REKLAMA

Marszałek Piłsudski na Starym Rynku

REKLAMA

W niedzielne popołudnie, 17 kwietnia, płocczanie mieli okazję uczestniczyć w widowisku historycznym, przygotowanym z okazji 95. rocznicy odznaczenia Płocka przez Marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych za przykładną postawę i heroizm mieszkańców miasta w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Uroczystość nadania tego wyróżnienia nastąpiła 10 kwietnia 1921 roku.

Widowisko historyczne przypomniało nam te bohaterskie chwile – była zbliżająca się nieuchronnie bolszewicka nawała, były walki na barykadach, śmierć i trwoga, a wreszcie pojawił się sam Marszałek. Przywitał się z zebranymi, odebrał meldunki od dowódców pocztów sztandarowych, przywitał się z władzami Płocka, a potem uhonorował bohaterskich płocczan.

Przedstawienie, przygotowane z pieczołowitością i rozmachem, poruszyło serca i wyobraźnię widzów, zarówno tych najstarszych, jak i najmłodszych. Niewątpliwie warto przypominać takie chwile niezaprzeczalnej chwały, budujące naszą tożsamość, pielęgnować pamięć o bohaterach, którzy należą przecież do naszych płockich rodzin…Więcej na temat przebiegu kwietniowych uroczystości z 1921 roku możecie przeczytać w artykule „Hołd Marszałka dla bohaterskiego Płocka”.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU