REKLAMA

Jak zadbać o siebie po przebyciu Covid-19?

REKLAMA

Krajowa Izba Fizjoterapeutów wraz z WHO przygotowały instrukcje, które mają pomóc w rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19. Opracowano rady, dotyczące poprawy sprawności fizycznej i psychicznej.

Koronawirus czyni poważne spustoszenie w organizmie osoby chorej. Nawet w przypadku osób, które przeszły samą chorobę lekko lub bezobjawowo, mogą pojawić się problemy ze sprawnością fizyczną i umysłową. WHO oraz Krajowa Izba Fizjoterapeutów, aby wesprzeć powrót ozdrowieńców do pełnego zdrowia, przygotowała konkretne zalecenia.

Broszura kompleksowo pomaga z radzeniem sobie z dolegliwościami fizycznymi i psychicznymi. Jej celem jest wsparcie rehabilitacji w sytuacji epidemicznej, gdy dostęp do opieki fizjoterapeutycznej i psychologicznej może być utrudniony.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów podkreśla, że porady nie mogą zastąpić spersonalizowanych porad personelu medycznego. Jednak rady te mogą być również pomocne dla rodzin osób, które przeszły chorobę związaną z COVID-19. W broszurze można znaleźć informacje, jak wesprzeć rekonwalescencję, a także konkretne ćwiczenia i metody relaksacyjne.

Ulotka podzielona jest na rozdziały tematyczne: • Postępowanie w przypadku duszności – ta dolegliwość może występować również po pokonaniu choroby, szczególnie w wyniku osłabienia po konieczności leczenia szpitalnego. Brak tchu może prowadzić do wzrostu niepokoju, który jeszcze pogarsza problemy z oddychaniem. W walce z dusznością pomocne będzie wykorzystanie pozycji wspomagających oddychanie i odpowiednich technik oddychania.
źródło: kif.info.pl, Krajowa Izba Fizjoterapeutów
 • Ćwiczenia fizyczne po opuszczeniu szpitala – aktywność fizyczna jest istotna nie tylko dla odzyskania sprawności organizmu, ale też sprawności umysłowej. Ćwiczenia prowadzą również do zmniejszenia stresu.
 • Postępowanie w razie problemów z głosem – czasami na skutek wspomaganej wentylacji u pacjentów występują problemy z prawidłową emisją głosu. Istotne w tym aspekcie jest, aby systematycznie używać głosu, ale go nie nadwyrężać.
 • Porady dotyczące przyjmowania pokarmów, płynów oraz przełykania – w wyniku osłabienia mięśni odpowiedzialnych za przełykanie występuje ryzyko zadławienia. Żeby tego uniknąć, ważna jest odpowiednia technika spożywania pokarmu oraz dieta.
 • Postępowanie w razie problemów ze skupieniem uwagi, pamięcią oraz logicznym myśleniem

  – Trudności z koncentracją, pamięcią czy logicznym myśleniem to problemy, z którymi często borykają się pacjenci po przebyciu ciężkich chorób, szczególnie gdy byli hospitalizowani i poddani sztucznej wentylacji. Bardzo ważne, aby wraz z członkami rodziny określić, czy cierpisz na wspomniane dolegliwości, ponieważ mogą one wpływać na relacje z innymi osobami, codzienne aktywności, powrót do pracy zawodowej czy naukę – podkreślają autorzy ulotki.

 • Radzenie sobie ze stresem oraz wahaniami nastroju – w wyniku choroby i pobytu w szpitalu może doprowadzić do pojawienia się stresu, niepokoju czy depresji. Poradzenie sobie z tymi stanami jest bardzo ważne dla właściwej rekonwalescencji po chorobie oraz powrotu do sił.

Kiedy należy skontaktować się z personelem medycznym

Każdy w innym stopniu doświadczy skutków choroby i hospitalizacji, dlatego istotne jest, aby w razie potrzeby kontaktować się z personelem medycznym. Koniecznie należy skontaktować się z lekarzem gdy:

 • dochodzi do nasilających się i nieustępujących duszności,
 • podczas aktywności fizycznej pojawiają się silne duszności, nudności, zawroty głowy, uczucie omdlenia, ucisk w klatce piersiowej lub nasilenie dolegliwości bólowych,
 • nie następuje poprawa w zakresie sprawności psychicznej, prowadząca do trudności w życiu codzienny i wykonywaniu obowiązków,
 • utrzymujące się kilka tygodni znaczne pogorszenie nastroju.

Poradnik „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19” dostępny jest na stronie internetowej Krajowej Izby Fizjoterapeutów

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

 1. Niedosyt says:

  Ten artykuł nic nie mówi o tym, co w tytule. Gdzie można znaleźć tę broszurę?
  Takie gadanie o niczym..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU