To jedno z najbardziej rozpoznawalnych świąt katolickich w Polsce. Ale czy udział w uroczystościach Bożego Ciała jest obowiązkowy?
W czwartek (19 czerwca) przypada Boże Ciało – jedno z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego.
W wielu miejscowościach wierni wezmą udział w widowiskowych procesjach z Najświętszym Sakramentem, który niesiony jest ulicami miast i wsi pod baldachimem. To wyjątkowy moment, w którym wiara staje się publicznym świadectwem.
Tradycyjna procesja zatrzymuje się przy czterech ołtarzach, które mają głębokie znaczenie religijne. Odnoszą się do czterech Ewangelii oraz do symbolicznego rozesłania Dobrej Nowiny na wszystkie strony świata.
Podczas przejścia wierni śpiewają pieśni, często z akompaniamentem orkiestr dętych i chóru. W wielu parafiach przygotowania do tego wydarzenia trwają dniami.
Z punktu widzenia przepisów kościelnych, Boże Ciało należy do tzw. świąt nakazanych, co oznacza, że katolik ma obowiązek uczestniczenia w tym dniu w mszy świętej. Procesja nie jest wymagana, ale udział w niej jest silnie zalecany jako forma manifestacji wiary i wspólnoty.
Choć główne obchody przypadają w jeden dzień, to w tradycji Kościoła święto trwa osiem dni – tzw. oktawa Bożego Ciała. W tym czasie organizowane są kolejne nabożeństwa, często z procesją wokół kościoła.
Jeśli chodzi o zasady postne, w sam dzień święta nie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania mięsa. Co więcej, wiele diecezji decyduje się na udzielenie dyspensy również na piątek po Bożym Ciele, dzięki czemu wierni mogą bez przeszkód spożywać pokarmy mięsne.
Boże Ciało od 1951 roku jest dniem ustawowo wolnym od pracy i wypada zawsze w czwartek. Osoby planujące wydłużony odpoczynek muszą jednak pamiętać, że piątek po święcie to normalny dzień roboczy. Jeśli ktoś chce zyskać czterodniowy weekend, musi wcześniej zaplanować urlop.
I znowu18:11, 18.06.2025
przedruk z niemieckiego onetu. Kogo obchodzi to, co polskojęzyczni "dziennikarze" mają do powiedzenie?
Będzie ścieżka rowerowa pod mostem
Inne miasta się rozwijają ,drogi ,szkoły (studenci) , miasto ściąga inwestycje firm , innowacje ,lotniska , szpitale uniwersyteckie itp. a te gamoni... ścieżki robią .No jaki prezydent takie inwestycje.
sypialnia
21:05, 2025-07-13
Tragiczny wypadek w Płocku. Zginął pieszy
Bardzo współczuję temu młodemu kierowcy oraz współczuję rodzinie zmarłego.
Monika.
12:33, 2025-07-13
Wystawiał recepty, udawał lekarza
Mając dolegliwości trafiłem do lekarza POZ który słynął z tego żeby nie zaszkodzić i nie pomóc czyli totalne beztalencie i tym razem też nie pomógł. Na SORZE też nie wiele lepsi. a na prywatnie totalnie odklejony. To są realia leczenia w Polsce czyli wstyd i hańba. Żyją z naszych składek a pacjenta mają głęboko... Ludzie płacą ogromne składki zdrowotne a i tak muszą leczyć się prywatnie więc gdzie ty u jakiś sens?
Janek
06:50, 2025-07-13
„Cud nad Wisłą” w Płocku - historia wciąż żywa
Jakoś nie widać wpisów po dniu wczorajszym
Taa
06:30, 2025-07-13