Zamknij

ORLEN bez tajemnic: Co robi dinozaur na terenie Zakładu Produkcyjnego?

11:21, 28.01.2019 ok. 5 min. czytania
3

Dlaczego na terenie PKN ORLEN w Płocku stoi dinozaur? I co oznacza rzeźba chłopa, którą tam również możemy spotkać? O tym, skąd wzięły się m.in. te pomniki, rozmawiamy w kolejnym odcinku "ORLEN bez tajemnic", w którym do wygrania są nagrody.
O dwóch pierwszych pomnikach, z którymi wiążą się ciekawe historie, opowiedział nam Jacek Borkowski z Działu ds. Technologii Rafineryjnej Biura Rozwoju PKN ORLEN S.A. Ile jest pomników na terenie Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku? - Na terenie Zakładu Produkcyjnego i bezpośrednio przed nim, znajdują się cztery pomniki. Kiedy powstały? - Pomniki datuje się na lata 1973-1976, kiedy dyrektorem generalnym ówczesnych Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych w Płocku był Włodzimierz Kotowski, znany z zamiłowania do sztuki ludowej. To właśnie z jego inicjatywy powstały te rzeźby. Jeden z pomników przedstawia dinozaura. Kiedy powstał i w jakich okolicznościach? - Dinozaur był gadem, który, jak wszyscy wiemy, żył w czasach prehistorycznych i  wyginął. W PKN ORLEN przerabiamy natomiast ropę naftową, która wzięła się m.in. z tych gadów. W wyniku procesów takich jak: kerogen, diageneza czy metamorfizm, które zachodzą w skorupie ziemskiej, ze szczątków organicznych takiego stworzenia, przez wiele tysięcy lat powstawała ropa naftowa, którą dzisiaj wydobywamy i przerabiamy.


Wiktor Pleczyński

Kolejnym ciekawym obiektem jest rzeźba, przedstawiająca chłopa. Z jaką historią wiąże się powstanie tego pomnika? - Ten pomnik powstał w podobnym okresie, jak poprzedni i ma symboliczne znaczenie. Musimy pamiętać bowiem o historii tej ziemi, na której powstał Zakład Produkcyjny w Płocku. W 1959 roku zapadły historyczne decyzje o lokalizacji zakładu petrochemicznego w naszym mieście. W tamtych czasach Płock był małym miastem, liczył około 40 tys. mieszkańców i rozpościerał się do terenów obecnej ORLEN Areny. W tym miejscu natomiast były tereny rolnicze, w związku z czym trzeba było te tereny pozyskać. Pomnik  symbolizuje po pierwsze fakt, że ORLEN został zbudowany  na terenach rolniczych, a po drugie był dowodem wdzięczności ówczesnych władz wobec tych rolników, którzy zdecydowali się oddać te ziemie pod budowę kompleksu rafineryjno-petrochemicznego. Z tym pomnikiem wiążą się również inne ciekawe historie? -  Jak wspominałem wcześniej, dyrektor Włodzimierz Kotowski był zwolennikiem sztuki ludowej. Podczas wizyty jednego z sekretarzy ds. odznaczeń państwowych w Mazowieckich Zakładach Rafineryjnych i Petrochemicznych, nakazał pracownikowi, który oprowadzał gościa przekazać, że ten monument został odnaleziony w ziemi, podczas prowadzonych prac budowlanych przy nowej instalacji. Pracownik miał przekazać również, że pomnik jest stary, a załoga go odnowiła. Miał to być dowód, że na tym terenie, gdzie funkcjonował już zakład petrochemiczny, również w czasach dawnych istniała ciekawa sztuka ludowa i nie są to tereny typowo dziewicze. Jak widać, dyrektor miał duże poczucie humoru.


Wiktor Pleczyński

Z poczuciem humoru wiąże się podobno jeszcze jedna historia? - Czytając różne wspomnienia znalazłem informację, że ten pomnik był podobny do jednego z dyrektorów. Pracownicy zakładali wówczas na głowę chłopa mazowieckiego dodatkowe elementy wyposażenia, jak berety, czapki czy nauszniki, dzięki czemu pomnik jeszcze bardziej przypominał tego pana. Dyrektor nie obrażał się jednak, tylko przyjeżdżał, czapki zdejmował, pakował do bagażnika swojego samochodu i raz na jakiś czas zawoził je do miejscowego sierocińca i przekazywał dzieciom.
Kolejne dwa pomniki stoją przed Zakładem Produkcyjnym. Na ich temat rozmawialiśmy z Ireneuszem Wypychem z Biura Prasowego PKN ORLEN.
Z czym wiąże się historia pomnika w kształcie ptaków? - Wspomniany już Włodzimierz Kotowski, były generalny dyrektor Mazowieckich Zakładów Rafineryjno-Petrochemicznych, stwierdził, że firma jest szara, ponura i bezbarwna. Wpadł więc na pomysł, żeby postawić kilka pomników, które ubarwią nieco teren zakładu. Między innymi zdecydowano o budowie pomnika w kształcie ptaków. Myślę, że ówczesny dyrektor nie przypuszczał, iż ta historia z ptakami będzie miała ciąg dalszy. W 2002 roku w ORLENIE zamieszkały sokoły wędrowne, a firma uczestniczy w programie restytucji tego drapieżnika. I to z dużymi sukcesami, bo w latach 2002-2015 aż 42 maluchy wylęgły się w gnieździe na kominie elektrociepłowni. Kiedy para sokołów okazała się zbyt dojrzała, w 2016 roku dano im do adopcji trzy maluchy. Sokoły wychowały je i ptaki opuściły teren. W 2017 roku otrzymały jednego malucha do adopcji, a w 2018 roku zdarzyła się historia dziwna, bo na terenie ORLENU zamieszkał raróg. Para złożyła cztery jaja, niestety, żadne pisklę się nie wykluło. Niemniej, było to olbrzymie wydarzenie:  to dopiero drugi przypadek w Polsce, że raróg osiedlił się i złożył jaja na terenie przemysłowym. Tak wiec  ptaki cementowe zastąpiły  żywe, które zamieszkały i zdecydowały się żyć w Koncernie.


Wiktor Pleczyński

KONKURS


Wiktor Pleczyński

Jest jeszcze jeden pomnik, przed wejściem na Bramę nr 2 PKN ORLEN? - Tak, i z tym pomnikiem wiąże się konkurs, który za pośrednictwem portalu i gazety PetroNews chcemy ogłosić. Mogę zdradzić, że ten pomnik jest związany z rokiem 1976. Czekamy na Państwa odpowiedzi z jakiego powodu, na jaką okoliczność ten pomnik został ufundowany. Podpowiem jeszcze, że przy tym pomniku cyklicznie, co roku pojawiają się kwiaty. Wśród tych z Państwa, którzy przyślą nam poprawne odpowiedzi i ciekawe wspomnienia związane z tym pomnikiem, wybierzemy zwycięzców, których nagrodzimy kartami paliwowymi. Wypowiedzi można przesyłać do 3 lutego br. na adres redakcja@petronews.pl. 

[WIDEO]1652[/WIDEO]

artykuł promowany
(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [3]

komentarz(3)

regionalistaregionalista

0 0

Jestem ciekawy co ludzie napiszą o pomniku przy II Bramie. Istnieje opracowanie b. bogate w tym Temacie.

19:01, 28.01.2019
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BibliotekarkaBibliotekarka

0 0

I chyba "namierzyłam" owo bogate opracowanie na temat pomnika przy Bramie nr 2;-)
Przybyłam do Biblioteki, zobaczyłam, a czy vici?

09:41, 30.01.2019

KamieńKamień

0 0

Dinozaur czeka na panią lekarz z Radomia :)

21:26, 02.02.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A?A?

0 0

A ten pomnik dinozaura o pani kopacz odsłaniała?

11:20, 03.02.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%