Już w lipcu wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Co się zmienia i czego powinni się spodziewać kandydaci na kierowców?
Od 1 lipca 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Najwięcej emocji budzi zapis dotyczący najechania na podwójną linię ciągłą. Mimo że jeszcze do niedawna interpretacja takiego manewru zależała od oceny egzaminatora i konkretnej sytuacji, teraz ma to ulec zmianie.
Jak informuje RMF24, od początku lipca każde najechanie na linię podwójną ciągłą podczas egzaminu będzie skutkować automatycznym zakończeniem egzaminu i oceną negatywną – bez względu na okoliczności. To oznacza, że nawet omijanie nieprawidłowo zaparkowanego auta, jeśli wymusi najazd na linię, zakończy się niepowodzeniem.
Maciej Wisławski, rzecznik łódzkiego WORD-u, mówił w Radiu RMF24, że zgodnie z nowymi przepisami nie będzie już miejsca na „uznaniowość”. Zasady mają być proste, czytelne i jednolite w całym kraju.
Przypomniał, że wszystko opisane jest szczegółowo w tabeli nr 9, załączniku nr 1 do rozporządzenia z 21 maja 2025 r., na podstawie którego wprowadzono zmiany.
Tymczasem Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i standaryzację oceniania, by skończyć z różnymi interpretacjami.
W komunikacie zaznaczono, że należy odróżnić groźne sytuacje (np. zjazd na przeciwny pas) od łagodniejszych przypadków, jak np. chwilowy najazd przy omijaniu. Jednak ostatecznie – jak wynika z praktyki WORD-ów – nie będzie już miejsca na takie rozróżnienia.
W nowym rozporządzeniu określono katalog aż 18 zachowań, które automatycznie skutkują oblaniem egzaminu praktycznego. Poza najechaniem na podwójną ciągłą znalazły się wśród nich m.in.:
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Będzie ścieżka rowerowa pod mostem
Inne miasta się rozwijają ,drogi ,szkoły (studenci) , miasto ściąga inwestycje firm , innowacje ,lotniska , szpitale uniwersyteckie itp. a te gamoni... ścieżki robią .No jaki prezydent takie inwestycje.
sypialnia
21:05, 2025-07-13
Tragiczny wypadek w Płocku. Zginął pieszy
Bardzo współczuję temu młodemu kierowcy oraz współczuję rodzinie zmarłego.
Monika.
12:33, 2025-07-13
Wystawiał recepty, udawał lekarza
Mając dolegliwości trafiłem do lekarza POZ który słynął z tego żeby nie zaszkodzić i nie pomóc czyli totalne beztalencie i tym razem też nie pomógł. Na SORZE też nie wiele lepsi. a na prywatnie totalnie odklejony. To są realia leczenia w Polsce czyli wstyd i hańba. Żyją z naszych składek a pacjenta mają głęboko... Ludzie płacą ogromne składki zdrowotne a i tak muszą leczyć się prywatnie więc gdzie ty u jakiś sens?
Janek
06:50, 2025-07-13
„Cud nad Wisłą” w Płocku - historia wciąż żywa
Jakoś nie widać wpisów po dniu wczorajszym
Taa
06:30, 2025-07-13
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz