Przekraczamy barierę kolejnego sportu i tym razem udajemy się do trenera judo, dyscypliny indywidualnej, która w Płocku jest chyba najliczniejszą. Choć, czy faktycznie tak jest, badamy w specjalnej ankiecie, której wyniki niebawem opublikujemy.
Do rozmowy na temat tej dyscypliny zaprosiliśmy trenera - Patryka Boguckiego z UKS Judo Olimp. Staż trenerski w jego przypadku to 6 lat - być może nie jest ogromny, ale umiejętności są chwalone u kilku trenerów w Płocku i na Mazowszu. 14 lat własnych doświadczeń pozwala zdecydowanie na pewne przemyślenia oraz własne opinie. Dlatego z przyjemnością zapraszamy do czytania wywiadu.

UKS Judo Olimp
Po pierwszych dwóch wywiadach dowiedzieliśmy się całkiem sporo o sportach zespołowych. Tym razem chcemy spytać o to, czy sport indywidualny dla młodej osoby jest trudniejszy?
- Na pewno sport indywidualny dla młodej osoby jest trudniejszy od sportu zespołowego, ponieważ każdy sam musi pracować na swój sukces i uczy się przy tym charakteru i wytrwałości.
Czy w związku z tym, że często trzeba walczyć samemu ze sobą, czy też z własnymi słabościami, trudniej jest czasami odpuścić jakiś fragment walki lub treningu?
- Tak, trudniej jest odpuścić jakiś fragment walki, ponieważ często podczas treningów walczymy ze sobą, żeby wytrwać i stawić czoła własnym słabościom.

UKS Judo Olimp
W sporcie drużynowym często braki jednej młodej osoby można zastąpić siłą innego. W jaki sposób młoda osoba trenująca judo może ukryć swoje słabości? Czy to w ogóle jest możliwe?
- Na pewno, jak każdy, mamy swoje mocne i słabsze strony, ale na macie nie da się tego ukryć i to jest niemożliwe. Zawsze trener zobaczy, co nam nie wychodzi, ale gdy dajemy z siebie sto procent na treningu, te negatywy zamieniamy w pozytywy.
Skąd w ogóle wzięła się u Ciebie pasja do judo? Sportu, który - jasno sobie powiedzmy - znajduje się nieco na uboczu.
http://petronews.pl/jaka-jest-promocja-i-marketing-plockich-klubow-wypelnij-ankiete/
- Można powiedzieć, że moja pasja do judo zaczęła się w 2003 roku, pojechałem wtedy turniej tenisa stołowego do hali w Borowiczkach. Była tam pokaz judo i wtedy się zaczęło. Rodzice zapisali mnie na zajęcia, które odbywały się w szkole podstawowej nr 3 na Wielkiej Płycie. Tam właśnie zacząłem pierwsze zajęcia z trenerem Michałem Bernerem.
Czy w związku z tą dyscypliną znasz japoński? Czy w ogóle próbowałeś się go uczyć?
- Japońskiego nie próbowałem się uczyć. Podobno jest dosyć ciężki do nauki, znam poszczególne słówka, ponieważ są nam potrzebne na zajęciach, by zdawać na paski.

UKS Judo Olimp
Jakie nadzieje z judo może wiązać młody, przyszły sportowiec?
- Myślę, że marzeniem każdego małego sportowca jest udział w Olimpiadzie, bo judo jest przecież dyscypliną olimpijską. Każdy na pewno chciałby zacząć od Mistrzostw Polski, a dopiero później wspinać się na sam szczyt.
Jak długo jesteś trenerem judo i co do tej pory sprawiło Ci największą radość?
- Instruktorem Judo jestem od 6 lat, a największą radość sprawiło na pewno mi zdanie na czarny pas (1 dana), czyli stopień mistrzowski oraz założenie własnego klubu i zmotywowanie takiej ilości dzieci do uprawiania tego sportu.
Czy możesz przedstawić nam szczegóły treningu, zawodów i ogólnej pracy związanej z tą dyscypliną?
