Zamknij

Obowiązkowe czipowanie psów i kotów? Rada miasta podejmie uchwałę

11:15, 19.01.2024 Agnieszka Stachurska Aktualizacja: 11:16, 19.01.2024
Skomentuj

Podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Płocka, która zaplanowana jest na 25 stycznia br., radni będą głosować m.in. nad uchwałą w sprawie obowiązkowego czipowania psów i kotów. Jakie mają stanowisko?
Z dokumentów na najbliższą Sesję Rady Miasta Płocka wynika, że radni poprą założenia ogólnopolskiej kampanii społecznej pod nazwą "PiESEL - nadaj zwierzęciu tożsamość", której celem jest wprowadzenie na mocy odrębnej ustawy obowiązku czipowania psów i kotów, wraz z wpisem tych zwierząt do krajowego, centralnego rejestru. Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, obecnie czipowanie psów i kotów nie jest obowiązkiem posiadaczy tych zwierząt. Wszystkie gminy w swoich programach opieki nad zwierzętami i zapobiegania ich bezdomności mogą wprowadzać zapisy, dotyczące możliwości czipowania zwierząt, jednak to do właściciela należy decyzja, czy z takiej możliwości skorzysta. Dodatkowo, czipowanie obciąża budżet samorządów. W Płocku podobny zapis funkcjonuje od 2011 roku w zakresie czipowania psów, a od 2022 roku w zakresie czipowania kotów. Po zaczipowaniu, zwierzę rejestrowane jest w ogólnopolskiej bazie danych.
- Wprowadzenie obowiązku czipowania oraz rejestracji psów i kotów stanowi rozwiązanie wielu problemów, z którymi borykają się ich opiekunowie, organizacje działające na rzecz zwierząt, lekarze weterynarii, gminy, organy ścigania i sądy - argumentują pomysłodawcy uchwały rady miasta.
Tłumaczą również, że dzięki wprowadzeniu takiego obowiązku, zwierzęta będą chronione, zmniejszy się zjawisko ich bezdomności, łatwiej będzie też namierzyć sprawców znęcania się nad zwierzętami. Taki przepis zwiększyłby także kontrolę i likwidację hodowli prowadzonych niezgodnie z prawem, które np. nie zapewniają zwierzętom odpowiednich warunków bytowania. 10 stycznia br. odbyło się pierwsze merytoryczne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Praw Zwierząt, którego tematem był "Ustawowy obowiązek elektronicznego znakowania zwierząt towarzyszących jako konieczny krok w kierunku likwidacji zjawiska bezdomności zwierząt". Maria Januszczyk, jedna z pomysłodawczyń kampanii społecznej zaprezentowała założenia projektu ustawy wprowadzającej obowiązek trwałego znakowania oraz rejestracji psów i kotów w centralnej, elektronicznej bazie danych, nad którym od listopada pracuje wraz z pozostałymi koleżankami zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Prawnicy na Rzecz Zwierząt. Po posiedzeniu, członkowie Parlamentarnego Zespołu przekazali wniosek o wprowadzenie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów oraz o podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do wprowadzenia ww. obowiązków oraz utworzenia Centralnego Rejestru Oznakowanych Zwierząt Domowych. Został on - zgodnie z kompetencjami - przekazany do Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego. Jest wiec prawdopodobne, że wkrótce ten obowiązek będzie dotyczył wszystkich właścicieli psów i kotów w całej Polsce.

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

ekologekolog

0 0

zaczyna ją od psów i kotów.Na kim skończą? 18:21, 19.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ruda wronaruda wrona

0 0

kto w dalszej kolejności 18:22, 19.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wyborcawyborca

0 0

bardzo ważne inne problemy mają radni bezradni do rozwiązania ale oni zajmują się "cipowaniem".Róbta tak dalej radne bezradne.Róbta tak dalej!!! 08:24, 23.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%