie w służbie w Armii" - napisano w uzasadnieniu przyznania chłopcu Krzyża Walecznych.
Jakie były dalsze losy tego dzielnego chłopca? Tadzio kontynuował naukę w Korpusie Kadetów Nr 2 w Modlinie, a zakończył w Korpusie Kadetów Nr 1 we Lwowie, gdzie w 1929 zdał maturę. W latach 1929-1931 był słuchaczem Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie.  We wrześniu 1939 roku po raz kolejny przyszło mu walczyć w obronie ojczyzny - tym razem jako oficer taktyczny III Dywizjonu Myśliwskiego 6 Pułku Lotniczego. Zginął 4 września 1939 roku, w trakcie powietrznej potyczki z niemieckimi myśliwcami pod Ksawerowem. Pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. IPN podkreśla, że w trakcie wojny polsko-bolszewickiej wielu młodych ludzi wstępowało do armii, aby bronić kraju przed najeźdźcą. Relacje i wspomnienia uczniów ochotników wojny bolszewickiej 1920 r. zostały opracowane w publikacji IPN "O uczniu żołnierzu" K. Konarskiego. Między innymi tę publikację można kupić w atrakcyjnej cenie podczas Dni Wydawnictwa IPN, które odbywają się w dniach 20-31 sierpnia 2022. Na cześć Tadzia Jeziorowskiego powstał komiks "Waleczny Tadzio", który bezpłatnie jest dystrybuowany w szkołach i placówkach kulturalnych Łodzi oraz Płocka. Komiks, przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, można również bezpłatnie pobrać ze STRONY IPN. źródło: IPN źródło: IPN źródło: IPN
(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [4]

komentarz(4)

0 0

Ilu młodych w Jego wieku bylo18 sierpnia na Uroczystościach OBRONY PŁOCKA 20R. KTO TU KŁAMIE I W JAKIM CELU. ODBYŁA SIĘ DZIWNA UROCZYSTOŚC. Ludnośc Płocka nie ma pytań?

18:13, 21.08.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

$$$$$$

0 0

Tadzio miał jeszcze brata, też zasłużony i też zginął śmiercią lotnika w Anglii.
A co do obecności - może nikogo z młodych to nie obchodzi? Gdyby było w czasie roku szkolnego i zapłacono punktami do oceny że sprawowania..
Taka mamy młodzież - interesowną w rodziców...

15:35, 22.08.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaciejMaciej

0 0

To ciekawe i na swój sposób zastanawiające: dlaczego o Tadeuszu Jeziorowskim nie przypomina instytucja, co się nazywa TOWARZYSTWO NAUKOWE PŁOCKIE ? Czy już naprawdę nie ma w całym Płocku odpowiedniej organizacji, która dbałaby o tożsamość historyczną?

18:01, 22.08.2022
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

histerykhisteryk

0 0

Ty przypominaj, za darmo, jak frajer.

22:30, 23.08.2022

regionalistaregionalista

0 0

Tu Polski już nie ma To Polin a Bohater był Polakiem więc Obcy. Popatrzcie co zostało od pomnika Broniewskiego do NABRZEŻA.. Zniszczenia do stanu przed Krzywoustym... Likwidacja Dorobku Dziedzictwa Narodu Polskiego. Czują do tego Wstręt.

17:06, 23.08.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%