Zamknij

Leon XIV - pierwszy augustianin na Stolicy Piotrowej

19:57, 08.05.2025 Aktualizacja: 20:04, 08.05.2025 ok. 3 min. czytania
Skomentuj Fot. Zrzut ekranu YouTube Vatican News Fot. Zrzut ekranu YouTube Vatican News

Kardynał Robert Francis Prevost został wybrany nowym papieżem 8 maja 2025 r. i przyjął imię Leon XIV, stając się pierwszym w historii augustianinem zasiadającym na Stolicy Piotrowej. To również drugi z rzędu papież pochodzący z Ameryki, choć w przeciwieństwie do swego poprzednika Franciszka, wywodzi się z Ameryki Północnej.

Droga z Chicago do Watykanu

69-letni Leon XIV urodził się 14 września 1955 roku w Chicago jako syn Louisa Mariusa Prevosta o korzeniach francusko-włoskich oraz Mildred Martínez pochodzenia hiszpańskiego. Jego edukacja rozpoczęła się w Niższym Seminarium Ojców Augustianów, a następnie kontynuował naukę na Villanova University w Pensylwanii, gdzie w 1977 roku uzyskał licencjat z matematyki.

Duchowa droga nowego papieża nabrała kształtu, gdy 1 września 1977 roku wstąpił do nowicjatu Zakonu Augustianów w Saint Louis. Rok później złożył pierwsze śluby zakonne, a wieczyste przyjął 29 sierpnia 1981 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 czerwca 1982 roku w kolegium augustiańskim Santa Monica z rąk arcybiskupa Jeana Jadota.

Misjonarz w sercu

Pontyfikat Leona XIV zapowiada się jako czas szczególnej uwagi dla misji i peryferii Kościoła. Nowy papież ma bogate doświadczenie misyjne, spędziwszy wiele lat w Peru, gdzie pracował w różnych rolach:

  • Jako dyrektor programu formacyjnego dla kandydatów augustiańskich
  • Przeor wspólnoty zakonnej
  • Wykładowca prawa kanonicznego, patrystyki i teologii moralnej
  • Duszpasterz w ubogich parafiach na przedmieściach Trujillo.

Jego misyjne zaangażowanie stanowi kontynuację kierunku wyznaczonego przez papieża Franciszka, który kładł nacisk na Kościół wychodzący na peryferie.

Od prawa kanonicznego do najwyższego urzędu

Robert Francis Prevost jest doktorem prawa kanonicznego - w 1987 roku obronił rozprawę na temat roli przeora lokalnego w Zakonie Świętego Augustyna. Ta specjalizacja, połączona z doświadczeniem w zarządzaniu, ujawniła się w jego późniejszej posłudze:

  • W 1999 roku został wybrany prowincjałem augustiańskiej prowincji w Chicago
  • Od 2001 roku pełnił funkcję przeora generalnego całego Zakonu Augustianów przez dwie kadencje
  • W 2014 roku papież Franciszek mianował go administratorem apostolskim, a później biskupem peruwiańskiej diecezji Chiclayo
  • 30 stycznia 2023 roku został prefektem Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej.

Jedność w Chrystusie

Zawołanie biskupie Leona XIV - "In Illo uno unum" (W Nim jednym jedno) - zaczerpnięte z pism św. Augustyna, podkreśla, że "chociaż my, chrześcijanie, jesteśmy liczni, w Chrystusie stanowimy jedno". Ta myśl wydaje się zapowiadać pontyfikat skupiony na budowaniu jedności w różnorodności.

Nowy papież ma również znaczące doświadczenie synodalne - uczestniczył w pierwszej i drugiej sesji Synodu o synodalności (październik 2023 i październik 2024), a wcześniej brał udział w pracach synodalnych jako przeor generalny augustianów i przedstawiciel Unii Przełożonych Generalnych.

Kościół globalny pod nowym przewodnictwem

Przed wyborem na papieża, kardynał Prevost pełnił funkcje w licznych dykasteriach Kurii Rzymskiej, co dało mu szerokie spojrzenie na globalne potrzeby Kościoła. Był członkiem:
- Dykasterii ds. Ewangelizacji
- Dykasterii Nauki Wiary
- Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich
- Dykasterii ds. Duchowieństwa
- Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego
- Dykasterii ds. Kultury i Edukacji
- Dykasterii ds. Tekstów Legislacyjnych.

Ta wszechstronna znajomość różnych wymiarów życia Kościoła może okazać się kluczowa w prowadzeniu wspólnoty katolickiej przez wyzwania współczesności.

Źródło: Vatican News

 

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%