REKLAMA

Jest szansa dla Staroźreb. Wójt: „Mamy to!”

REKLAMA

6 marca mijał termin na zapłatę ponad 2,6 mln zł przez gminę Staroźreby. W obliczu negatywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej za pierwsze półrocze 2018 roku, było to praktycznie niemożliwe. Wójt przekazał jednak mieszkańcom dobre informacje.

Przypomnijmy, gmina Staroźreby znalazła się w bardzo trudnej sytuacji finansowej po tym, jak okazało się, że do 6 marca br. musi pozyskać ponad 2,6 mln zł, aby rozliczyć projekt za zrealizowane inwestycje drogowe w miejscowościach Staroźreby i Nowa Góra.

– Jeżeli cel ten nie zostanie osiągnięty, wówczas zadłużenie gminy wzrośnie o kolejnych ponad 8 mln zł. Dodatkowo utracimy promesę na kwotę ok. 5,5 mln zł, co skutkuje łącznie utratą blisko 14 mln zł. Będzie to efektem konieczności zwrotu dotacji, przyznanej jeszcze w poprzedniej kadencji na przebudowę dróg. Konsekwencją zwrotu ww. dotacji dla gminy z ok. 31,5-milionowym budżetem może być poprowadzenie gospodarki finansowej w sposób, który może doprowadzić do przekroczenia ustalonego limitu zadłużenia, a tym samym do niemożności realizacji przez jednostkę przypisanych jej zadań – obawiał się wójt Kamil Groszewski, którego mieszkańcy wybrali w ubiegłorocznych wyborach samorządowych.

Gminie w powiecie płockim grozi bankructwo. Wójt prosi o pomoc

Jak się okazało, RIO już od 2013 roku zwracała uwagę na trudną sytuację gminy, ale i pewne nieprawidłowości. W raporcie za pierwszą połowę 2018 roku ponownie podkreślono, że nieterminowe regulowanie zobowiązań narusza zasadę gospodarowania środkami publicznymi określoną w ustawie o finansach publicznych. Zaznaczono możliwe naruszenie dyscypliny finansów publicznych poprzez nieterminowe regulowanie zobowiązań, a także nieopłacenie w terminie składek na rzecz ZUS.

Do tego, gmina zaciągnęła krótkoterminowy kredyt w rachunku bieżącym na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu, ale nie spłaciła go do końca roku kalendarzowego, przez co stał się kredytem długoterminowym. – Ma to bezpośredni wpływ na zadłużenie jednostki w roku 2018, a w latach kolejnych (…) negatywnie wpływa na relacje wskaźników spłaty zadłużenia określonych w art. 243 ustawy o finansach publicznych – podkreślała RIO.

Zaznaczyła też, że brak uwzględniania opinii RIO od 2013 roku spowodował, iż sytuacja finansowa Gminy Staroźreby jest bardzo ciężka, że względu na wysokie zadłużenie i brak możliwości regulowania zobowiązań.RIO: w Staroźrebach brak terminowych opłat, nieprzestrzeganie przepisów, ostrzeżenia od 2013 roku

Ta sytuacja spowodowała wiele dyskusji i obaw wśród mieszkańców gminy Staroźreby. 6 marca minął, więc jakie kroki władze podejmą teraz?

– Właśnie wracam z Warszawy z kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej, na którym udowadniałem wraz z Panią Skarbnik oraz Przewodniczącym Rady Gminy realność i zasadność naszego budżetu i wieloletniej prognozy finansowej – napisał 12 marca wójt Kamil Groszewski. – Powiem tak, MAMY TO! Kolegianci uznali, że wprowadzane zmiany są realne i pozytywnie rokują na przyszłość. Przedłużeniu uległa również faktura o 90 dni odnośnie remontu dróg… Na koncie do wpłat mamy 40.000 tys. zł. Dziękuję, zbieramy dalej… – poinformował wójt Staroźreb.

Jak dodał, to jednak tyle dobrych wiadomości…

– Musimy dalej oszczędzać i zacisnąć przysłowiowy pas jeszcze mocniej… Kolejne działania będą niezwłocznie podjęte – zapewnia Kamil Groszewski. – Cieszę się z pozytywnej opinii RIO, która utwierdza mnie, że idziemy w dobrym kierunku. Niestety, wymaga to od nas wielu wyrzeczeń, dlatego proszę mieszkańców o wyrozumiałość i zrozumienie podejmowanych przeze mnie decyzji, a radnych o poparcie – apeluje wójt Staroźreb.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 22

 1. Baśka says:

  Przecież to jest kuriozum. Samorządy mają od tego władzę żeby rządziły się same. Czyją jest winą że Staroźreby zbankrutowały ? bo przecież nie ludzi.

 2. Nowy says:

  Widzieliście 6 Sesje Rady Gminy, jak nie to obejrzyjcie . Warto . Jak nasza gmina ma nie nic problemów jak radni nie wiedzą co się do nich mówi. Najlepiej być przeciw i atakować, szkoda słów Pan radny A..W…chyba ktoś ma braki w wykształceniu, wstyd ze mamy takich radnych .

  • Michal says:

   Ja widziałem to posiedzenie i nie tylko bym był przeciw jako radny ale i jako mieszkaniec gminy Lichwe to sobie w swoich firmach uprawiać

  • Michal says:

   Wyszedł bym z takiego posiedzenia bo to cyrk a nie posiedzenie

 3. Anonim says:

  „Mamy to” . Ma krzywe nogi jak [u ra, ra ra ]

 4. Ren says:

  Powiem tak zamknąć wszystkie szkoły wprowadzić ciemnote i będą wszyscy zadowoleni szkoły i szkoły ludzie a może by tak poszukać oszczędności gdzie indziej jest wiele możliwości szkoły maja swoją kasę szkoda tylko że nie są te pieniądze przesyłane na konta szkół i niech się same utrzymuje nauczycieli jest dużo i u nas w starozrebach wszystkim poucinac etatów i będzie Oki

 5. R says:

  Jak okradajo to duże gospodarstwa okradały gminę bo podatki były umorzone

 6. R says:

  Słuchajcie oczywiście że powinna być zamknięta szkoła w której jest 15 nauczycieli a 30 dzieci bo sam ZUS wynosi ogromne pieniądze za ty nauczycieli przeliczcie to sobie ile pieniążków do gminy by zostawalo miesiąc w miesiąc

 7. Ja rosław says:

  Gmina to też business, tyle że w skali makro ekonomicznej. To prawda że to nie mieszkańcy zadłużyli gminę, to prawda żepowinno się pociągnąć do odpowiedzialności ludzi którzy doprowadzili do tej katastrofy. Ale jest jeden argument przemawiający za tą zbiórką, za pomocą lokalnej społeczności. To jest wasza gmina, to wasze domy, wasze ziemie, dlatego robiąc coś dla tej gminy robicie to dla siebie.
  Powinno się spisać odpowiedni dokument, zobowiązanie iż gmina będzie konsultować planowane wydatki z darczyńcami. To w końcu ich środki finansowe, dobrowolne miałyby być wydatkowane. Chodzi o zadnanie aby te środki nie zostałe zmarnowane, bo to by znaczyło klęskę rodzaju ludzkiego, porażkę społeczeństwa i ruinę wartości ludzkich uczuć. Kontrola i monitoring działań. Realne i konieczne potrzeby na już. Staroźrebianie, powodzenia.

 8. Mieszkaniec sąsiedniej gminy says:

  Ludzie odprowadzamy podatki i jeszcze składacie się na utrzymanie gminy? Czy Wam ktoś pomoże jak macie trudności? Ci co tak zadłużyli powinni być pociągnięci do odpowiedzialności. W ten sposób znów Was się okradają w biały dzień!!!

 9. myszka says:

  każdy mieszkaniec gminy Staroźreby powinien walczyć o utrzymanie gminy bo będzie bardzo źle jeśli przestanie istnieć. pomóżcie wójtowi A nie tylko krytykujecie żeby krytykować

 10. myszka says:

  ja też uważam że szkoła w Smardzewice powinna zostać zamknięta. w tej szkole nie chodzi o dobro dzieci ale o posady nauczycieli i Pani dyrektor .jeśli wójt zamknie szkołę to co oni wszyscy będą robić
  A rodzice powinni myśleć A nie pozwalać na manipulacje żeby wykorzystywano ich dzieci do rozgrywek o etaty

 11. Smakosz x5 says:

  Dużą z szynką i podwójnym serem na wynos proszę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU