Zamknij

Nie żyje właściciel firmy budowlanej. Co dalej z inwestycjami prowadzonymi w Płocku?

10:07, 08.11.2018 Aktualizacja: 15:58, 09.11.2018 ok. 3 min. czytania
1

5 listopada zmarł właściciel firmy EuroDom z Tłuchówka. Firma ta wykonuje obecnie kilka inwestycji, m.in. w Płocku, a właściciel prowadził działalność gospodarczą zarejestrowaną na osobę fizyczną. Czy remont kamienicy przy Kolegialnej 6 i Galerii Miodowa stanie?
Firma EuroDom w Płocku wygrała przetarg m.in. na remont Galerii Miodowa czy inwestycję dofinansowaną ze środków Unii Europejskiej przy ul. Kolegialnej 6, zleconą przez Muzeum Mazowieckie w Płocku. Problemem w kontynuacji tych inwestycji jest dotychczasowe prawo spadkowe, które nie przewiduje możliwości kierowania firmą zarejestrowaną na osobę fizyczną przez spadkobierców. W chwili śmierci właściciela firma przestaje po prostu istnieć. http://petronews.pl/miasto-wpadlo-w-dolek/ Zmienia to ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, którą Prezydent RP podpisał 25 lipca br. Ustawa umożliwia przedsiębiorcom, będącym osobami fizycznymi, zachowania ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa po ich śmierci. Pozwala m.in. na ustanowienie jeszcze za życia lub po śmierci zarządcy sukcesyjnego, który ma uprawnienia do kierowania firmą po śmierci właściciela. Pozwoli to na przekazanie firmy innemu przedsiębiorstwu, np. założonemu przez żonę czy syna właściciela. Większość przepisów tej ustawy miała wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia (tj. publikacji w Dzienniku Ustaw). Przepisy zostały opublikowane 24 sierpnia br., ustawa wchodzi więc w życie 25 listopada (za wyjątkiem art. 30, który mówi o kontynuowaniu umów zawartych przed śmiercią właściciela, a który wchodzi w życie z dniem 25 lutego 2019 r. oraz art. 122, dotyczącego ubezpieczenia, a który wszedł w życie z dniem 1 października 2018 r.). Właściciel firmy EuroDom zmarł jednak przed 25 listopada, problem więc pozostaje. Co teraz?
- W tej chwili nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie - przyznaje Małgorzata Jabłońska, kierownik działu administracji i zabezpieczenia technicznego Muzeum Mazowieckiego w Płocku. To w przypadku tej inwestycji jest największy problem, ponieważ jest ona dofinansowana ze środków unijnych. - Obecnie prawnicy rozważają różne możliwości. Prace na inwestycji prowadzone są zgodnie z harmonogramem, ale wszystko zależy od tego, czy prawnicy znajdą rozwiązanie tej sytuacji - wyjaśnia Małgorzata Jabłońska.
Przypomnijmy, że projekt realizowany przez Muzeum Mazowieckie w Płocku, współfinansowany przez Unię Europejską "Odtworzenie i rewaloryzacja budynku zabytkowego od ul. Kolegialnej 6 oraz przebudowa przynależnych oficyn na potrzeby Muzeum Mazowieckiego w Płocku - etap I". Wartość tej inwestycji to blisko 13 mln zł. Środki te zostaną wykorzystane na odtworzenie i rewaloryzację budynku zabytkowego oraz nadanie mu nowych funkcji użytkowych - kulturowych i edukacyjnych, poprzez organizację nowoczesnej ekspozycji Art Deco. Przetarg na tę inwestycję w marcu br. wygrała firma EuroDom.
Próbowaliśmy się również dowiedzieć, jakie działania w tej sytuacji podejmuje Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, który jest inwestorem remontu Galerii Miodowa, tzw. dołka. Niestety, mimo wielokrotnych prób, do dnia publikacji materiału nie udało nam się skontaktować z prezesem MZGM. Jak sprawdziliśmy, 6 i 7 listopada prace na tej inwestycji nadal trwały.
Aktualizacja http://petronews.pl/syn-wlasciciela-eurodomu-bede-kontynuowal-dzielo-gospodarcze-ojca/
(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [1]

komentarz(1)

JulkaJulka

0 0

To może niech Prezydent pomyśli - mogą być gnioty prawne uchwalanie w 3 dni o obowiązywać w chwili podpisania przez Prezydenta?

11:43, 08.11.2018
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%