Czy kierowców-seniorów czekają nowe obowiązki? W Unii Europejskiej trwa dyskusja o konieczności wprowadzania badań lekarskich dla starszych kierowców. Sprawdziliśmy, co może się zmienić.
Jak wskazuje Business Insider, temat obowiązkowych badań dla starszych kierowców znów budzi dyskusje. Choć wcześniejsza propozycja Komisji Europejskiej została odrzucona przez Parlament Europejski, kwestia ta wraca w Polsce za sprawą apelu posłanki KO Małgorzaty Gromadzkiej.
Pierwotna propozycja Komisji zakładała, że kierowcy seniorzy musieliby co pięć lat przechodzić badania lekarskie, których negatywny wynik skutkowałby odebraniem prawa jazdy. Pomysł ten został jednak odrzucony przez europosłów, którzy argumentowali, że takie rozwiązanie może prowadzić do dyskryminacji osób starszych.
Obecnie wprowadzono mniej restrykcyjne zasady. Państwa członkowskie same mogą decydować, czy wymagają badań lekarskich, czy też wystarczy samoocena kierowcy przy odnawianiu prawa jazdy.
Samoocena miałaby polegać na wypełnieniu formularza dotyczącego stanu zdrowia, z naciskiem m.in. na wzrok i układ krążenia.
Jak podaje Business Insider, posłanka Małgorzata Gromadzka zwróciła się do ministerstw zdrowia i infrastruktury, podkreślając, że wprowadzenie regularnych badań dla kierowców seniorów mogłoby poprawić bezpieczeństwo na drogach.
Jej zdaniem naturalne procesy starzenia, takie jak pogorszenie wzroku, słuchu i refleksu, mogą zwiększać ryzyko zdarzeń drogowych.
Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na apel poinformowało, że obecnie nie prowadzi prac nad wprowadzeniem obowiązkowych badań dla starszych kierowców. Podobne stanowisko zajmuje Ministerstwo Infrastruktury, które wskazuje, że ustalanie granicy wieku, od której badania byłyby wymagane, mogłoby być uznane za arbitralne.
Jak zaznaczono, ewentualne zmiany musiałyby być zgodne z nową unijną dyrektywą, nad którą prace nadal trwają.
Jak przypomina Business Insider, prognozy demograficzne pokazują, że społeczeństwo Unii Europejskiej starzeje się w szybkim tempie. Już w 2030 roku liczba osób w wieku emerytalnym w Polsce znacząco wzrośnie, a do 2050 roku blisko połowa mieszkańców UE będzie miała 50 lat lub więcej.
W związku z tym dyskusja o bezpieczeństwie starszych kierowców zapewne jeszcze nie raz powróci zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz autorstwa prostooleh na Freepik
Eutanazja22:00, 05.06.2025
po przekroczeniu 55 roku życia. Tak będzie za parę lat jak nie obalimy czerwono-tęczowej-lewackiej zarazy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Jagody na wakacyjnym stole? GIS ostrzega
Największa trucizna to ta celowo zrzucana przez samoloty (długie linie trujących gazów) Tym się zabija ludzi
Prawda
21:07, 2025-07-16
W powiecie płockim będzie nowe miasto?
Miasto stwarza większe możliwości dla urzędniczej grabieży
Celina
18:21, 2025-07-16
Wiceminister kultury: Są miliony na zabytki
Zajmują się fasadami a ludzie pracy nie mają i wyjeżdżają z Płocka!!!!! Wstyd mieć takie władze!!!! Konieczne referendum!!!!
Celina
18:19, 2025-07-16
Zbudowali schronienie do zażywania narkotyków
Ja bym jeszcze dołożył samowolę budowlaną
Społecznik
17:26, 2025-07-16