To zmieni sposób rozliczeń w firmach. Nadchodzi nowy etap cyfryzacji, który dotknie każdego przedsiębiorcę – od korporacji po drobnych usługodawców.
Rada Ministrów przegłosowała projekt zmian w przepisach o podatku VAT. Szykują się duże zmiany – nie tylko w terminach zwrotów, ale przede wszystkim w sposobie wystawiania faktur.
Nowe rozwiązania mają usprawnić cały system podatkowy i wprowadzić go w erę pełnej cyfryzacji.
W centrum zmian znajduje się Krajowy System e-Faktur (KSeF) – ogólnopolska platforma, która ma służyć do wystawiania, przesyłania i przechowywania faktur w wersji elektronicznej. Dotychczas jego używanie było dobrowolne, ale to się wkrótce skończy.
Obowiązek skorzystania z KSeF zostanie wdrażany etapami – jako pierwsi, już w lutym 2026 roku, do systemu wejdą największe firmy z obrotami powyżej 200 milionów złotych. Pozostałe przedsiębiorstwa dołączą dwa miesiące później.
Dla najmniejszych firm przewidziano ulgowy okres przejściowy. Jeśli miesięczny poziom sprzedaży nie przekroczy 10 tysięcy złotych, e-faktury nie będą jeszcze obowiązkowe aż do końca 2026 roku. Nadal będzie też można korzystać z kas rejestrujących jako źródła wystawiania dokumentów.
Rząd przewidział także możliwość pracy „offline” – czyli wystawiania faktur bez bieżącego połączenia z internetem. Ta funkcjonalność ma zyskać charakter stały i zapewnić bezpieczeństwo obrotu gospodarczego nawet w razie awarii systemów.
Nowelizacja zakłada również skrócenie terminu zwrotu podatku VAT – z dotychczasowych 60 do 40 dni. Dzięki temu środki mają trafiać na konta firm znacznie szybciej, co w wielu przypadkach może pozytywnie wpłynąć na płynność finansową, zwłaszcza mniejszych podmiotów.
Dla przedsiębiorców najważniejsza może być jeszcze jedna wiadomość: do końca 2026 roku nie będą nakładane sankcje za błędy popełnione przy wdrażaniu nowego systemu.
Ma to być okres, w którym firmy będą mogły spokojnie nauczyć się działania KSeF i dostosować swoje procedury.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz autorstwa pressfoto na Freepik
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Będzie ścieżka rowerowa pod mostem
Inne miasta się rozwijają ,drogi ,szkoły (studenci) , miasto ściąga inwestycje firm , innowacje ,lotniska , szpitale uniwersyteckie itp. a te gamoni... ścieżki robią .No jaki prezydent takie inwestycje.
sypialnia
21:05, 2025-07-13
Tragiczny wypadek w Płocku. Zginął pieszy
Bardzo współczuję temu młodemu kierowcy oraz współczuję rodzinie zmarłego.
Monika.
12:33, 2025-07-13
Wystawiał recepty, udawał lekarza
Mając dolegliwości trafiłem do lekarza POZ który słynął z tego żeby nie zaszkodzić i nie pomóc czyli totalne beztalencie i tym razem też nie pomógł. Na SORZE też nie wiele lepsi. a na prywatnie totalnie odklejony. To są realia leczenia w Polsce czyli wstyd i hańba. Żyją z naszych składek a pacjenta mają głęboko... Ludzie płacą ogromne składki zdrowotne a i tak muszą leczyć się prywatnie więc gdzie ty u jakiś sens?
Janek
06:50, 2025-07-13
„Cud nad Wisłą” w Płocku - historia wciąż żywa
Jakoś nie widać wpisów po dniu wczorajszym
Taa
06:30, 2025-07-13
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz