- Zawsze, kiedy przechodziliśmy obok opuszczonych budynków, bardzo nas interesowały - tłumaczą początki swojej pasji nasi rozmówcy. - Najbardziej intrygowało nas to, że są one w pewien sposób zapomniane przez społeczeństwo. Wchodziliśmy do środka takich budynków i wyobrażaliśmy sobie, jak wyglądały one za czasów swojej świetności i co się w nich działo - wspominają.
- Lubimy odwiedzać miejsca, do których dostęp jest utrudniony bądź ryzykowny, stąd nasze zainteresowanie bardziej niebezpieczną odmianą urbexu, czyli eksploracją opuszczonych kominów przemysłowych - przyznają Krystian i Konrad.Jak przygotowują się do wyprawy? - Na eksplorację niezbędne są długie spodnie oraz buty z twardą podeszwą, by zachować minimum bezpieczeństwa. Inwestujemy też w dobre oświetlenie. Najważniejszym jednak elementem jest wcześniejsze obejrzenie eksplorowanego miejsca (jeśli jest to tylko możliwe) lub poszukanie w internecie podstawowych informacji na jego temat, np. czy obiekt jeszcze istnieje, jaki jest jego stan, ochrona itp. Podkreślają również, że istnieje kodeks, którego przestrzegają prawdziwi eksploratorzy.
- Określa on to, jak powinniśmy się zachować podczas eksploracji. Podstawowa zasada urbexu mówi o tym, że kiedy eksplorujemy opuszczone budynki, wolno jest nam zostawić tylko ślady butów, a wziąć jedynie zdjęcia lub filmy. W praktyce oznacza to, że w miejscu eksploracji zabronione jest zostawiane różnego rodzaju śmieci i zabieranie znalezionych przedmiotów dla siebie. Wyjątkiem jest znalezienie przedmiotu zabytkowego, wtedy dopuszczalne jest oddanie go do np. do muzeum - wyjaśniają.Ze swoich wypraw Krystian i Konrad również przywożą bogaty materiał zdjęciowy i filmowy. - Materiały z naszych wypraw można obejrzeć na kanale YouTube o nazwie RDZ urbex. Prowadzimy również swój profil na Instagramie pod tą samą nazwą, na którym publikujemy zdjęcia z naszych ekspedycji. Jak podkreślają, starają się nie upubliczniać lokalizacji odwiedzanych przez nich miejsc. - Nie chcemy, aby dostały się tam niewłaściwe osoby, które nie przestrzegają zasad urbexu. Chcemy w ten sposób chronić odwiedzane przez nas budynki przed aktami wandalizmu - argumentują. Dlaczego ponoszą ryzyko, związane z eksploracją opuszczonych miejsc?
- Chcemy tchnąć drugie życie w opuszczone budynki, przypomnieć o nich społeczeństwu. Intrygujące jest dla nas eksplorowanie miejsc, do których mało ludzi ma dostęp bądź po prostu zapomina o nich, bezrefleksyjnie przechodząc obok - podsumowują eksploratorzy.
Rdw ziomal18:28, 28.10.2019
Szacunek Krystian i Konrad napewno odwiedzę wasze profile. Pozdrawiam
Urbe/ForteX Team19:49, 28.10.2019
Zachęcamy do obejrzenia naszego kanału
https://www.youtube.com/channel/UCxGbNHJ4V6yZSzqiQKn4WOQ
Wujek Mateusz06:44, 29.10.2019
Profesjonalny urbex w wykonaniu ekipy SMTE
https://youtu.be/BElJnOmgEb0
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Wypadek podczas wyprzedzania kilku aut na DK 62
w lewo powinien otrzymać mandat. Jak śmiał skręcać w czasie gdy PAN w bmw wyprzedzał... Jeszcze do tego na pewno skręcał z użyciem kierunkowskazu. Skandal!
skręcający
11:08, 2025-07-03
Nie żyje poszukiwany morderca. Znaleziono ciało
Gdyby się nie zastrzelił do tej pory by go geniusze nie znaleźli
Martyna
08:29, 2025-07-03
Jedziesz jak szalony? Trafisz za kratki
Póki co w Polsce najwięcej przestępstw i wykroczeń drogowych dokonują Ukraińcy i polscy politycy a na trzecim miejscu kler
Prawda
08:21, 2025-07-03
W Płocku odbędzie się Międzynarodowy Festiwal
Super 👏 Oddajmy scenę artystom. Niech się dzieje. Oby tylko politycy nie wtrącali się do sztuki jak to niestety mają w zwyczaju robić
Prawda
08:18, 2025-07-03