Zamknij

Ranne sowy znalazły dom w płockim ZOO. Co robić, gdy trafimy na poszkodowanego dzikiego ptaka?

Wiktor Pleczyński Wiktor Pleczyński 13:14, 02.06.2025 Aktualizacja: 13:41, 02.06.2025 ok. 1 min. czytania
Skomentuj fot. ZOO Płock fot. ZOO Płock

Ogród Zoologiczny w Płocku przedstawił historię rannych sów, które trafiły do ZOO. Opiekunowie zwierząt radzą, co zrobić, gdy napotkamy poszkodowanego dzikiego ptaka.

ZOO w Płocku ogłosiło, że 14 maja do ogrodu trafiły dwa puszczyki zwyczajne oraz sowa uszata. Ptaki po przebytej kwarantannie trafiły do wolier zewnętrznych przy Alei Sów.

– Jedną z częstych przyczyn urazów u dzikich zwierząt są wypadki komunikacyjne, czyli potrącenia – zaznacza ZOO Płock.

Zwierzęta, które trafiły do płockiego ogrodu zoologicznego, ucierpiały w stopniu, który uniemożliwia im powrót do natury.

– W wyniku doznanych obrażeń utraciły zdolność do lotu, a niektóre przeszły częściową amputację skrzydeł. Z tego powodu już nigdy nie będą miały szansy wrócić na łono natury. Puszczyki i uszatka przyjechały do nas w ramach współpracy z ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt Sowi Dwór – opisuje ZOO Płock.

Do ośrodków takich jak Sowi Dwór trafiają głównie ptaki poszkodowane w wyniku:

  • wypadków komunikacyjnych,
  • zatruć,
  • postrzałów,
  • kolizji z liniami wysokiego napięcia,
  • pogryzień przez psy lub koty.

– Zdarza się, że do ośrodka trafia zwierzę osłabione, zmagające się z chorobą lub takie, które bez powodu zostało zabrane ze swojego środowiska. Dotyczy to głównie podlotów i młodych ssaków. Dzięki opiece, leczeniu i rehabilitacji dostają szansę powrotu na wolność – zaznacza ZOO Płock.

Opiekunowie zwierząt podkreślają, że ptaki inaczej okazują ból i zły stan zdrowia niż psy i koty.

– Chorują i cierpią w ciszy. Gdy widzimy osowiałego ptaka, siedzącego bez ruchu, niereagującego na obecność człowieka i bodźce zewnętrzne to jest już ten etap, w którym ptak jest bardzo osłabiony i pomoc musi zostać udzielona jak najszybciej – wyjaśnia ZOO Płock.

Ogród zoologiczny sugeruje, że jeśli zdecydujemy się takie zwierzę zabezpieczyć, to w pierwszej kolejności należy zapewnić mu spokój i ciszę. Ptak powinien znaleźć się w cichym, zakrytym, ciemnym miejscu.

– To ograniczy jego stres. Następnie skontaktujmy się z najbliższym ośrodkiem rehabilitacji dzikich zwierząt – dodaje ZOO Płock.


fot. ZOO Płock


fot. ZOO Płock

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%