REKLAMA

Skradzione w czasie wojny płockie dzieło powróci do Polski

REKLAMA

„Pontyfikał Płocki” – średniowieczna księga liturgiczna, należąca do kapituły katedralnej w Płocku, powróci do naszego kraju po 75 latach. Jak podają ogólnopolskie media, konsul generalny RP w Monachium Justyna Lewańska potwierdziła, że władze Bawarii podjęły decyzję o zwrocie zabytku.

Zabytkowa księga „Pontyfikał Płocki” składa się z 214 kart pergaminowych o wymiarach 270 na 185 mm. Należy do najstarszego typu pontyfikału, zwanego pontyfikałem rzymsko-germańskim. Jego powstanie datuje się na 1400 rok, w skryptorium biskupim w Płocku w 1400, a kopię sporządził kopista Mikołaj, syn Stanisława z Płocka.

PowiązaneTematy

W 1940 roku, w czasie II wojny światowej, Niemcy zabrali zabytek z biblioteki diecezjalnej w Płocku i zdeponowali wraz z innymi manuskryptami w bibliotece uniwersyteckiej w Królewcu. Teraz płockie dzieło znajduje się w Bawarskiej Bibliotece Państwowej (niem. Bayerische Staatsbibliothek) w Monachium. Trafił tam 28 maja 1973 roku, po zakupieniu go za 6200 marek niemieckich w domu aukcyjnym Hartung & Karl.

Polska od wielu lat starała się o odzyskanie zabytku. W 1977 roku biskup płocki Bogdan Sikorski zwrócił się do Bawarskiej Biblioteki Państwowej w Monachium o zwrot zabytkowej księgi. Wówczas otrzymał odpowiedź odmowną, ale strona polska nie poddawała się i składała kolejne wnioski rewindykacyjne, które nie były rozpatrywane lub też były rozpatrywane negatywnie – w latach 1984, 1986 i 1992. Dopiero po 75 latach od kradzieży zaistniała szansa na powrót Pontyfikału do Polski.

fot. Wikipedia
fot. Wikipedia