Zamknij

Długi weekend na Mazowszu!

08:00, 16.06.2025 ok. 5 min. czytania
Skomentuj Fot. Freepik Fot. Freepik

Rowerem, kajakiem albo pieszo. Mazowsze czeka na turystów. Wielbicieli zamków, skansenów, pałaców, meandrów rzek i tajemniczych lasów.

Na Mazowszu sezon turystyczny już trwa! Oficjalne otwarcie miało miejsce w Warszawie, która stała się stolicą mazowieckiej turystyki. Jest w czym wybierać. Malownicze i różnorodne trasy rowerowe, spływy kajakowe, a także wiele imprez plenerowych, w tym MAZOpikniki. Z bogatą ofertą na turystów czekają mazowieckie instytucje kultury.

Do spędzenia długiego weekendu na Mazowszu zachęca marszałek Adam Struzik. – Nasz region jest pełen wyjątkowych miejsc wartych zobaczenia. Mamy piękną przyrodę, rzeki, lasy, jeziora, wspaniałe zabytki, muzea, znakomitą kuchnię i muzykę. Jest tu nie tylko co zwiedzać, ale można też aktywnie odpocząć, spróbować pysznych regionalnych potraw. Zapraszam na Mazowsze, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zamek Liw

Fot. Monika Kutkowska

Książęcy zamek od ponad dwóch dekad gości w swych murach miłośników historii i rekonstrukcji historycznych.

Ale to z czego słynie liwskie Muzeum Zbrojownia – nie tylko w Polsce, a także w Europie – to unikalne kolekcje różnego rodzaju broni i militariów z czasów rzymskich aż do ostatniej wojny. Prawdziwą dumą zamkowego muzeum jest kolekcja bagnetów z dwudziestu różnych krajów, najwięcej niemieckich, rosyjskich i austriackich: od napoleońskich bagnetów tulejowych, poprzez tzw. jatagany, bagnety zbliżone wyglądem do noży szturmowych, a skończywszy na współczesnych bagnetach nakładanych, np. kultowy karabin AK 47.

Jak głosi legenda, spacerując po zamkowych komnatach gotyckiego zamku w Liwie, należy się mieć na baczności. Z umieszczonego na klatce schodowej portretu schodzi bowiem legendarna Żółta Dama, aby przypomnieć o swoim istnieniu. Błąka się nocą po dworskich komnatach, szukając po śmierci uwolnienia od ciężaru winy. To duch pięknej Ludwiki, żony kasztelana, którą mąż niesprawiedliwie posądził o niewierność i ukrycie podarowanych brylantów. Po ścięciu pięknej kasztelanki okazało się, że kosztowności ukradła sroka.  

Blisko natury i po królewsku, czyli Królewskie Źródła

Fot. Gmina Kozienice

Królewskie Źródła położone w Kozienickim Parku Krajobrazowym to najprawdopodobniej ostatnie nienaruszone przez człowieka ostępy dzikiej natury w Polsce. Park zajmuje powierzchnię 26 tys. ha. Położone na południu województwa mazowieckiego Królewskie Źródła stanowią bogactwo gatunków roślin i zwierząt. Można tu spotkać np. orlika krzykliwego, puszczyka, łosia czy populację popielicy. Najstarsze gatunki drzew liczą sobie nawet 300 lat.

Przez park przechodzą różne ścieżki dla pieszych. I to właśnie wybór trasy przyrodniczej będzie stanowić o tym, jakich doznań z tym miejscem doświadczymy. Oto najciekawsze ścieżki pieszo-przyrodnicze:

„Królewskie Źródła”, której nazwa pochodzi właśnie od źródełek znajdujących się na końcu szlaku, z których wedle legendy pijał wodę sam król Władysław Jagiełło. Na całą trasę należy poświęcić około 2 godzin;

„Jedlnia” – na tę trasę należy przeznaczyć około 2-3 godziny. Jej początek znajduje się w Jedlni Letnisku obok Ośrodka Edukacji i Integracji Europejskiej Lasów Państwowych;

„Nad Pacynką” – rozpoczyna się w Antonówce przy stanicy harcerskiej. Należy przeznaczyć na nią około 3 godzin.

Kurpie, Puszcza Zielona i Muzeum Kultury Kurpiowskiej

Fot. Monika Kutkowska

Kurpiowska Puszcza Zielona, rozciągająca się na północ od Ostrołęki i Nowogrodu, oferuje tyle turystycznych atrakcji i ciekawostek, że można by w niej spędzić wiele dni.

Wyprawę na Kurpie Zielone zacząć można od Ostrołęki, a w zasadzie od tamtejszego Muzeum Kultury Kurpiowskiej mieszczącego się w pięknej kamienicy przy ulicy Józefa Bema 8. Bogate zbiory, między innymi słynnych wycinanek kurpiowskich, związane z szeroko rozumianą kulturą kurpiowską pozwolą nam przygotować się do dalszej podróży.

Ostrołęka to miasto, którego nazwa została zapisana na Łuku Triumfalnym w Paryżu, z pięknym Mostem Madalińskiego wzorowanym na moście w Sewilli. Tutaj właśnie mieści się siedziba Związku Kurpiów, tutaj więc rodzi się najwięcej pomysłów na to, jak tradycje, kulturę i język Kurpiów zachować, ożywiać i przybliżać innym.

Będąc w okolicy, koniecznie trzeba odwiedzić Zagrodę Kurpiowską w Kadzidle, gdzie możemy podziwiać zarówno piękno ludowej architektury, jak i wyposażenie dawnych wnętrz.

Płock – miasto książąt

Fot. Dariusz Ossowski

Płock to niezwykle urokliwe miasto, o długiej historii, która rozpoczyna się w jego historycznym centrum – na Wzgórzu Tumskim. To tutaj w X w. Mieszko I wzniósł gród obronny. To właśnie stąd Władysław Herman wraz z synami Zbigniewem i Bolesławem Krzywoustym rządzili krajem.

Spacer Wzgórzem Tumskim to nie tylko spotkanie z najstarszą historią miasta, ale i niesamowite widoki, którym warto poświęcić trochę czasu udając się w kierunku Placu Książęcego. Wisła osiąga tu szerokość 1000 metrów, a po prawej stronie od rzeki zobaczymy również malownicze jezioro Sobótka, z którym związana jest pewna legenda o pannie i smoku. U podnóża skarpy czeka na Was marina, teren rekreacyjny w postaci bulwarów wiślanych i jedyne w kraju molo na rzece, które warto odwiedzić ze względu na widok Wzgórza Tumskiego z perspektywy rzeki.

Innym ważnym symbolem miasta książąt jest romańska Katedra Wniebowzięcia NMP, będąca jedną z najstarszych katedr w Polsce. To właśnie tu, w Kaplicy Królewskiej, spoczywają piastowscy książęta m.in. Konrad I Mazowiecki oraz władcy Władysław Herman i Bolesław Krzywousty.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Fot. archiwum UMWM

Muzeum powstało w latach 60. XX w. w dawnej ordynacji rodu Krasińskich. Jego integralną częścią jest ogród w stylu angielskim o powierzchni 22 ha z takimi budynkami jak: XIX-wieczny neogotycki pałacyk mieszczący stałą ekspozycję poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu, XX-wieczny dwór, oficyna dworska oraz powozownia, oranżeria, stajnia i ptaszarnia. Sama bryła budynku muzeum zachwyca oryginalnością i w otoczeniu zielenie daje iście bajkowy wygląd.

Obowiązkowym punktem zwiedzania parku jest magiczna marmurowa ławeczka, która powstała z inicjatywy Wieszcza. Nazywana jest też ławeczką zakochanych – każdy kto na niej usiądzie, z pewnością się zakocha.

A dla miłośników sztuki…

Miłośnicy sztuki powinni też odwiedzić Muzeum im. Jacka Malczewskiego, które może się poszczycić jedną z największych w Polsce kolekcji prac urodzonego w Radomiu artysty. Jego twórczość i związki z Radomiem promuje szlak murali przedstawiających wybrane dzieła malarza. Z kolei do oglądania dzieł współczesnych twórców zaprasza Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, którego nowoczesna siedziba została wybudowana na bazie starego poprzemysłowego obiektu. Aktualnie można tu zwiedzać wystawę – Kolekcja Wojciecha Fibaka. Nowe pokolenie.

Fot. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”

Więcej informacji i ciekawych miejsc na: https://mazowsze.travel/ oraz https://modanamazowsze.pl/

(Materiał informacyjny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

W powiecie płockim będzie nowe miasto?

Prawda jest taka, że najwięcej sensu mają duże ośrodki. Nic nie robi się z tendencją odpływu z miast, nic nie robi się z cenami gruntów, które w miastach są najwyższe i napędzają błędne koło. Z ekonomicznego punktu widzenia najlepiej jakby taki Płock, Gostynin i Włocławek połączyć w jedno miasto, o pozostałych miejscowościach nie wspominając. Wtedy będzie najłatwiej o miejsca pracy, o wysoki komfort życia, o transport na wysokim poziomie, rozrywki itp. A my zmierzamy w kierunku, gdzie ludzie rozproszą się po wsiach, a na koniec będzie tradycyjny płacz, że transportu nie ma, że szkołę zabrali, komisariat zlikwidowali, drogi dziurawe itd...

bez sensu

01:33, 2025-07-15

PiS: Na płockich pływalniach jest źle

Prawda jest taka, że Ukraińcy więcej wpłacają do budżetu, niż ciągną socjalu. Wiem, trollom i frustratom się to nie spodoba. Na pocieszenie dodam, że ogólnie jestem przeciwny imigracji. Ukraińcy nie zachowują się w Polsce źle i wolę ich niż Hindusów, Pakistańczyków, Marokańczyków, ale po co nam te mieszanie, zwłaszcza przy słabości służb i rządów tego kraju. Niech Polska pozostanie Polską. Masowe migracje to zawsze bomba z opóźnionym zapłonem, gdzie nie ma tarć na tym tle? A PiS robi z ludzi idiotów próbując lansować się na hasłach "stop imigracji", gdy sami bili rekordy wydając ponad pół miliona pozwoleń w zaledwie 12 miesięcy.

Najprawdziwszy Polak

01:27, 2025-07-15

Tragiczny wypadek w Płocku. Zginął pieszy

Pytanie jeszcze z jaką prędkością jechał kierowca Audi, na którym pasie doszło do potrącenia, jak przemieszczał się pieszy? Jak zwykle w tego typu newsach, nie wiemy praktycznie nic. A o prędkości pojazdu wspominam nie po to, by zrzucić całą winę na kierującego. Po prostu mam wrażenie, że przez te śmieszne grupy na fb promowany jest wśród młodych kierowców niebezpieczny sposób jazdy i niestety często można zobaczyć jak ktoś nawet na jednojezdniowej ulicy, w rejonie przejść i przy 30, potrafi pędzić 60, 70, 80, 100 itd. Tacy kierowcy proszą się o tragedię choć myślą, że jeżdżą szybko i bezpiecznie, a zielone to alibi na wszystko. Ja przekraczam limity prędkości, ale jak mi kiedyś pieszy wszedł na czerwonym na Jachowicza prosto pod koła, to nie musiałem nawet hamować na 100%. Kwestia obserwacji i świadomości, że prędkość trzeba dostosować do sytuacji, a już w rejonach skrzyżowań, przejść, na pewno zwolnić i skupić się podwójnie.

sk

01:16, 2025-07-15

W powiecie płockim będzie nowe miasto?

zmieni sie duzo w gminie miejskiej beda wyzsze podatki no i nejwazniejsze wojt bedzie dwie kadencje burmistrzem wyzsza pensja....i o to tylko w tym chodzilo.....

kemot

22:11, 2025-07-14

0%