Płocczanie mają szansę, odwiedzając Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego, przypomnieć sobie magię dawnych świąt Bożego Narodzenia.
– W dobie mediów elektronicznych zaczyna zanikać tradycja wysyłania życzeń świątecznych na kartkach pocztowych. Postanowiliśmy wrócić do przeszłości, powspominać o pięknym zwyczaju podtrzymywania relacji i dzielenia się radością świąt, poprzez składanie życzeń za pomocą pocztówek. Kartka z życzeniami z okazji Bożego Narodzenia to nie tylko forma ich przesyłania, to również niepowtarzalny symbol pamięci wskazujący, że nadawca nie tylko wybrał odpowiednią kartkę, na której najczęściej napisał własnoręcznie życzenia, nakleił znaczek i udał się na pocztę, by tę kartkę wysłać. Na dolnym foyer Teatru prezentujemy wystawę z kolekcji Mariana Sołobodowskiego "Pokłon Trzech Króli" ukazującą część z dużej kolekcji o tematyce religijnej – opisuje Teatr Dramatyczny w Płocku.
Zgromadzone na wystawie pocztówki przedstawiają różnorodność współczesnych wizji artystów malarzy. Reprodukcje obrazów między innymi: W. Betleya, W. Boratyńskiego, L. Górskiego, Z. Józefczyka, Br. Rychter-Janowskiej, A. Setkowicza, P. Stachiewicza, J. Wilczyńskiego, L. Wójcika.
Pojawiają się też prace wybitnych autorów drzeworytów – Ireny Stankiewicz, rzeźbiarzy ludowych z całej Polski oraz rzeźby Witta Stwosza. A także dzieła cenionych grafików, ilustratorów książek dla dzieci: Hanny Balickiej-Fribes, Jerzego Gorazdowskiego, Adama Kiliana, Marii Orłowskiej-Gabryś, Zbigniewa Rychlickiego, Eugeliusza Steca, Jana Marcina Szancera, Franciszka Maśluszczaka, Józefa Wilkonia.
– Wszystkie ukazane w kolekcji dzieła żyły i nadal żyją na kartach pocztowych, odzwierciedlają zaangażowanie artystów w tematy religijne i kulturowe. Karty są archiwalne do lat osiemdziesiątych, a najstarsza jest datowana na rok 1909 – dodaje Teatr Dramatyczny w Płocku.
Projekt graficzny wystawy opracowała Katarzyna Lipska-Ziębińska. Wystawę można podziwiać do końca 2024 roku.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz