Zamknij

Koncert Noworoczny w Muzeum Mazowieckim. Co jeszcze zaplanowano na styczeń?

Patrycja WiktorzakPatrycja Wiktorzak 16:30, 20.12.2024 Aktualizacja: 17:13, 20.12.2024
Skomentuj fot. Pixabay fot. Pixabay

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na styczniowe wydarzenia. Przed nami Koncert Noworoczny, spotkania literackie i wiele więcej!

„Polska sprawa Dreyfusa. Kto próbował zabić prezydenta” - spotkanie literackie z Grzegorzem Gaudenem

Grzegorz Gauden - członek polskiego oddziału PEN Clubu (czyli międzynarodowego stowarzyszenia pisarzy), który był m.in. szefem działu informacji w Zarządzie Regionu NSZZ Solidarność Wielkopolska (internowanym 13 grudnia 1981 r., w latach 1984-1993 na emigracji w Szwecji), redaktorem naczelnym dziennika „Rzeczpospolita”, dyrektorem  Instytutu Książki w Krakowie i prezesem Izby Wydawców Prasy - po sukcesie swojej poprzedniej książki „Lwów. Kres iluzji” (za którą otrzymał m.in. Nagrodę Historyczną „Polityki”) prezentuje swe najnowsze dzieło: „Polska sprawa Dreyfusa. Kto próbował zabić prezydenta”.

W tej książce opowiada autentyczną historię niesłusznego oskarżenia studenta Stanisława Steigera o zamach na prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego we Lwowie w 1924 roku. Sprawa Steigera jest uderzająco podobna do sprawy Alfreda Dreyfusa, Żyda, oficera armii francuskiej, fałszywie oskarżonego o szpiegostwo.

Rafał Kowalski z Muzeum Żydów Mazowieckich, który poprowadzi spotkanie z Grzegorzem Gaudenem, po lekturze „Polskiej sprawy…” napisał m.in., że Autor odkrywa na nowo sprawę interesującą i ważną - która wydarzyła się w ówczesnej Polsce ponad sto lat temu, i dużo mówi o Polsce współczesnej, czyli również o nas. Na spotkanie zaprasza Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7 już 7 stycznia o godz. 18.

Dzień Judaizmu w MŻM: spotkanie z rabinem Icchakiem Rapoportem i księdzem doktorem Jarosławem Kwiatkowskim

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce, ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku, przypada w styczniu. Ma na celu budowanie więzi i pogłębianie dialogu między przedstawicielami chrześcijaństwa i judaizmu.

Spotkania w ramach Dnia Judaizmu, we współpracy z Diecezją Płocką, niejednokrotnie odbywały się w Muzeum Żydów Mazowieckich. Wśród gości byli m.in. rabini Stas Wojciechowicz, Yehoshua Ellis i Dawid Szychowski. Tym razem zaplanowane zostało spotkanie z rabinem Icchakiem Rapoportem i księdzem doktorem Jarosławem Kwiatkowskim.

Icchak Rapoport jest rabinem w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie i naczelnikiem stołecznego kollelu Tora MiTzion. Urodził się w Sztokholmie, jest synem polskiej Żydówki, która ze swojej ojczyzny wyemigrowała po wydarzeniach marcowych w 1968 roku. Ukończył pięcioletnie studia rabinackie w jesziwie Yeshivat Hamitvar w Izraelu. Był rabinem Gminy Żydowskiej w Oslo i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, przedstawicielem organizacji Shavei Israel.

Z kolei Ksiądz doktor Jarosław Kwiatkowski jest kapłanem Diecezji Płockiej, wykładowcą Starego Testamentu w Wyższym Seminarium Duchownym i Instytucie Teologicznym Diecezji Płockiej. Studiował na Papieskim Instytucie Biblijnym i Papieskim Uniwersytecie Antonianum w Rzymie. Od 2023 roku jest rektorem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku.

Spotkanie odbędzie się 14 stycznia o godz. 18, w Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7.

Tęgie Chłopy w Koncercie Noworocznym Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na Koncert Noworoczny. Jak zwykle w styczniu, jak zwykle trzy razy w ciągu dnia, jak zwykle z energią i na ludowo. 
W tym roku na koncercie wystąpi kapela Tęgie Chłopy.

