Zamknij

Pluskwa domowa – koszmar każdego lokatora. Sprawdź, po czym poznać jej obecność w mieszkaniu!

12:17, 20.06.2024 . Aktualizacja: 12:08, 23.06.2024
Skomentuj

Pluskwa domowa to niebywale uciążliwy pasożyt, który najczęściej żeruje nocą, żywiąc się krwią człowieka. Fakt, że początkowo są one niemal niewidoczne i że objawy nie występują u każdego, czyni je prawdziwą zmorą wielu właścicieli mieszkań oraz hotelów.

Wbrew powszechnej opinii, pluskwa to nie problem miejsc brudnych, niedostatecznie sprzątanych. Z łatwością można przynieść je na brudnych meblach oraz odzieży, ponieważ są powszechne w wielu miejscach publicznych. Nie wszyscy orientują się, jak wygląda pluskwa. Stworzenie to nie ma skrzydeł, a najedzone krwią posiada odcień mahoniowy. Pluskwy, które od jakiegoś czasu nie jadły, zazwyczaj są znacznie bledsze, odcieniem zbliżając się do żółci lub jasnego brązu. Zdarza się, że mijają tygodnie, zanim dopiero zauważy się u siebie pluskwy. Jednym z najbardziej charakterystycznych sygnałów ich obecności są pojawiające się na skórze ślady ugryzień – zwłaszcza po nocy. Najczęściej występują one w charakterystycznym układzie dwóch lub trzech ugryzień blisko siebie, układając się jedno po drugim bądź tworząc trójkąt. Również odchody, wylinka czy charakterystyczny, słodkawy zapach mogą świadczyć o tym, że są w pobliżu.

Czy pluskwy są niebezpieczne dla człowieka?

Pluskwy są w stanie przenosić liczne bakterie na swoich ciałach, a także odgrywają pośrednią rolę w wywoływaniu problemów zdrowotnych takich jak alergie czy infekcje. Typowe objawy to czerwone, zaognione i swędzące bąble bądź plamki, które pojawiają się w miejscach ukąszeń. Co ciekawe, nie jesteśmy w stanie zarejestrować momentu zostania ugryzionym przez pluskwę, ponieważ w momencie wbicia się w ludzką skórę, wydziela ona enzymy znieczulające. W momencie gdy ukąszona osoba rozdrapuje bąble, może doprowadzić do uszkodzenia skóry, co zaś stwarza drogę dla bakterii prosto do wnętrza ciała. Nie wszyscy znoszą ukąszenia dobrze; istnieją bowiem osoby, które są w stanie doświadczyć silniejszych reakcji alergicznych na ugryzienie pluskwy. Symptomy obejmują między innymi chroniczne zmęczenie czy znacznie gorszy efekt, jakim jest pokrzywka bądź trudności w oddychaniu – wymagają one błyskawicznej interwencji. Już sama obecność pluskiew i świadomość tego, że mogą one czyhać w różnych miejscach domu może być powodem znacznego stresu, wpływając zarówno na ogólne samopoczucie, jak i komfort przebywania we własnym lokum. Co zrobić, gdy tylko zauważy się pluskwy? To znak, że czas wezwać specjalistów, którzy będą w stanie przeprowadzić kompleksowe odpluskwianie wszystkich pomieszczeń.

Czym jest i na czym polega kompleksowe odpluskwianie?

Odpluskwianie to zabieg wykonywany przez specjalistów DDD, którego głównym celem jest całkowite wytępienie pluskwy domowej. Kiedyś najpopularniejszym metodą zwalczania pluskiew było ich gazowanie, jednak dziś metoda ta została zastąpiona przez zamgławianie. Jest ona znacznie bezpieczniejsza, a przy tym szacuje się, że ma lepszą skuteczność – zwłaszcza, gdy mówimy o zamgławianiu ULV, polegającym na wytworzeniu biobójczej mgły za pomocą specjalnego urządzenia jakim jest zamgławiacz. Takie rozwiązanie sprawia, że substancje roznoszą się równomiernie po całej powierzchni. Współcześnie nie ma domowych metod, które byłyby skuteczne na pozbycie się pluskiew. Zamiast czekać, aż insekty same wyniosą się z domu (co nigdy nie nastanie), o wiele lepiej zadzwonić do specjalistów. DezClean to jedna z firm, w której ofercie mieści się solidne odpluskwianie pomieszczeń. Cena takiego zabiegu jest zwykle wysoce uzależniona od metrażu lokalu, a także stopnia zapluskwienia, który oceniany jest przez specjalistów w tym zakresie. Z pluskwami nie ma żartów; im dłużej będzie się zwlekać z ich zwalczeniem, tym większe prawdopodobieństwo, że ich liczebność wzrośnie.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%