- Przedstawić wszystkiego na pewno się nie da, najlepiej jest przyjść na zajęcia, pojechać na zawody, przeżyć to wszystko razem zawodnikami trenerem i rodzicami. To jest najlepszy sposób na odzwierciedlenie tego wszystkiego, co dzieje się podczas tego szkolenia.
Ile godzin tygodniowo i w jakich kategoriach trenują dzieci i młodzież? Czy poza trenowaniem judo, wprowadzane są epizody z innego sportu?
- Każda grupa wiekowa ma swój przedział czasu, w którym trenuje. Pamiętajmy o tym, że zawodnika zawsze można przeciążyć i wtedy występują kontuzje. Z początkującymi dziećmi na macie tygodniowo spędzam przeważnie dwie i pół godziny. Inaczej jest ze starszymi, a inaczej z seniorami. Przy niektórych zajęciach staram się wprowadzać epizody z innych sportów, to urozmaica nasze zajęcia i rozwija nas.
W Płocku jest kilka klubów judo, a do tego nieco bardziej znane dyscypliny sportowe. Czy nie macie problemów z brakiem osób do treningu? Czy wasz sport jest przy tym sportem kosztownym?
- W Płocku jest dużo klubów sportowych, różnych dyscyplin. Obecnie nie mamy problemu z przyciągnięciem dzieci na zajęcia. Poza tym, teraz jest moda, że każdy chce coś trenować. Nasz sport jest kosztownym sportem, ponieważ każdy sprzęt się niszczy, zużywa, a najdroższe są u nas maty oraz judogi.
Co twoim zdaniem musi się wydarzyć, by judo w Polsce odzyskało swój dawny blask? Jakiś czas temu czytałem wywiad z Ryszardem Zieniawą , który zaznaczył jeden fakt: "Potrzeba ludzi z charakterem, pasjonatów nieoglądających się na pieniądze i zaszczyty". Czy to jest takie ważne w odbudowaniu judo?
- Moim zdaniem, by judo w Polsce odzyskało swój dawny blask, potrzeba jest, by nasz zawodnik zdobył medal na Olimpiadzie. Jest w Polsce wielu dobrych trenerów, którzy mogą poprowadzić kadry zawodników, ale nie są docenieni przez władze naszego - Polskiego Związku Judo. Przeważnie jest tak, że wrzuca się wszystko po znajomościach i mamy tak jak mamy.
Kiedyś widziałem również trenera judo w programie "Mam Talent". Ten trener był z Podlasia, ale również odnalazłem z nim wywiad po jakimś czasie. Wspomniał jasno, że nawet te przysłowiowe "5 minut" nie pomogło mu przyciągnąć chociażby jednej osoby na zajęcia. Co twoim zdaniem może wam pomóc?
- Powiedzmy tak - każdy dba o swój biznes. Dzieci i rodzice przeważnie zwracają uwagę na plakaty, komunikaty, ulotki oraz osiągnięcia i warunki, w jakich są prowadzone treningi. Przyprowadzają swoje pociechy tam, gdzie jest najlepiej, ale nie zapominajmy też o tzw. poczcie pantoflowej, która w dzisiejszych czasach jest najlepsza.
Pierwszy raz od dawna zagłębiłem się w opłaty za wpisowe w klubach. Na tym etapie zauważam, że judo znajduje się w górnych granicach tej listy. Czy mógłbyś przedstawić czytelnikom jakie są koszty po stronie klubu judo?
- Kosztami po stronie klubu na pewno są opłaty związane z wyjazdami na zawody, sparingi, akcje szkoleniowe, wynajęcie sali, zakup sprzętu potrzebnego do ćwiczeń, opłacenie trenerów zatrudnionych w klubach oraz sztabu szkoleniowego. Poza tym, mamy licencje klubowe, trenerskie, zawodnicze, które co roku trzeba opłacać i odnawiać. Pieniądze, jakie wydaje klub Judo na zawodnika trenującego wyczynowo, są to tysiące złotych, dlatego judo jest kosztownym sportem.
Co jest dla Ciebie jako trenera najważniejsze do przekazania dzieciom?
- Dla mnie najważniejsza jest do przekazania wiedza, którą ja kiedyś zdobyłem. Wychowanie ku moralnemu zachowaniu z pewnością nigdy nie było łatwe. Żyjemy w czasach, w których wartości podlegają nieustannym i szybkim zmianom. Poza tym, w Europie mamy do czynienia z wielokulturowością, a różne kultury to często różne systemy wartości. Szczególnie w dużych miastach dzieci dość wcześnie stykają się z różnymi światopoglądami.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Marek Wojciechowski
W powiecie płockim będzie nowe miasto?
Prawda jest taka, że najwięcej sensu mają duże ośrodki. Nic nie robi się z tendencją odpływu z miast, nic nie robi się z cenami gruntów, które w miastach są najwyższe i napędzają błędne koło. Z ekonomicznego punktu widzenia najlepiej jakby taki Płock, Gostynin i Włocławek połączyć w jedno miasto, o pozostałych miejscowościach nie wspominając. Wtedy będzie najłatwiej o miejsca pracy, o wysoki komfort życia, o transport na wysokim poziomie, rozrywki itp. A my zmierzamy w kierunku, gdzie ludzie rozproszą się po wsiach, a na koniec będzie tradycyjny płacz, że transportu nie ma, że szkołę zabrali, komisariat zlikwidowali, drogi dziurawe itd...
bez sensu
01:33, 2025-07-15
PiS: Na płockich pływalniach jest źle
Prawda jest taka, że Ukraińcy więcej wpłacają do budżetu, niż ciągną socjalu. Wiem, trollom i frustratom się to nie spodoba. Na pocieszenie dodam, że ogólnie jestem przeciwny imigracji. Ukraińcy nie zachowują się w Polsce źle i wolę ich niż Hindusów, Pakistańczyków, Marokańczyków, ale po co nam te mieszanie, zwłaszcza przy słabości służb i rządów tego kraju. Niech Polska pozostanie Polską. Masowe migracje to zawsze bomba z opóźnionym zapłonem, gdzie nie ma tarć na tym tle? A PiS robi z ludzi idiotów próbując lansować się na hasłach "stop imigracji", gdy sami bili rekordy wydając ponad pół miliona pozwoleń w zaledwie 12 miesięcy.
Najprawdziwszy Polak
01:27, 2025-07-15
Tragiczny wypadek w Płocku. Zginął pieszy
Pytanie jeszcze z jaką prędkością jechał kierowca Audi, na którym pasie doszło do potrącenia, jak przemieszczał się pieszy? Jak zwykle w tego typu newsach, nie wiemy praktycznie nic. A o prędkości pojazdu wspominam nie po to, by zrzucić całą winę na kierującego. Po prostu mam wrażenie, że przez te śmieszne grupy na fb promowany jest wśród młodych kierowców niebezpieczny sposób jazdy i niestety często można zobaczyć jak ktoś nawet na jednojezdniowej ulicy, w rejonie przejść i przy 30, potrafi pędzić 60, 70, 80, 100 itd. Tacy kierowcy proszą się o tragedię choć myślą, że jeżdżą szybko i bezpiecznie, a zielone to alibi na wszystko. Ja przekraczam limity prędkości, ale jak mi kiedyś pieszy wszedł na czerwonym na Jachowicza prosto pod koła, to nie musiałem nawet hamować na 100%. Kwestia obserwacji i świadomości, że prędkość trzeba dostosować do sytuacji, a już w rejonach skrzyżowań, przejść, na pewno zwolnić i skupić się podwójnie.
sk
01:16, 2025-07-15
W powiecie płockim będzie nowe miasto?
zmieni sie duzo w gminie miejskiej beda wyzsze podatki no i nejwazniejsze wojt bedzie dwie kadencje burmistrzem wyzsza pensja....i o to tylko w tym chodzilo.....
kemot
22:11, 2025-07-14