Zamknij

Projekt: garaż wielostanowiskowy w budynku mieszkalnym będzie opodatkowany jak mieszkanie

07:13, 12.06.2024 PAP Aktualizacja: 12:10, 12.06.2024
Skomentuj PAP PAP

We wtorek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów została zamieszczona informacja o planowanej zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. Projekt ma zostać opracowany przez Ministerstwo Finansów, a rząd ma przyjąć projektowane przepisy w III kw. 2024 r.

Projektowana ustawa ma m.in. wprowadzić nową definicję pojęcia „budowla” i „budynek”. Jak wynika z informacji, dotychczas stosowane definicje, które odwołują się do prawa budowlanego, budzą wiele wątpliwości interpretacyjnych.

„Proponuje się wprowadzenie do upol (ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - PAP) autonomicznej definicji pojęcia +budowla+ bez odwoływania się do przepisów pozapodatkowych, a także wyszczególnienie kategorii obiektów kwalifikowanych jako budowle w ustawie podatkowej (załącznik do ustawy). Konieczne jest również wprowadzenie do upol autonomicznej definicji pojęcia „budynku” bez odwoływania się do przepisów pozapodatkowych, dla zachowania spójności projektowanych regulacji” – czytamy w informacji.

Dodano w niej, że proponowane rozwiązania wyeliminują ponadto obecne wątpliwości dotyczące kwalifikacji pod względem podatkowym niektórych obiektów, takich jak silosy, zbiorniki czy elewatory, a także „doprecyzują zasady opodatkowania części obiektów kompleksowych (np. stacje paliw) i niejednorodnych (np. stadiony)”.

„W celu ujednolicenia opodatkowania garaży wielostanowiskowych znajdujących się w budynkach mieszkalnych proponuje się uznać garaż wielostanowiskowy w budynku mieszkalnym za część mieszkalną takiego budynku. W efekcie tej zmiany do opodatkowania wyodrębnionego garażu wielostanowiskowego w budynku mieszkalnym będzie miała zastosowanie stawka podatku od nieruchomości przewidziana dla budynków mieszkalnych” – czytamy w informacji na stronach premiera.

Zmiana ta ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 r. Będzie się ona jednak wiązać z nowym obowiązkiem, który zostanie nałożony na współwłaścicieli takich garaży.

„(…) konieczne jest, aby osoby fizyczne będące przed dniem wejścia w życie ustawy współwłaścicielami takiego lokalu, złożyły właściwemu organowi podatkowemu informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, w terminie do dnia 31 stycznia 2025 r. Złożenie takiej informacji umożliwi organom podatkowym pozyskanie danych dot. wielkości powierzchni do opodatkowania według stawki przewidzianej dla budynków mieszkalnych (…)” – czytamy w informacji na stronach KPRM.

W proponowanej ustawie ma znaleźć się także wyłączenie stosowania zwolnienia z podatku od nieruchomości dla infrastruktury kolejowej w zakresie gruntów, budynków i budowli wchodzących w skład terminala towarowego. Od 1 stycznia br. nie można bowiem stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów, budynków i budowli wchodzących w skład takiej infrastruktury bez zgody KE.W projektowanej ustawie ma się także znaleźć zmiana, dotycząca zwolnień w podatku od nieruchomości dla gruntów, budynków i budowli na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego.

„Proponuje się przywrócenie brzmienia przepisu sprzed zmiany wprowadzonej od dnia 1 stycznia 2022 r., tj. zwolnienie z podatku od nieruchomości budynków i budowli na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego, a w zakresie gruntów jedynie tej ich części, która zajęta jest na te budynki i budowle” – podano w informacji. Dodano, że wprowadzone od 1 stycznia 2022 r. „rozszerzenie zakresu zwolnienia dokonane od dnia 1 stycznia 2022 r. nie miało uzasadnienia merytorycznego, a jedynie fiskalne”.

Proponuje się także zmiany w podatku od nieruchomości oraz podatku rolnym i podatku leśnym w przypadku instytutów badawczych. Chodzi o to, żeby zwolnienie obejmowało wyłącznie nieruchomości lub ich części, które są zajęte na działalność tych instytutów. Tym samym zwolnienie z podatku nie będzie obejmować nieruchomości – w tym także gruntów rolniczych i leśnych – które nie są wykorzystywane przez te instytuty.

„W celu uszczelnienia poboru opłaty uzdrowiskowej proponuje się umożliwienie radzie gminy nałożenia na inkasentów opłaty uzdrowiskowej prowadzenia ewidencji osób zobowiązanych do uiszczenia tej opłaty, analogicznie jak w przypadku obowiązujących przepisów w zakresie opłaty miejscowej. Zmiana ta umożliwi sprawowanie kontroli nad rzetelnym wywiązywaniem się z obowiązku pobierania opłaty uzdrowiskowej przez inkasentów tej opłaty” – czytamy w informacji na temat projektowanej ustawy.

W projekcie planowane są także zmiany m.in. dotyczące opłaty skarbowej.

ms/ mam/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

..

0 0

.ebać was POlitycy, .ebać!!! 19:31, 12.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%