Pokazy performance kilkunastu artystów, prezentacje instalacji artystycznych i projekcje filmowe znajdą się w programie II Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych "Opowieści", który odbywać się będzie w Płocku od 25 do 27 lipca. Jego organizatorem będzie tamtejsze Muzeum Mazowieckie.
"Ponieważ okazało się, że Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych +Opowieści+, bardzo się podobał, otrzymywaliśmy wiele zapytań czy będzie kontynuowany, to postanowiliśmy zorganizować następną jego edycję" - powiedziała we wtorek PAP Milena Kolibczyńska z płockiego Muzeum Mazowieckiego. Dodała, że podczas tegorocznej, drugiej odsłony cyklu wydarzeń performatywnych, zaplanowanej od 25 do 27 lipca, zaprezentuje się tam kilkunastu twórców, w tym zagranicznych, zarówno o wieloletnim już dorobku, jak i rozpoczynających dopiero działalność artystyczną.
Podczas II Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych "Opowieści" wystąpią m.in. Alastair MacLennan z Wlk. Brytanii, Ralph Peters i Susan Weins z Niemiec, grupa artystek szwajcarskich - Muda Mathis, Sus Zwick, Fränziska Madoerin, Chris Regn i Dorotea Rust, a także polscy twórcy - Ewa Zarzycka i Hubert Zemler. Częścią cyklu wydarzeń będzie upamiętnienie zmarłego niedawno Davida Thomasa (1953-2025), pochodzącego z USA, a mieszkającego w Wlk. Brytanii, muzyka, piosenkarza i autora tekstów.
Jak anonsuje płockie Muzeum Mazowieckie, w festiwalowym programie, oprócz pokazów performance, znajdą się też prezentacje instalacji artystycznych, projekcie filmowe i spotkania z artystami. Kuratorką cyklu wydarzeń, podobnie jak w przypadku "Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim", będzie Małgorzata Sady, tłumaczka, autorka przekładów z dziedziny sztuki współczesnej, literatury i filozofii, realizatorka filmów dokumentalnych i animowanych, a także artystka performatywna.
Sady powołała niezależną oficynę "Gaberbocchus w Polsce", nawiązującą do wydawnictwa prowadzonego przez Stefana i Franciszkę Themersonów w Londynie. Od 2002 r. publikuje "Utwory rozrzucone" obojga artystów, z którymi łączyła ją przyjaźń przez ostatnich dziesięć lat ich życia.
Projekt "Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim", odwołujący się w tytule do słów Stefana Themersona, był organizowany przez Muzeum Mazowieckie w Płocku w partnerstwie z Kunstbanken Center for Contemporary Art w Hamar w Norwegii. W jego ramach odbył się I Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych, trwający od 19 do 22 lipca 2023 r. Wystąpiło wtedy 46 artystów z 17 krajów, w tym z Polski, Norwegii, Austrii, Niemiec, Izraela, Włoch, a także z Ukrainy.
Płock to rodzinne miasto Stefana Themersona, awangardowego prozaika, twórcy teorii poezji semantycznej, fotografii i filmów eksperymentalnych. Z Płockiem rodzinnie związana jest również Franciszka, żona Stefana, malarka, rysowniczka, ilustratorka i scenografka. W 1938 r. oboje wyjechali do Francji, gdzie dwa lata później Stefan wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Od 1942 r., będąc już w Wielkiej Brytanii, współpracował z Ministerstwem Informacji i Dokumentacji RP w Londynie. Powstał wtedy eksperymentalny film antywojenny "Calling Mr. Smith".
W 1948 r. mieszkając już w Wlk. Brytanii Themersonowie otworzyli oficynę wydawniczą Gaberbochus Press, którą prowadzili w Londynie do 1979 r. W latach 1957-1959 organizowali tam otwarte spotkania w formule common room, czyli dyskusje i wymiany poglądów artystów oraz naukowców. Stefan jest autorem powieści, opowiadań i esejów. Do wielu jego utworów ilustracje tworzyła Franciszka, która była także autorką scenografii i kostiumów do sztuk teatralnych.
Od wielu lat właśnie w Płocku odbywa się Festiwal Themersonów, poświęcony ich twórczości, organizowany przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, który nosi imię obojga artystów. Z kolei w Muzeum Mazowieckim w Płocku znajduje się Galeria Themersonów, gdzie prezentowane są m.in. obrazy, rysunki, fotogramy, fotografie, fragmenty filmów oraz przedmioty, które służyły obojgu artystom do pracy, a także związane z ich życiem osobistym.
Jak zapowiada płockie Muzeum Mazowieckie, II Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych "Opowieści", podobnie jak pierwsza jego odsłona, "będzie angażował, stawiał pytania i budował platformę porozumienia". Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. (PAP)
mb/ aszw/
Prawda 08:18, 03.07.2025
Super 👏
Oddajmy scenę artystom. Niech się dzieje.
Oby tylko politycy nie wtrącali się do sztuki jak to niestety mają w zwyczaju robić
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Duże inwestycje drogowe w regionie płockim
Tyle tłustych kocurów tłoczy się do zdjęcia by pochwalić się wydaniem pieniędzy z podatków, aż się w kadr nie mieszczą. Przecież te wydatki to jest właśnie ich praca, wielka mi sensacja.
brawo
16:38, 2025-07-11
Mazowiecka Policji będzie świętować w Płocku
Warto podkreślić że policja nie służy ludziom tylko politykom. Policja pilnuje by reżim nie upadł
Obywatel
16:20, 2025-07-11
Zatrzasnął się w windzie. Grożą mu 3lata więzienia
Jakies ciezkie kamioniołomy powiini w Polsce otworzyc i tak zsyłac gagatków
Tomcio
15:06, 2025-07-11
Duże inwestycje drogowe w regionie płockim
Struzik chroni Ziemkiewicza. Państwo w państwie!!!! Jak najszybciej trzeba się pozbyć tego robactwa z polskiej sceny politycznej. Jeszcze dwa lata i te wszy znikną
Politolog
14:56, 2025-07-11