- Wszystkie kolory chemii... - to hasło przewodnie tegorocznego sympozjum. Chcemy przez nie pokazać nie tylko różnorodność branży, ale i wielość wyzwań czy emocji, jakie w niej dziś widzimy - mówił podczas otwarcia Adam Grzeszczuk, prezes firmy BMP, organizującej wydarzenie.Tradycyjnie już rolę Honorowego Gospodarza spotkania objął PKN ORLEN.
- Jest mi niezmiernie miło powitać państwa na 29. edycji sympozjum. Mam nadzieję, że ten rok będzie spokojny, gdyż stabilizacja na rynku jest dziś niezwykle potrzebna firmom i społeczeństwu. Ostatnie lata były bardzo trudne: pandemia, wojna - co miało wpływ na polską i światową gospodarkę - mówił Józef Węgrecki, Członek Zarządu ds. Operacyjnych PKN ORLEN.Jak zaznaczył, już dzisiaj konieczne jest poszukiwanie i wdrażanie nowych rozwiązań, które zastąpią paliwa kopalniane. Dlatego ORLEN pracuje nad odnawialnymi źródłami energii, jak wiatraki, ale i wdraża paliwa syntetyczne czy rozwiązania związane z wodorem.
- Niektórzy sądzą, że gdy sytuacja globalna się uspokoi, gdy wojna się skończy, wrócimy do starego systemu. Myślę, że to niemożliwe, zaszliśmy bowiem za daleko. Musimy zdążać w kierunku wychwytu i zagospodarowania CO2. A to kierunki obligujące nie tylko ORLEN, ale i całe społeczeństwo - podkreślał Józef Węgrecki.Zgodnie z hasłem przewodnim sympozjum, sesja wprowadzająca nosiła tytuł "Czarna: rozwiejmy te czarne chmury... Powiedzmy o sposobach na rozwój w niepewnych czasach". Tuż przed nią odbył się pierwszy panel, "WYWIAD w kolorze srebra: Rozwój koncernu multienergetycznego ORLEN gwarantem bezpieczeństwa energetycznego w regionie". Wywiad poprowadził dyrektor Paweł Bielski, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Chemii Przemysłowej, który rozmawiał z Krzysztofem Nowickim, Członkiem Zarządu ds. Produkcji i Optymalizacji PKN ORLEN na temat korzyści z budowy koncernu multienergetycznego, perspektywy rozwoju oraz nowych technologii.
- Rozwój, jak wiemy, niejedno ma imię - rozpoczął Paweł Bielski. - Jednym z elementów rozwoju są inwestycje kapitałowe. W ostatnim czasie zrealizowaliście potężny projekt, jeśli chodzi o inwestycje kapitałowe, o ogromnym znaczeniu dla gospodarki, nie tylko krajowej. Połączyliście Lotos, Energę i PGNiG z Orlenem. Jest wspólny element, który łączy te firmy, czyli energia, albo nośniki energii. Dzięki tej konsolidacji stworzyliście koncern multienergetyczny. Jakie oczekiwania mieliście, wchodząc na tę ścieżkę? Jakich korzyści się spodziewacie? - pytał prowadzący wywiad.Krzysztof Nowicki, członek zarządu ds. produkcji i optymalizacji PKN ORLEN wyjaśniał, że rozpoczęcie tego procesu w 2018 roku było spowodowane określoną wizją tego, w jaki sposób polska gospodarka ma wyglądać w przyszłości.
- Była przewidywana pewna ewolucja tego, w jaki sposób będziemy się transformować. Powstanie multienergetycznego koncernu miało stanowić odpowiedź na to, z jakimi wyzwaniami polska gospodarka, polska chemia, polski przemysł rafineryjny i energetyczny będzie musiał się zderzyć w perspektywie 2030 roku. Ostatnie lata dały nam motywację do przyspieszenia tych procesów i wyzwań, przed którymi stanęliśmy - tłumaczył Krzysztof Nowicki.Zaznaczył, że pandemia, a potem głęboko dotykająca rafinerie agresja Rosji na Ukrainę potwierdziły, że kierunek transformacji koncernu jest prawidłowy.
- Został znaleziony strategiczny partner, Saudi Aramco, który uczestniczy w tej transformacji z surowcem, technologiami, a także nieograniczonym kapitałem. Który będzie partycypował z nami w wykreowaniu i utworzeniu rynku. Do tego niezbędne było utworzenie koncernu, który nie tylko jest pionowo zintegrowany, ale też rozwija się poprzez akwizycję - mówił członek zarządu ds. Produkcji i Optymalizacji PKN ORLEN.Podkreślił, że koncern stawia przed sobą bardzo ambitne plany inwestycyjne, które mają zapewnić bezpieczeństwo nie tylko Polski, ale i całego regionu. Taki cel ma m.in. budowa Kompleksu Olefiny III.
- PKN ORLEN musi sprostać wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną Polski - podsumował Krzysztof Nowicki.Sympozjum w Płocku tradycyjnie towarzyszyła wystawa stoisk. W tym roku zaprezentowało się 47 firm związanych z branżą chemiczną, petrochemiczną i rafineryjną.
PR & Reklama20:28, 04.02.2023
Czysta propaganda, pic na wodę i nowomowa.
Mieszczuch07:40, 06.02.2023
tytuł jakby podali skład ,,pary wodnej" z Łorlenu :)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Sztab kryzysowy w Płocku w związku z pogodą
A czterdziesci lat temu to zwolano by egzekutywe.
Juzio
08:25, 2025-07-11
„Cud nad Wisłą” w Płocku - historia wciąż żywa
na terenie prywatnym może prowadzić z 4 promilami! I Ty też!!!
Starosta
21:46, 2025-07-10
„Cud nad Wisłą” w Płocku - historia wciąż żywa
Byłem w ubiegłym roku. Impreza dla swoich... Dla ludzi z zewnątrz, uścisk dłoni prezesa. Jak mają szczęście..
$$$
18:42, 2025-07-10
„Cud nad Wisłą” w Płocku - historia wciąż żywa
Patroni tej imprezy to same gwiazdy. Tylko staroście nie dajcie czołgu prowadzić!!!!
Obywatel Płock
18:24, 2025-07-10