REKLAMA

Jaką nazwę otrzyma nowe rondo przy zoo? Radni mają propozycję

REKLAMA

Podczas remontu al. Kilińskiego w Płocku, powstało rondo. Trzech radnych miejskich proponuje, by nazwać je imieniem „Polskich Sił Pokojowych ONZ”.

Interpelację w tej sprawie złożyli radni: Anna Derlukiewicz (PSL), Łukasz Chrobot (PO) oraz Tomasz Kominek (PSL). Jak wyjaśniają, ich propozycja nazwy wynika z interwencji osób związanych ze Stowarzyszeniem Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, koło nr 39 w Płocku.

PowiązaneTematy

Radni przytaczają pierwszy punkt art. 1 Karty Narodów Zjednoczonych: „Narody Zjednoczone dążą do następujących celów: – Do utrzymywania pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego; w tym celu będą one podejmowały skuteczne zbiorowe środki dla zapobiegania i usuwania gróźb przeciwko pokojowi i dla uchylania aktów agresji lub innych zamachów przeciwko pokojowi, oraz osiągały, przy pomocy środków pokojowych i zgodnie z zasadami sprawiedliwości i prawa międzynarodowego, załatwianie lub rozstrzyganie sporów międzynarodowych albo sytuacji, które mogłyby doprowadzić do zakłócenia pokoju”.

– Od roku 1953, począwszy od udziału w komisjach rozjemczych w Korei, Wietnamie, Laosie i Kambodży polscy żołnierze, funkcjonariusze i pracownicy cywilni misji pokojowych pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych biorą udział w zaprowadzaniu i utrzymywaniu pokoju na terenach objętych konfliktami. Biorą udział z takim zaangażowaniem, że w roku 1988 Siły Pokojowe ONZ wraz z uczestniczącymi w nich Polakami zostały uhonorowane pokojową nagrodą Nobla – tłumaczą inicjatywę płoccy radni.

Dodają również, że w ubiegłym roku polscy żołnierze wrócili po 10 latach do pełnienia zaszczytnej misji przywracania i utrzymania pokoju pod Błękitnym Sztandarem oraz by humanitarnie pomagać ludności cywilnej doświadczonego niedawno przez zły los Bejrutu. Stało się tak na prośbę władz Republiki Libanu, mających w pamięci ofiarną służbę setek polskich żołnierzy na terenie ich kraju, oraz na wniosek Prezydenta RP złożony na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.– Nie dlatego, że nikt inny się nie zgłosił, ale dlatego, że właśnie nas – Polaków tam chcą. To wielki zaszczyt dla poprzednich pokoleń polskich peacekeeperów, za profesjonalizm i poświęcenie w wypełnianiu obowiązków. Za zbudowanie nieograniczonego zaufania i szacunku tamtejszych władz i obywateli. Dlatego niewątpliwym zaszczytem i uhonorowaniem ich starań dla utrzymania pokoju na świecie byłoby nadanie nowobudowanemu rondu nazwy „Polskich Sił Pokojowych ONZ” – argumentują autorzy interpelacji.

Podkreślają, że to właśnie z Płocka i powiatu płockiego pochodzi wielu żołnierzy oraz funkcjonariuszy, biorących udział w misjach, które posiadają mandat Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Przy ZOO powstało rondo. Kiedy koniec prac na Kilińskiego? [ZDJĘCIA]

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 25

 1. Snow says:

  Ja polecam rondo człowieka który to zaplanował i drugiego który to odebrał. Zamiast mózgu mają Tic taci prezydent walnij się w głowę razem z tym zastępca swoim

 2. 😱 says:

  A może rondo…kiepskich inżynierów!? Bo takie rondo mogło powstać tylko w niezliczonej głowie!!!!

 3. wstrząśnięty says:

  Powinno nazywać się „Rondo Wąskie i Krzywe Gardło”…..

 4. sarenka says:

  Rondo ZOO im. Tadeusz Taworskiego

 5. Rumianek says:

  No to zdecydowanie za długa nazwa. Rondo zoo wskazuje jednocześnie gdzie ono jest

 6. Kaśka says:

  Zróbcie przystanek kolejowy przy zoo, dla mieszkańców całego powiatu. Skorzystają i płocczanie, bo mniej samochodów będzie przyjeżdżało.

 7. Ja mam dobrą nazwę says:

  Sitwy Płockiej

 8. Płocczanin says:

  A może Bolka i Lolka?

 9. Wojtek says:

  Dłuższej i bardziej patetycznej nazwy naprawdę nie było? I tak wszyscy będą je nazywali przy zoo

 10. WIktor says:

  Rondo im. Masława – największego bohatera Mazowsza.

 11. Cholerka says:

  Covid 19

 12. Wujek dobra rada says:

  Rondo Kubusia Puchatka

 13. i tak wszyscy beda mówić says:

  Rondo ZOO, bez względu na wysiłki „intelektualistów”

 14. Taki tam says:

  A może by tak poprostu rondo im. Tadeusza Taworskiego założyciela płockiego zoo.

 15. Pl says:

  Rondo ZOO. Krótko i informuje o miejscu. Ale pewnie polityka będzie ważniejsza.

  • Dokładnie, krótka nazwa , neutralna politycznie says:

   i światopoglądowo, i każdy od razu wie gdzie to jest. Poza tym poza ZOO nie ma tam nic większego od czego możnaby zaczerpnąć nazwy.

  • Pslg says:

   Pewnie ,ze ta rondo zoo krótko i na temat,

 16. Czytelnik says:

  Proponuję RONDO PREZYDENTA BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO wybitnego intelektualisty, człowieka prawego i męża stanu. Bez wątpienia najlepszego prezydenta RP w historii.

  • Ale wysiliłeś tą swoją jedyną szarą komórke, i jeszcze w swoim mniemaniu zapewne uwazasz sie za zabawnego.. says:

   wiadomo że dla takich jak ty najlepszy byłby patronat amatora wadowickich kremówek w białej kiecce

  • MY299 says:

   Rondo GAJOWEGO

 17. AnonimowyAnonim says:

  ONZ walczy o pokój? Podziękuję za taki spokój, jaki nam sponsoruje USA. Zaś pomysł na nazwę na ronda powinno poddać się pod osąd mieszkańców Płocka – zrobić „konkurs” na nazwę dla ronda, zrobić po tym głosowanie w tej sprawie i która nazwa zdobędzie największe poparcie, ta zaistnieje. A nie – radni z prezydentem Nowakowskim robią sobie, co chcą. „Nihil Novi sine communi consensu”, mówi stare porzekadło. .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU