Zamknij

Zakończył się płocki etap Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn U21

53%
25%
Wiktor PleczyńskiWiktor Pleczyński 14:15, 25.06.2025 Aktualizacja: 18:04, 25.06.2025 ok. 4 min. czytania
Skomentuj fot. Wiktor Pleczyński fot. Wiktor Pleczyński

We wtorek w Płocku został rozegrany ostatni na Mazowszu mecz Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn do lat 21. Związek Piłki Ręcznej w Polsce ściśle współpracował w organizacji imprezy z samorządem województwa, ze szczególnym naciskiem na zachęcenie młodzieży do sportu.

Podczas konferencji prasowej ostatniego dnia mazowieckich rozgrywek 25. Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn do lat 21 Marszałek Adam Struzik i Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Sławomir Szmal podsumowali współpracę przy organizacji imprezy. 24 czerwca, na zakończenie rozgrywek, w płockiej ORLEN Arenie odbył się mecz reprezentacji Polski z Argentyną. Spotkanie zwyciężyli Polacy wynikiem 33:32.

Mazowsze, które było jednym z czterech Regionów Gospodarzy 25. Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn do lat 21, gościło reprezentację Polski już od 14 czerwca. Młodzi Biało-Czerwoni udali się do Płocka, by odbyć tam ostatnie treningi przed startem turnieju.

Wielka inauguracja mistrzostw nastąpiła w środę 18 czerwca. Na trybunach ORLEN Areny pojawiło się wielu kibiców, a muzyczną gwiazdą wieczoru była Blanka – reprezentantka Polski w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2023 roku.

Łącznie, w ciągu pięciu turniejowych dni, na Mazowszu miało odbyć się 20 spotkań. Do Płocka w ramach fazy grupowej zawitały drużyny z Grup A i B. Oprócz Polski były to drużyny z Austrii, Argentyny, Węgier i Brazylii, Norwegii, Słowenii oraz Urugwaju. Meczom towarzyszyły liczne konkursy i aktywności dla kibiców.

Reprezentanci Polski rozegrali na Mazowszu pięć spotkań – trzy w ramach fazy grupowej oraz dwa w ramach rundy głównej lub Pucharu Prezydenta IHF. ZPR odnotował, że choć początek turnieju zapowiadał się optymistycznie, ponieważ Polacy wygrali z Urugwajem 39:15, kolejne dni przyniosły gorsze rezultaty w postaci porażek ze Słowenią, Norwegią, które na koniec osłodziły zwycięstwa z Brazylią i Argentyną.

Organizatorzy podkreślają, że rozgrywanie 25. Mistrzostw Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn do lat 21 w Płocku była doskonałą szansą, aby zaprezentować Mazowsze jako miejsce pełne atrakcji turystycznych, cennych zabytków i lokalnych tradycji – region, który łączy nowoczesność z historią i gościnnością.

– Chciałbym serdecznie podziękować panu Marszałkowi oraz całemu Województwu Mazowieckiemu za zaangażowanie i pomoc w organizacji Mistrzostw Świata Mężczyzn do lat 21. Wspólnie zadbaliśmy o to, by na trybunach nie zabrakło młodzieży, skierowaliśmy do szkół specjalną ofertę i przygotowaliśmy dla uczniów atrakcje zarówno w hali, jak i poza nią. We wszystkich miastach hale odwiedziło już łącznie około 9 tysięcy dzieci. Za nami pięć intensywnych dni turniejowych w Płocku, gdzie kibice mogli podziwiać grę faworytów do medali, a także dopingować reprezentację Polski. Choć liczyliśmy na lepsze wyniki naszej kadry, jest to dla nas jasny sygnał, że musimy jeszcze intensywniej pracować nad szkoleniem młodych zawodników – mówił prezes Sławomir Szmal.

Marszałek Adam Struzik odnotował, że Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn do 21 roku życia już drugi raz odbywały się w Płocku. Samorządowiec podkreślił, że dla Mazowsza ważne było partnerstwo przy organizacji imprezy.

 – Bardzo się cieszymy, że wybrano Płock, który jest w swoistą stolicą piłki ręcznej w naszym kraju – zaznaczył marszałek Adam Struzik.

Urząd Marszałkowski Województwa Marszałkowskiego zaangażował się w imprezę zarówno finansowo, jak i poprzez działania informacyjne, by zachęcić młodych ludzi do sportu. Samorząd zadbał, aby zachęcić uczniów szkół z Płocka i regionu do kibicowania na ORLEN Arenie, oraz wzięcia udziału w przygotowanych aktywnościach.

Marszałek Adam Struzik zwrócił uwagę, że Mazowsze co roku wydatnie wspiera sport dzieci i młodzieży.

– Co roku wydajemy no ten cel kilkanaście milionów złotych, wspierając związki sportowe. Oczywiście te, które zajmują się szkoleniem młodzieży, organizacją sportowych imprez. Wydajemy też znaczące pieniądze na bazę sportową, tutaj mówimy o różnego rodzaju inwestycjach, o modernizacjach oraz budowie nowych obiektów. W tym roku podzielimy 35 milionów złotych na takie wsparcie właśnie tych mniejszych projektów modernizacyjnych – opisywał marszałek Adam Struzik.

Samorządowiec podkreślił znaczenie turystyki dla Mazowsza.

– Odwiedziło nas w zeszłym roku 6,5 miliona turystów. To jest bardzo dużo jak dla województwa, które nie ma gór ani morza, no ale ma inne atrybuty. Nasze porty lotnicze obsłużyły w zeszłym roku 24 miliony pasażerów. Myślę tu zarówno o warszawskim Okęciu, jak i o Modlinie – wyliczał marszałek Adam Struzik.

Impreza ma stanowić dla regionu, nie tylko wartość sportową, ale też promocyjną.

– Mistrzostwa świata to wielkie święto sportowe, ale także znakomita okazja do ukazania różnorodności i bogactwa Mazowsza. Jestem dumny, że zawodnicy i kibice z całego świata odwiedzili Mazowsze, region, który łączy tradycję z nowoczesnością. Mam nadzieję, że wielu z nich wróci do nas w najbliższych latach – podsumował marszałek Adam Struzik.


fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński


fot. Wiktor Pleczyński

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 3%
nie podoba mi się 53%
śmieszne 19%
szokujące 0%
przykre 0%
wkurzające 25%
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%