Zamknij

Jak bezpiecznie poruszać się jesienią? Zasady dla pieszych i rowerzystów

Wiktor PleczyńskiWiktor Pleczyński 08:26, 27.09.2024 Aktualizacja: 08:38, 27.09.2024
Skomentuj

Policjanci przypominają, że nie tylko kierowców dotyczą określone zasady poruszania się po drogach. Piesi i rowerzyści też powinni trzymać się konkretnych reguł, szczególnie w trudnych jesiennych warunkach pogodowych.

Jesień to czas, gdy warunki na drogach stają się trudniejsze. Szybciej zapadający zmrok, częste opady deszczu i śliska nawierzchnia sprawiają, że zarówno piesi, jak i rowerzyści muszą zachować szczególną ostrożność. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, gostynińscy policjanci przypominają kilka podstawowych zasad, które mogą uchronić przed wypadkami.

Zasady dla pieszych

Noszenie odblasków

Krótsze dni i gorsza widoczność to główne wyzwania dla pieszych jesienią. Dlatego tak ważne jest noszenie odblasków – zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi, gdzie oświetlenie uliczne bywa ograniczone. Dodatkowo, jasne ubrania pomogą kierowcom zauważyć pieszego z większej odległości.

Przechodzenie przez jezdnię

Jesienią, gdy drogi są śliskie, a deszcz i mgła mogą ograniczać widoczność, należy zachować szczególną ostrożność przy przechodzeniu przez jezdnię. Korzystanie z wyznaczonych przejść dla pieszych jest kluczowe. Pamiętajmy, że nawet na pasach warto upewnić się, że nadjeżdżające pojazdy się zatrzymują.

Ostrożność na śliskich nawierzchniach

Mokre liście, które często pokrywają chodniki, mogą być równie niebezpieczne, jak lód. Dlatego warto chodzić ostrożnie, szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych i na zakrętach. Unikanie pośpiechu pomoże zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się.

Zachowanie uwagi

Używanie telefonów komórkowych czy słuchawek podczas przechodzenia przez ulicę może być ryzykowne, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych. Zamiast tego, warto skupić się na otoczeniu i upewnić się, że jesteśmy widoczni dla kierowców.

Zasady dla rowerzystów

Oświetlenie roweru

Jesienią widoczność na drodze jest kluczowa. Każdy rowerzysta powinien zadbać o sprawne oświetlenie swojego pojazdu. Przednie, białe światło oraz tylne, czerwone to absolutne minimum, które zapewni odpowiednią widoczność po zmroku i w trakcie mglistych poranków.

Kamizelki i odblaski

Noszenie kamizelki odblaskowej to prosty sposób na poprawę widoczności na drodze. Rowerzyści, zwłaszcza poruszający się po nieoświetlonych drogach, powinni być widoczni z daleka. Dzięki temu kierowcy będą mogli odpowiednio zareagować.

Ostrożność na śliskiej nawierzchni

Mokre liście, kałuże czy błoto mogą być przyczyną groźnych upadków. Jesienią należy dostosować prędkość jazdy do warunków na drodze, zwłaszcza na zakrętach, gdzie rower łatwo może wpaść w poślizg. Dobra kontrola nad rowerem jest kluczowa.

Unikanie kałuż i dziur

Jesienne deszcze często kryją pułapki w postaci głębokich kałuż, które mogą skrywać dziury w jezdni. Jadąc rowerem, warto omijać te przeszkody, aby uniknąć nagłego upadku lub uszkodzenia sprzętu.

Korzystanie ze ścieżek rowerowych

Rowerzyści powinni zawsze wybierać ścieżki rowerowe, jeśli są dostępne. Gdy ich brak, jazda po jezdni wymaga trzymania się prawej strony i zachowania odpowiedniej odległości od pieszych oraz innych pojazdów. Wzajemny szacunek na drodze to podstawa bezpieczeństwa.

– Jesień to piękna, ale też wymagająca pora roku, szczególnie dla uczestników ruchu drogowego. Zasady bezpieczeństwa zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów są proste, ale mogą uratować życie. Pamiętajmy o odblaskach, odpowiednim oświetleniu, a także ostrożności podczas poruszania się po śliskich nawierzchniach. Zachowując te podstawowe zasady, możemy cieszyć się bezpiecznym przemieszczaniem się nawet w trudniejszych warunkach pogodowych – zaznacza mł. asp Paweł Klimek z KPP w Gostyninie.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%