Zamknij

Elektryczna rewolucja w polskim biznesie – jak firmy przygotowują się do zmian w motoryzacji

Artykuł sponsorowany + 10:14, 27.12.2024 Aktualizacja: 10:16, 27.12.2024
Skomentuj

Od kilku ostatnich lat rynek motoryzacyjny na naszych oczach przechodzi prawdziwą rewolucję. Kolejni producenci decydują się na zakończenie produkcji samochodów z tradycyjnym napędem spalinowym, kierując swoją przyszłość w kierunku elektryfikacji. W efekcie pojazdy hybrydowe oraz elektryczne stanowią coraz częstszy widok na ulicach polskich miast. Jak w nowych realiach odnajduje się polski biznes? Sprawdzamy, w jaki sposób firmy przygotowują się do zmian w motoryzacji!

Dlaczego auta elektryczne zyskują na popularności?

Samochody z napędem elektrycznym nie są absolutnie żadną nowością! W zasadzie to cała historia motoryzacji rozpoczyna się właśnie od pojazdów elektrycznych. W praktyce pierwsze w pełni zelektryfikowane modele trafiły do sprzedaży zaledwie kilkanaście lat temu, a ich parametry, takie jak zasięg na baterii czy osiągi, były dosyć rozczarowujące. Fakty są jednak takie, że technologia rozwija się w niesamowitym tempie. Obecnie produkowane elektryki zapewniają niewyobrażalne osiągi, a ich zasięg czy czas ładowania baterii stają się coraz bardziej przystępne dla przeciętnego użytkownika. Te aspekty z pewnością są podstawowymi czynnikami, które przyciągają nowe osoby do zakupu aut elektrycznych.

Nie bez znaczenia zapewne są także ulgi pieniężne w postaci dofinansowań do zakupu samochodów elektrycznych. Często auto z napędem EV możemy kupić w naprawdę przystępnej cenie, niższej niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych spalinówek. Planując zakup nowego auta warto pamiętać, że pierwszym wydatkiem powinno być ubezpieczeniem samochodu, które jest obowiązkowe dla każdego pojazdu! W przypadku fabrycznie nowych samochodów oprócz polisy OC można zdecydować się także na ubezpieczenie Autocasco, które w razie wystąpienia szkody z winy właściciela pokryje koszty naprawy pojazdu!

Samochód elektryczny w firmie – czy to się opłaca?

Rosnąca popularność elektryków dotyczy nie tylko klientów indywidualnych, ale także firm. To, co przyciąga przedsiębiorców do aut z napędem elektrycznym to na pewno niższe koszty utrzymania. Samochód elektryczny nie wymaga bowiem systematycznych wymian oleju silnikowego, a w dobie rosnących cen paliw, stała stawka za energię elektryczną również ma istotny wpływ na finanse firmy. Kolejnym aspektem, który może przyciągać biznesy do inwestycji w auta EV są dopłaty. Przedsiębiorstwa mogą uzyskać dopłatę w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na zakup takiego pojazdu. Co więcej, dotyczy to zarówno transakcji "za gotówkę", jak i leasingu.

Pytanie jednak czy auto elektryczne w firmie faktycznie się opłaca? Tutaj odpowiedź jest prosta - to zależy! Przede wszystkim istotnymi czynnikami opłacalności jest sposób użytkowania samochodu oraz ogólny obszar działalności przedsiębiorstwa. Podróżowanie pojazdem elektrycznym wciąż wiąże się bowiem z koniecznością stosunkowo czasochłonnego ładowania baterii w odstępach kilkuset kilometrów. O ile dla firmy, która wykorzystuje samochody do poruszania się po mieście na niewielkich dystansach ten fakt nie ma większego znaczenia, o tyle dla biznesów, które polegają na transporcie z punktu A do punktu B ten stan rzeczy może być sporym problemem.

W jakich branżach auto elektryczne jest dobrym wyborem?

Wybór samochodu elektrycznego to dobra decyzja w przypadku firm, które podróżują głównie na terenie jednego miasta oraz terenów okolicznych. W takich sytuacjach zazwyczaj pełna bateria spokojnie pozwala na pełny dzień lub nawet dwa dni pracy bez konieczności ładowania auta. Dobrym przykładem może być przedsiębiorstwo specjalizujące się w dostawie przesyłek, ale również niewielka piekarnia, czy sieć sklepów, gdzie łańcuch dostaw obejmuje niewielkie dystanse. Samochód elektryczny to też świetny wybór dla większych firm, które potrzebują wygodnego, cichego pojazdu do podróżowania z punktu A do punktu B. Nowoczesny napęd EV jest niemalże bezszelestny, więc doskonale sprawdzi się na przykład jako auto służbowe dla prezesa dużej korporacji.

Jak zoptymalizować koszty użytkowania auta elektrycznego? Własna ładowarka i instalacja fotowoltaiczna

Dostępność komercyjnych ładowarek rośnie z miesiąca na miesiąc, jednak wciąż częstym przypadkiem jest sytuacja, w której aby naładować baterię, konieczne jest wielogodzinne oczekiwanie w kolejce. Wiele do życzenia pozostawiają także ceny energii elektrycznej w poszczególnych stacjach ładowania, które często są wyjątkowo wysokie w stosunku do tempa, w jakim ładuje się bateria. Rozwiązaniem problemu jest instalacja własnej ładowarki w domu lub siedzibie firmy. Taka inwestycja wymaga pewnych nakładów finansowych, jednak może szybko się zwrócić. Szczególnie gdy oprócz samej ładowarki dysponujemy także instalacją fotowoltaiczną. W takich przypadkach w ciągu dnia możemy doładowywać niemalże za darmo. Ponadto wspierając fotowoltaikę dodatkowym bankiem energii, możemy cieszyć się darmowym ładowaniem także w nocy, co stanowi wyjątkową zaletę dla osób i firm, które w ciągu dnia poruszają się autem z punktu A do punktu B. Wówczas pozostawiamy pojazd podłączony do ładowarki na całą noc, a rano bateria pozwala na kolejny dzień pracy.

Przyszłość samochodów elektrycznych w biznesie – przewidywania

Biorąc pod uwagę obecne proekologiczne trendy w branży motoryzacyjnej, należy spodziewać się, że popularność aut elektrycznych w sektorze dużych i małych firm będzie stale rosnąć. Szybki rozwój technologii EV daje nadzieję na ciągły wzrost i poprawę parametrów dotyczących czasu ładowania oraz zasięgu na baterii. Być może w niedalekiej przyszłości produkowane będą samochody elektryczne pozwalające na pokonanie jednorazowo nie kilkuset ale tysiąca kilometrów bez konieczności doładowywania akumulatorów. W takim wypadku zarówno opłacalność, jak i zakres zastosowania aut z napędem elektrycznym ulegną znacznemu powiększeniu. Oczywiście o ile sieć dostępnych ładowarek będzie rosła wprost proporcjonalnie do liczby pojazdów EV poruszających się po naszych drogach.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

TaaTaa

0 0

Elektryczny kant, jaki, to się okazuje w momencie braku zasilania...
A za to i tak my mamy zapłacić 17:38, 27.12.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%