Zamknij

Przepisy i bezpieczeństwo strzelania z fajerwerków

Wiktor PleczyńskiWiktor Pleczyński 12:36, 23.12.2024 Aktualizacja: 13:12, 23.12.2024 ok. 4 min. czytania
Skomentuj

Policjanci przypominają, że podczas korzystania z fajerwerków należy przestrzegać przepisów i stosować konkretne zasady bezpieczeństwa.

Zbliża się okres noworoczny, więc w sklepach można kupić fajerwerki. Komenda Miejska Policji w Płocku przypomina, że w trakcie korzystania z materiałów pirotechnicznych musimy zachować szczególną ostrożność i rozsądek.

– Są one materiałami wybuchowymi, które mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia. Używajmy fajerwerków tylko w takim miejscu, w którym nie spowodują one zagrożenia dla innych oraz nie wywołają pożaru – podkreśla Komenda Miejska Policji w Płocku.

Dokonując zakupu wyrobów pirotechnicznych, zróbmy to w przemyślany sposób:

  • kupujmy fajerwerki, petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, a nie w przygodnych miejscach, gdyż przepisy bardzo ściśle określają wymogi bezpieczeństwa sprzedaży i magazynowania wyrobów pirotechnicznych m.in. na wyodrębnionych stoiskach, bez możliwości sprzedaży samoobsługowej,
  • zwracajmy uwagę, czy opakowanie produktu nie nosi śladów uszkodzeń, czy deformacji,
  • wyroby pirotechniczne dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę i adres producenta lub nazwę importera, znak dopuszczenia produktu do sprzedaży CE oraz czterocyfrowy numer rozpoznawczy poprzedzony literami UN, a na opakowaniu powinna być także podana data ważności produktu,
  • pamiętajmy, że sprzedaż osobom niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

– Informujmy Policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom, gdyż może to uchronić najmłodszych, którzy często padają ofiarą nieumiejętnego obchodzenia się z fajerwerkami – apeluje KMP w Płocku.

Podczas używania fajerwerków pamiętajmy:

  • o obowiązującym w Polsce zakazie używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem ograniczeń w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku.

– Nie oznacza to jednak, że w tych dniach istnieje dowolność, ponieważ używanie przedmiotów zawierających wyroby pirotechniczne, na przykład, niezgodnie z przeznaczeniem może spowodować szereg negatywnych konsekwencji i to nie tylko prawnych, ale przede wszystkim zdrowotnych – zaznacza KMP w Płocku.

  • o zachowaniu szczególnej ostrożności i nieużywaniu fajerwerków w grupie lub pobliżu innych osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała,
  • by nie pozwalać dzieciom na odpalanie wyrobów pirotechnicznych, nawet jeśli bardzo o to proszą. Przypilnuj, by trzymały się z dala od miejsca odpalania fajerwerków. Wyroby pirotechniczne mogą być używane jedynie przez osoby dorosłe,
  • by nie podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać. Nie wolno również rozbierać wyrobów pirotechnicznych, kierować nieodpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry, stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska.

Warto pamiętać i być świadomym, że nie dla wszystkich odgłosy wybuchów środków pirotechnicznych są dobrą zabawą. Nie zapomnijmy, że huk petard może niepokoić zwierzęta.

– Zwierzęta mogą negatywnie odczuwać skutki używania fajerwerków, a wręcz może narażać je na cierpienie. Wiedząc, jak reagują w takich sytuacjach, zadbajmy, by nie odczuwały dyskomfortu związanego z tą wyjątkową nocą i w miarę możliwości chrońmy naszych czworonożnych milusińskich przed dokuczliwymi odgłosami wystrzałów, gdyż stres u zwierząt czasami objawia się ich paniczną ucieczką – podkreślają policjanci.

Funkcjonariusze zwracają uwagę, że nadmierny hałas może też źle wpływać na osoby starsze czy chore.

Kodeks Wykroczeń

W art. 51 opisano czyn polegający na zakłócaniu ciszy, spokoju i porządku publicznego.

– Przepis ten nie zawiera ograniczeń czasowych, obowiązuje nieprzerwanie cały rok. Dla wyczerpania znamion wykroczenia, a tym samym podjęcia interwencji przez policjanta, wymagane jest zgłoszenie osoby, której przeszkadza hałas. Zgodnie z kodeksem, sprawcy grozi mandat karny lub wniosek o ukaranie do sądu, grzywna do 5 tys. zł – opisuje KMP w Płocku.

Art. 83. § 1. Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%