Nasi czytelnicy dość często skarżą się na nieprawidłowo działające biletomaty w autobusach Komunikacji Miejskiej w Płocku. Nie mogą zapłacić kartą, zdarza się, że urządzenie nie przyjmuje monet, albo przyjmuje lecz nie wydaje biletu. Spółka miejska podaje, co należy zrobić w takiej sytuacji i zapewnia, że w przyszłym roku wymieni część biletomatów.
O interwencję, dotyczącą wadliwych biletomatów, czytelnicy prosili nas wielokrotnie. - Za co płacimy tak drogie bilety, skoro o płatności kartą można zapomnieć, bo nie działa, a urządzenia nie chcą przyjmować monet o nominale 5 zł? Taka sytuacja spotkała mnie na linii nr 3, i to zarówno rano, jak i po południu, kiedy wracałem do domu - napisał do nas czytelnik.
Kolejny problem poruszyła czytelniczka, która zapłaciła kartą za bilet, kwota zeszła jej z konta, ale urządzenie biletu nie wydało. Na dodatek czytelniczka otrzymała mandat za brak biletu.
Jeszcze jedna sytuacja spotkała naszą czytelniczkę niedawno. Podczas kursu autobusu nr 3, biletomat najpierw się resetował, później wyglądał jakby działał poprawnie, ale wyrzucał pieniądze. Pomimo tego, że czytelniczka miała drobne na bilet, nie mogła go kupić. Według jej relacji, kierowca powiedział, że biletów nie sprzedaje i to nie jego problem. Kolejne osoby, które wsiadały do autobusu, również nie mogły kupić biletu. Czytelniczka kupiła w końcu bilet w aplikacji, ale również z problemami, ponieważ nie działał jej poprawnie internet w trakcie jazdy.
Co w takiej sytuacji należy zrobić? Dlaczego biletomaty nie działają poprawnie?
- Odpowiadając na to konkretne zgłoszenie - pasażerka nie podała, którym kursem jechała, ale na podstawie danych z autokomputera udało nam się go ustalić - mówi Kinga Wochowska, Kierownik Działu Promocji i Komunikacji Społecznej płockiej spółki miejskiej. - Okazało się, że biletomat kilka razy restartował się. Kierowca zgodnie z procedurą zgłosił ten fakt dyspozytorowi. A ten skierował do niego serwis. Ze względów bezpieczeństwa, wszelkie działania związane z obsługą techniczną biletomatów wykonywane są po dojechaniu autobusu na pętlę - wyjaśnia.
Zdjęcie przesłane przez czytelniczkę
Dodaje, iż sprawdzono nagrania z monitoringu i przez cały kurs żaden z pasażerów nie podchodził do kierowcy, a co za tym idzie, kierowca nie mógł odezwać się w ten sposób do pasażerki.
- Oczywiście, w każdej sytuacji nasi pasażerowie mogą złożyć reklamację. Wszystkie rozpatrujemy indywidualnie. Nasze autobusy wyposażone są m.in. w autokomputery, kamery monitoringu i dzięki temu niemal każde zdarzenie jesteśmy w stanie wyjaśnić. Czasami, ale bardzo rzadko zdarzają się przypadki, kiedy nie jesteśmy w stanie wyjaśnić jednoznacznie sytuacji, wtedy zarząd rozstrzyga reklamację na korzyść pasażera - zapewnia Kinga Wochowska.
Reklamację należy złożyć pisemnie, na kilka sposobów:
- wysyłając na adres: Komunikacja Miejska Płock, ul. Przemysłowa 17 09-400 Płock,
- złożyć ją w jednym z punktów obsługi pasażera: ul. Przemysłowa 17, czynny poniedziałek - piątek: godz. 7.00 - 15.00, Al. Jachowicza 42, czynny poniedziałek i środa w godz. 7.00 - 18.00 i wtorek, czwartek i piątek w godz. 7.30 - 16.30
- wysłać na skrzynkę kontaktową: kontakt@kmplock.eu.
Informacje na ten temat spółka umieściła na swojej stronie internetowej kmplock.eu, a także w każdym autobusie.
Co należy zrobić w sytuacji, gdy biletomat nie działa prawidłowo?
- W pierwszej kolejności, pasażer powinien powiadomić o tym kierowcę. Jeśli mamy odliczoną gotówkę, bilet sprzeda nam właśnie kierowca. Jeśli nie, możemy skorzystać z aplikacji mobilnych SkyCash lub MoBilet - mówi Kinga Wochowska.
Przypomina też, że w przypadku kontroli obowiązkiem pasażera jest posiadać bilet, dlatego KM Płock oferuje kilka niezależnych od siebie sposobów zakupu biletu (biletomaty stacjonarne, mobilne, aplikacje, biuro obsługi pasażera, u kierowcy, kioski itp.).
- Jednak każdy kto jeździ autobusami na pewno zauważył, że kontrolerzy po wejściu do autobusu w pierwszej kolejności kierują się do kierowcy i jeśli biletomat ma awarię, to od razu o tym wiedzą. W określonych sytuacjach (np. biletomat nie działa, a kierowca sprzedał już wszystkie bilety, które miał na stanie) odstępują od przeprowadzenia kontroli - tłumaczy.
Jak podkreśla, celem KM Płock jest, aby każdy pasażer posiadał bilet i żeby spółka nie musiała wystawiać wezwań do opłaty dodatkowej. Dlatego jeśli pasażer rzeczywiście chciał kupić bilet i nie mógł tego zrobić nie ze swojej winy, "mandatu" na pewno nie zapłaci.
- Biletomaty to tylko urządzenia i zdajemy sobie sprawę, że mogą mieć awarie, co na bieżąco monitorujemy. Zaobserwowaliśmy, że ponad 70 proc. zgłaszanych awarii dotyczy jednego modelu biletomatów, chodzi o nasze najstarsze automaty (szaro-granatowe) - wyjaśnia Kinga Wochowska.
Urządzenia zostały zakupione jakiś czas temu w ramach projektu, który był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, a którego trwałość kończy się przyszłym roku.
- W związku z tym, decyzją zarządu w przyszłym roku KM Płock wymieni te biletomaty na nowoczesne urządzenia. Inwestycja ta to koszt ok 4 mln zł - informuje Kierownik Działu Promocji i Komunikacji Społecznej.
Zdjęcie przesłane przez czytelniczkę
Reforma edukacji - kiedy i co się zmieni?
skupcie się! nadajecie na nowacką, bo tak usłyszeliście w republice czy innym rzetelnym medium. Chodzi o przyszłość dzieciaków! Nie wiem czy macie dzieci w szkole czy pie*dolicie dla pie*dolenia, ale obecnie szkoła uczy wszystkiego - czyli niczego. Chodzi o to żeby w dzieciaku zobaczyć pasję jak najwcześniej - lubi matematykę - dodać mu dodatkowe zajęcia np z szachów, lubi malować - niech maluje jak najwięcej. Obecnie każdemu dzieciakowi tłoczy się do głowy mnóstwo *%#)!& bez związku z postępem świata. Próba zrobienia z każdego wybitnego matematyka, polonisty, fizyka i chemika na siłę jest skazana na porażkę! Jeszcze raz - skupcie się - artykuł jest o przyszłości dzieci - nie o tym kto jest ministrem/ministrą edukacji. Ja pie*dolę - żenada
ludzie
22:30, 2025-07-15
W powiecie płockim będzie nowe miasto?
A jeszcze nie tak dawno tej gminie groziła likwidacja, a teraz aspiracja do miasta. Polepszyło się ?
Z Góry patrzę na to
16:22, 2025-07-15
Flaga i hymn na nowo? Rząd chce korekty
uprawianie prawdziwej polityki, to zajmują się p;ierdołami. Pytanie do czytelników - słyszeliście o wystawie w Muzeum Gdańska pt. "Nasi chłopcy" w Wehrmacht'cie? Z wystawy wynika, że Polacy byli wcielani a nawet wręcz służyli w niemieckiej armii z chęcią, z chęcią, tak jakby na to czekali...
Mają zabronione
14:29, 2025-07-15
Zderzenie z nauką jazdy. Cztery osoby w szpitalu
Proszę osobę, która ucierpiała w tym wypadku o kontakt - 697723210
Arek
14:20, 2025-07-15