Pacjenci z chorobami serca mają szansę na lepszą opiekę. Nowa sieć kardiologiczna ma zmienić sposób leczenia w całym kraju.
Nowe przepisy dotyczące Krajowej Sieci Kardiologicznej przeszły kolejne etapy w parlamencie i czekają już tylko na podpis prezydenta. Zmiany mają poprawić dostęp do nowoczesnych metod leczenia chorób układu krążenia, które są dziś jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce.
Eksperci zwracają uwagę, że choroby serca i naczyń często rozwijają się latami bez wyraźnych objawów, a skutkiem zaniedbań mogą być zawały czy udary. Nowa sieć ma wprowadzić jednolite standardy leczenia i lepszą organizację opieki w całym kraju.
W ramach Krajowej Sieci Kardiologicznej powstaną wyspecjalizowane ośrodki podzielone na trzy poziomy — od podstawowej diagnostyki po najbardziej zaawansowane zabiegi i operacje kardiochirurgiczne.
Leczenie ma być lepiej koordynowane. W każdym z wyższych poziomów ośrodków pojawi się koordynator, który zadba o spójność całego procesu — od pierwszych badań po rehabilitację.
Co istotne, każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania, ma mieć równy dostęp do nowoczesnej diagnostyki i terapii. Nowe zasady mają też poprawić współpracę między lekarzami oraz zapewnić większe bezpieczeństwo pacjentów.
System ma być monitorowany przez Narodowy Instytut Kardiologii i NFZ. Wprowadzone zostaną jasne kryteria oceny jakości leczenia — placówki będą składały raporty, a te najlepsze będą mogły liczyć na dodatkowe finansowanie.
Nowością będzie również Elektroniczna Karta Opieki Kardiologicznej. To cyfrowy dokument, który ma gromadzić dane o leczeniu pacjenta i ułatwiać przepływ informacji między specjalistami. Od 2028 roku stosowanie e-KOK stanie się obowiązkowe we wszystkich ośrodkach sieci.
Obraz Parentingupstream z Pixabay
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Jagody na wakacyjnym stole? GIS ostrzega
Największa trucizna to ta celowo zrzucana przez samoloty (długie linie trujących gazów) Tym się zabija ludzi
Prawda
21:07, 2025-07-16
W powiecie płockim będzie nowe miasto?
Miasto stwarza większe możliwości dla urzędniczej grabieży
Celina
18:21, 2025-07-16
Wiceminister kultury: Są miliony na zabytki
Zajmują się fasadami a ludzie pracy nie mają i wyjeżdżają z Płocka!!!!! Wstyd mieć takie władze!!!! Konieczne referendum!!!!
Celina
18:19, 2025-07-16
Zbudowali schronienie do zażywania narkotyków
Ja bym jeszcze dołożył samowolę budowlaną
Społecznik
17:26, 2025-07-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz