Zamknij

Europosłowie: będziemy walczyć o utrzymanie finansowania polityki spójności i polityki rolnej UE

art. sponsorowany + 08:03, 08.04.2025 Aktualizacja: 08:11, 08.04.2025 ok. 3 min. czytania
 Fot. PAP/M. Kmieciński (1) Fot. PAP/M. Kmieciński (1)

Sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE uważają, że pomimo nowych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, polityka spójności oraz wspólna polityka rolna - które wykorzystują obecnie 2/3 budżetu UE - muszą być traktowane priorytetowo. „Europa musi stać się silniejsza i musi to znaleźć odzwierciedlenie w budżecie” - mówi europoseł Siegfried Mureșan.

4 kwietnia w Biurze Parlamentu Europejskiego w Polsce odbył się briefing prasowy z posłami do Parlamentu Europejskiego, Carlą Tavares i Siegfriedem Mureșanem, współsprawozdawcami PE ds. kolejnego wieloletniego budżetu UE. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Biuro PE w Polsce.

W lipcu b.r. Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028-2035. Obecnie w Parlamencie Europejskim trwają dyskusje nad ustaleniem jego priorytetów. Podczas majowej sesji plenarnej w PE europosłowie zagłosują nad projektem sprawozdania, który przedstawia wizję Parlamentu dotyczącą wieloletnich ram finansowych (WRF) UE po 2027 r.

„W lipcu będziemy mogli mówić o konkretnych liczbach, ale już teraz oczekujemy większej elastyczności budżetu, jego uproszczenia, chcemy również bronić wartości europejskich, wspierać organizacje pozarządowe, wolną prasę. Domagamy się także, aby warunkowość między funduszami europejskimi a wartościami europejskimi została wzmocniona w przyszłości” - podkreślił Siegfried Mureșan.

Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że priorytety finansowe UE uległy zmianie. Obecnie najpilniejsze są inwestycje w bezpieczeństwo: żywnościowe, zdrowotne, energetyczne, w ochronę granic i cyberprzestrzeni, ale także w siły zbrojne poszczególnych krajów członkowskich, aby miały odpowiednie wyposażenie oraz wystarczające zdolności obronne.

W opinii Carli Tavares w następnych WRF trzeba zrównoważyć dotychczasowe priorytety z nowymi.

„Mamy nową rzeczywistość. Ona zmienia się każdego dnia. Dlatego musimy zachować spójność, działać na poziomie regionalnym i lokalnym. Ale potrzebujemy także spojrzeć na nowe wyzwania, takie jak kwestie obronności. Dlatego wciąż powtarzamy Komisji, że nie da się zrobić więcej za mniej. Potrzebujemy rozszerzenia budżetu i większego kompromisu pomiędzy KE a 27 państwami członkowskimi” - zaznaczyła Carla Tavares.

Polityka spójności i wspólna polityka rolna stanowią obecnie po jednej trzeciej budżetu Unii Europejskiej. Europosłowie ds. następnych WRF oczekują, że ich obecny wymiar zostanie obroniony w przyszłości.

Współsprawozdawcy PE wskazują, że w przyszłym budżecie UE znacznie wzrosną wydatki na obronność i bezpieczeństwo, które w budżecie do 2027 r. wyniosły 14 mld euro.

„Unia Europejska staje się teraz ważniejsza dla obywateli i dla państw członkowskich niż była wcześniej. Rosja i autokratyczne reżimy na całym świecie próbują osłabić naszą demokrację, nasze instytucje na poziomie krajowym i europejskim. Kwestionują granice, atakują cyberprzestrzeń, atakują naszą demokrację, wspierają antyeuropejskich kandydatów. Jeśli oczekujemy, że Europa zrobi więcej, to potrzebuje odpowiednich narzędzi. Solidny budżet jest takim narzędziem” - powiedział Siegfried Mureșan.

Współsprawozdawcy PE oczekują także, że polska prezydencja w Unii Europejskiej będzie silnym głosem rozpoczynającym debatę na temat priorytetów, a polski rząd będzie jednym z najbardziej wpływowych aktorów w ciągu najbliższych dwóch lat, kiedy PE będzie decydować o budżecie na następne pięć lat.

„Oczekuję, że polska prezydencja w UE rozpocznie debatę, wyznaczy jej ramy i powie, że Parlament Europejski nie zaakceptuje żadnych redukcji budżetu dotyczących najważniejszych kwestii. Będziemy bronić spójności, bronić rolnictwa i musimy zrobić więcej w zakresie bezpieczeństwa i obrony, ponieważ ludzie tego od nas oczekują” - wskazał Siegfried Mureșan.

Carla Tavares i Siegfried Mureșan przylecieli do Polski w ramach swoich wizyt w krajach UE. Spotkali się z parlamentarzystami w Sejmie i Senacie, przedstawicielami rządu oraz urzędnikami Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

Apel do uczestników Polish Hip-Hop Festival

Wystarczy nie wpuszczać Ukraińców na imprezę i problem złodziejstwa zniknie

Fan

16:41, 2025-07-03

Decyzja o Centrum Integracji Cudzoziemców w Płocku

Szczęść Boże 🇵🇱 Brawo 👏 👏 👏 👏 👏 👏 👏 👏 Obywatele obronili swoje miasta 🇵🇱 Jeszcze Polska nie zginęła 🇵🇱

Historyk

16:39, 2025-07-03

Decyzja o Centrum Integracji Cudzoziemców w Płocku

Bardzo dobrze. Ludzie nie pozwolą by obcy czarny i ukraiński element chodził po ulicach. Nauczka z Torunia i Płocka chyba wystarczy. Władza zrozumiała że z polskimi obywatelami nie ma szans. Będzie cisza, bezpieczeństwo i spokój bo żaden obcokrajowiec z Niemiec nie wiedzie na terytorium Polski. Polscy patrioci, kibice i Ruch obrony granic na to nie pozwolą. Granice już są pilnie strzeżone przez Polaków a ludzi na granicy będzie z każdym dniem Jeszcze więcej. Polacy zmuszą ten niemiecki rząd działający teraz w Polsce o wycofanie się z paktu migracyjnego. Polscy nie będą pracować na Ukraińców, Gruzinów i inny element z Afryki, Azji i Ameryki południowej. Koniec tego. Muszą powstać centra deportacji.. czas rozprawić się z tym 💩. Władza Nie dba o bezpieczeństwo Polski i Polaków to Polacy sami obronią swój kraj, swoje miasta, domy i rodziny. Polacy mają w duupieee migracje!!!!! Każdy kto tu chce migrantów jest zdrajcą Ojczyzny.

Obywatel Płock

16:36, 2025-07-03

Tragiczny wypadek na DK60. Nie żyje młoda kobieta

On widzi tylko prowizję

Joł

16:16, 2025-07-03

0%