Tęgie Chłopy to już marka. Ich koncerty i potańcówki słyną z radosnej energii, która "podnosi sufity". Kapela grała do tańca podczas zabaw tanecznych i festiwali muzyki tradycyjnej i współczesnej w całej Polsce, a także w Szwecji, Francji, Estonii, Niemczech, Korei Południowej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich itd. Ich muzyka brzmi także m.in. w ścieżce dźwiękowej filmu „Chłopi” z 2023 roku. W 2022 roku Tęgie Chłopy wystąpiły na najbardziej znanych targach muzyki świata WOMEX. Zostali wybrani z ponad 1300 zgłoszeń! Ich pierwsza płyta "Dansing" została wybrana na najlepszą płytę folkową ostatnich 25 lat przez słuchaczy radiowej Dwójki. 

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów - tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.

Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” - trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” - jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej - trąbki, klarnetu i tuby.

Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa (2013-2016). Większość z nich współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.
Starając się dotrzeć do najstarszego repertuaru Kielecczyzny, członkowie kapeli przejechali setki kilometrów w poszukiwaniu muzykantów i śpiewaczek tego regionu. Wspólnie spędzają czas na nauce miejscowych melodii, goszcząc zwykle u klarnecisty Stanisława Witkowskiego, a także u śpiewaczek z Sędka i okolic - Marii Kowalik i Marii Gałki.

Skład kapeli:

Maniucha Bikont - tuba, śpiew
Maciej Filipczuk - skrzypce, spiew
Ewa Grochowska - skrzypce, śpiew
Mateusz Kowalski - akordeon, baraban, skrzypce, śpiew
Michał Maziarz - tenor, śpiew
Dorota Murzynowska - baraban
Szczepan Pospieszalski - trąbka, śpiew
Michał Żak - saksofon sopranowy, klarnet, śpiew
Marcin Żytomirski - skrzypce, śpiew

Koncert Noworoczny odbędzie się jak zawsze w trzech odsłonach: 

  • Godz. 12.00 - Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej, ul. Rynek 1, Wyszogród
  • Godz. 16.00 - Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8, Płock
  • Godz. 19.00 - Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny! 

Koncert „Między miłością a wiecznością”. Wiersze Bolesława Leśmiana śpiewa Anna Riveiro

Program tego koncertu (koncepcja, scenariusz, muzyka) to inicjatywa Anny Riveiro: pieśniarki, gitarzystki, kompozytorki, solistki kantoralnej, pierwszej kobiety-kantorki w Polsce. Artystka postanowiła sięgnąć po twórczość Bolesława Leśmiana, wybitnego poety polskiego pochodzenia żydowskiego, stawianego obok Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida. Dzień przed koncertem w Muzeum Żydów Mazowieckich minie 148. rocznica jego urodzin.

Artystka podkreśla, że magiczny świat poezji Leśmiana „ubrała” w kompozycje nawiązujące do szeroko pojętej muzyki żydowskiej (w której się specjalizuje), ale też nawiązujące do muzyki klasycznej, orientalnej i ludowej.

W MŻM podczas występu towarzyszyć jej będą uznani i wszechstronni instrumentaliści: Anna Hajduk-Rynkowicz (absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem i studiów pianistycznych w Schola Cantorum w Paryżu; ze swoimi recitalami występowała m.in. we Włoszech, Francji i Szwecji) i kontrabasista Michał Zuń (absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, mający za sobą występy m.in. w Kanadzie, Hiszpanii i w Niemczech).

Anna Riveiro koncertowała m.in. w Izraelu, Meksyku, Hiszpanii, Francji, Anglii, Niemczech, we Włoszech i w Maroku. Jej interpretacje pieśni sefardyjskich uznane zostały za wzorcowe w programie UNESCO dotyczącym języków zagrożonych wymarciem.

Na koncert zaprasza Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7 już 23 stycznia o godz. 18.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

......

0 0

Ilu dzisiaj Palestyńczyków, Syryjczyków, Libańczyków i ludzi innych narodowości zabiła "najbardziej humanistyczna armia" świata? Chcecie z żydami sobie ognizowac spotkania, to róbcie to w prywatnych miejscach za prywatne pieniądze. 20:29, 20.12.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%