- Stawiamy na ekologiczne i wysokomarżowe produkty. Realizując kluczowe dla ORLEN Południe projekty, zwiększamy moce wytwórcze w biopaliwach i biomateriałach. Przykładem jest inwestycja w ekologiczny glikol, która powstaje w Trzebini. Oznacza ona rozwój zakładu produkcyjnego i nowe miejsca pracy. To także ważny etap transformacji spółki, którą sukcesywnie przekształcamy w nowoczesną biorafinerię. Powstająca w ramach tej inwestycji wytwórnia wodoru pozwoli nam z kolei budować silną pozycję na rynku paliw alternatywnych - tłumaczy Prezes Zarządu PKN ORLEN.Budowa instalacji, która rozpoczęła się jesienią 2019 roku, mimo pandemii realizowana jest zgodnie z harmonogramem. Zakończono już prace budowlane, dostawy i montaże najważniejszych urządzeń, a obecnie trwa montaż orurowania, tras kablowych oraz tras zasilających. Marcin Rej, Prezes Zarządu ORLEN Południe wyjaśnia, że inwestycja przyniesie korzyści spółce i całej Grupie ORLEN.
- Do bogatego portfolio dodajemy nowy, ekologiczny produkt o szerokiej gamie zastosowań i od razu ustawiamy się w pozycji europejskiego lidera. Korzyści odniosą także lokalne firmy. Wykonawcami projektu są dwa polskie przedsiębiorstwa. Po jego zrealizowaniu współpracę ze spółką rozpoczną krajowi producenci biodiesla dostarczający glicerynę oraz odbiorcy ekologicznego glikolu - mówi Prezes Zarządu ORLEN Południe.Inwestycja już teraz spowodowała wyższe zatrudnienie - utworzono kolejnych kilkadziesiąt miejsc pracy, a spółka poszukiwała inżynierów, specjalistów i operatorów do pracy na instalacji. W kwietniu br. zakończyły się wszystkie etapy rekrutacji. Obecnie pracownicy nowej instalacji przechodzą teoretyczne i praktyczne szkolenia, zgodnie z przyjętym harmonogramem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, instalacja zielonego glikolu oddana będzie w ostatnim kwartale 2021 roku. Wcześniej, w drugim i trzecim kwartale odbywać się będą rozruchy mechaniczne i przygotowania do rozruchu technologicznego. Istotna jest także w aspekcie tej inwestycji wytwórnia wodoru, która stanowi integralną część kompleksu zielonego glikolu - ona również powstanie do końca tego roku w Trzebini.
- ORLEN Południe jako pierwszy w Polsce będzie wdrażać paliwo wodorowe. Roczna produkcja wodoru wyniesie 16 mln Nm3. 75 proc. zostanie wykorzystane do wytwarzania glikolu. Pozostałe 25 proc. (4 mln Nm3) od razu znajdzie zastosowanie jako paliwo w transporcie. ORLEN Południe będzie produkować ok. 45 kg/h wodoru jakości paliwowej - informuje biuro prasowe PKN ORLEN.Na placu budowy stacji doczyszczania do jakości paliwowej wykonano już prace przygotowawcze dla terenu oraz fundamenty pod kluczowe aparaty. W kolejnych miesiącach zostaną dostarczone zbiorniki wraz z systemem załadunkowym do bateriowozów. Wodór jakości paliwowej wykorzystywany będzie w głównej mierze jako paliwo w transporcie miejskim. Jak informowaliśmy, PKN ORLEN podpisał listy intencyjne w na rzecz rozwoju transportu bezemisyjnego m.in. w Płocku, a także w południowej części Polski z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie, Krakowskim Holdingiem Komunalnym oraz Miejskim Zakładem Komunikacyjnym w Bielsku-Białej.
W powiecie płockim będzie nowe miasto?
Prawda jest taka, że najwięcej sensu mają duże ośrodki. Nic nie robi się z tendencją odpływu z miast, nic nie robi się z cenami gruntów, które w miastach są najwyższe i napędzają błędne koło. Z ekonomicznego punktu widzenia najlepiej jakby taki Płock, Gostynin i Włocławek połączyć w jedno miasto, o pozostałych miejscowościach nie wspominając. Wtedy będzie najłatwiej o miejsca pracy, o wysoki komfort życia, o transport na wysokim poziomie, rozrywki itp. A my zmierzamy w kierunku, gdzie ludzie rozproszą się po wsiach, a na koniec będzie tradycyjny płacz, że transportu nie ma, że szkołę zabrali, komisariat zlikwidowali, drogi dziurawe itd...
bez sensu
01:33, 2025-07-15
PiS: Na płockich pływalniach jest źle
Prawda jest taka, że Ukraińcy więcej wpłacają do budżetu, niż ciągną socjalu. Wiem, trollom i frustratom się to nie spodoba. Na pocieszenie dodam, że ogólnie jestem przeciwny imigracji. Ukraińcy nie zachowują się w Polsce źle i wolę ich niż Hindusów, Pakistańczyków, Marokańczyków, ale po co nam te mieszanie, zwłaszcza przy słabości służb i rządów tego kraju. Niech Polska pozostanie Polską. Masowe migracje to zawsze bomba z opóźnionym zapłonem, gdzie nie ma tarć na tym tle? A PiS robi z ludzi idiotów próbując lansować się na hasłach "stop imigracji", gdy sami bili rekordy wydając ponad pół miliona pozwoleń w zaledwie 12 miesięcy.
Najprawdziwszy Polak
01:27, 2025-07-15
Tragiczny wypadek w Płocku. Zginął pieszy
Pytanie jeszcze z jaką prędkością jechał kierowca Audi, na którym pasie doszło do potrącenia, jak przemieszczał się pieszy? Jak zwykle w tego typu newsach, nie wiemy praktycznie nic. A o prędkości pojazdu wspominam nie po to, by zrzucić całą winę na kierującego. Po prostu mam wrażenie, że przez te śmieszne grupy na fb promowany jest wśród młodych kierowców niebezpieczny sposób jazdy i niestety często można zobaczyć jak ktoś nawet na jednojezdniowej ulicy, w rejonie przejść i przy 30, potrafi pędzić 60, 70, 80, 100 itd. Tacy kierowcy proszą się o tragedię choć myślą, że jeżdżą szybko i bezpiecznie, a zielone to alibi na wszystko. Ja przekraczam limity prędkości, ale jak mi kiedyś pieszy wszedł na czerwonym na Jachowicza prosto pod koła, to nie musiałem nawet hamować na 100%. Kwestia obserwacji i świadomości, że prędkość trzeba dostosować do sytuacji, a już w rejonach skrzyżowań, przejść, na pewno zwolnić i skupić się podwójnie.
sk
01:16, 2025-07-15
W powiecie płockim będzie nowe miasto?
zmieni sie duzo w gminie miejskiej beda wyzsze podatki no i nejwazniejsze wojt bedzie dwie kadencje burmistrzem wyzsza pensja....i o to tylko w tym chodzilo.....
kemot
22:11, 2025-07-14
0 0
Glikol propylenowy jako dodatek E1520 jest często spotykany w składzie produktów spożywczych.
Można go produkować przez uwodnienie tlenku propylenu. Glikol propylenowy można także uzyskiwać w wyniku uwodornienia gliceryny. Gliceryna to podstawowy produkt otrzymywany podczas hydrolizy lub zmydlania tłuszczów np olejów roślinnych do kwasów tłuszczowych a takze jako produkt odpadowy podczas przy produkcji bio-estrów czyli eko-diesla, paliwa do silników wysokpręznych. Produkcja bio-diesla jest bardzo rozpowszechniona w świecie wszędzie tam, gdzie uprawia się rzepak i inne rośliny oleiste. np oliwki. Glicerynę i glikol propylenowy produkuje się tam masowo. Dlatego w wytworni eko-diesla z oleju rzepakowego przyda się wywtórnia wodoru do uwodorniania odpadowej gliceryny do glikolu propylowego. Ale z czego powstaje ten wodór?
Glikol propylenowy w odróżnieniu od etylowego nie jest trujący, ale nasuwa się ważne pytanie, zwłaszcza w kontekście tego propagandowego artykułu: Czym się różni glikol ekologiczny od tego nie-ekologicznego?
Na zdjęciu wytworni wodoru widac 4 małe i jeden większy baniak, to węzeł PSA (Pressure Switched Absorption ), w porównaniu z tym w Płocku jest malutki.
0 0
Po połączeniu Twojego komentarza z tym wcześniejszym- jak jebnie to przynajmniej delikatnie☺
0 0
To kiedyś jebnie
0 0
Sam sobie odpowiedziałeś- z nazwą (wyłącznie) eko będzie największą, aaa niekiedy mówią jeszcze zielony
0 0
pi es ej to pressure swing adsorption - nie switch - oczyszczanie przy zmiennym cisnieniu - tak te 4 banieczki robia wrażenie :)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz