W Katowicach zakończyło się 401. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Hierarchowie poruszyli podczas niego trzy kluczowe zagadnienia: sytuację religii w systemie edukacji, rozwój katechezy parafialnej oraz powstanie zespołu pracującego nad kształtem komisji mającej badać przypadki wykorzystywania małoletnich przez duchownych.
Jednym z najważniejszych tematów była reorganizacja lekcji religii w szkołach. Biskup Wojciech Osial, który stoi na czele Komisji Wychowania Katolickiego, zwrócił uwagę na decyzje Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące zmiany zasad nauczania religii. Jego zdaniem wprowadzono je jednostronnie, bez konsultacji z Kościołami, co – jak podkreślił – stanowi naruszenie obowiązujących przepisów.
Jak dodał, Episkopat oczekuje rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Równocześnie trwają prace nad nową podstawą programową dla lekcji religii. Według biskupa Osiala nowe treści mają zachować charakter nauczania katolickiego, ale z uwzględnieniem aktualnych wyzwań.
Drugim istotnym wątkiem była katecheza prowadzona przy parafiach. Biskup Artur Ważny, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, zaznaczył, że powołano grupę roboczą, która zajmie się tym tematem. Podkreślił, że działania katechetyczne Kościoła są niezależne od polityki i powinny koncentrować się na towarzyszeniu wierzącym w ich duchowym rozwoju.
Biskup zauważył też potrzebę wzmocnienia katechezy dorosłych, bez zaniedbywania najmłodszych. Dodał, że zaangażowanie świeckich – szczególnie rodziców – powinno być integralną częścią całego procesu. Przypomniał również, że katecheza to nie tylko nauczanie dzieci, ale również formacja dorosłych i katecheza kerygmatyczna, czyli podstawowe głoszenie Ewangelii.
Trzecim poruszonym tematem były działania związane z powołaniem niezależnej komisji ekspertów, która ma zajmować się przypadkami wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Biskup gliwicki Sławomir Oder, który został przewodniczącym zespołu opracowującego szczegóły działania tej komisji, zapewnił, że temat ten traktowany jest przez Episkopat z należytą powagą.
Zaznaczył, że dotychczasowe materiały przygotowane przez wcześniejszy zespół – pod kierunkiem prymasa abp. Wojciecha Polaka – stanowią solidną podstawę do dalszych prac. Obecnie trwa doprecyzowywanie zasad funkcjonowania nowej struktury. Biskup podkreślił, że również zgromadzenia zakonne wyrażają wolę współpracy i dążą do zakończenia tego procesu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Będzie ścieżka rowerowa pod mostem
Inne miasta się rozwijają ,drogi ,szkoły (studenci) , miasto ściąga inwestycje firm , innowacje ,lotniska , szpitale uniwersyteckie itp. a te gamoni... ścieżki robią .No jaki prezydent takie inwestycje.
sypialnia
21:05, 2025-07-13
Tragiczny wypadek w Płocku. Zginął pieszy
Bardzo współczuję temu młodemu kierowcy oraz współczuję rodzinie zmarłego.
Monika.
12:33, 2025-07-13
Wystawiał recepty, udawał lekarza
Mając dolegliwości trafiłem do lekarza POZ który słynął z tego żeby nie zaszkodzić i nie pomóc czyli totalne beztalencie i tym razem też nie pomógł. Na SORZE też nie wiele lepsi. a na prywatnie totalnie odklejony. To są realia leczenia w Polsce czyli wstyd i hańba. Żyją z naszych składek a pacjenta mają głęboko... Ludzie płacą ogromne składki zdrowotne a i tak muszą leczyć się prywatnie więc gdzie ty u jakiś sens?
Janek
06:50, 2025-07-13
„Cud nad Wisłą” w Płocku - historia wciąż żywa
Jakoś nie widać wpisów po dniu wczorajszym
Taa
06:30, 2025-07-13
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz