Najstarszy kompletny polski pontyfikał oficjalnie w Płocku

REKLAMA

– Napisałem list do biblioteki w Monachium i już po 35 dniach pontyfikał wrócił do Polski – powiedział biskup płocki, Piotr Libera, podczas specjalnej konferencji prasowej, zorganizowanej z okazji powrotu dokumentu do Płocka.

Pontyfikał biskupów płockich to najstarsze, kompletnie zachowane tego typu dzieło w Polsce. Dokument ten to bogaty zasób wiedzy o obrzędach i duchowości w średniowiecznej Polsce. – Sprawa zwrotu pontyfikału właścicielowi, czyli naszej diecezji, sięga lat 40. – powiedział biskup płocki, Piotr Libera. W czasach okupacji, Niemcy wywieźli sto pięćdziesiąt tysięcy woluminów z biblioteki seminaryjnej. Straty oceniono wtedy na 10 milionów ówczesnych złotych.

PowiązaneTematy

Z Płocka cenny zabytek pojechał do Królewca, skąd trafił do biblioteki w Monachium. Biskup Libera był kolejnym, który próbował odzyskać cenny dokument. Do Płocka powrócił z Niemiec ze specjalnymi honorami. – Został przywieziony z Monachium przez delegację, w której skład wszedł Minister Kultury i Sztuki landu Bawarii, dyrektor biblioteki monachijskiej oraz ambasador Niemiec w Warszawie –zdradził biskup Libera.

Po wnikliwej analizie dokonanej przez specjalistów stwierdzono, że Pontyfikał został napisany w połowie dwunastego wieku, gdy biskupem był Aleksander z Malonne. Bardzo możliwe, że powstał w samym Płocku i był przeznaczony jako księga liturgiczna dla katedry. To tłumaczy rozmiary, które nie mogły być zbyt duże, aby wygodnie można było z niej korzystać w trakcie mszy. Pontyfikał jako dokument liturgiczny służył prawdopodobnie do XVI wieku.Pontyfikał