REKLAMA

REKLAMA

Jak dobrze dobrać soczewki do wady wzroku?

REKLAMA

Przeczytajrównież

Soczewki kontaktowe mają zapewnić komfort widzenia i skutecznie korygować wadę wzroku, aby obraz był ostry i wyraźny. To bardzo popularna i zdrowa metoda korekcji wzroku, której może spróbować niemal każdy!

Dobrze dobrane soczewki kontaktowe są niewyczuwalne na gałce ocznej i nie powodują podrażnień. Jak poprawnie dopasować soczewki do wady wzroku i gdzie je kupować? Do kogo się zgłosić?

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Wizyta u specjalisty

Przed zakupem soczewek kontaktowych należy się udać do specjalisty – do lekarza okulisty lub optometrysty. Soczewek nie dobiera się na podstawie recepty na okulary lub własnej kreatywności. Pierwszym krokiem do dopasowania soczewek jest zdiagnozowanie lub zaktualizowanie wiedzy o wadzie wzroku u specjalisty. Wady refrakcji mają bowiem to do siebie, że w ciągu życia mogą się pogłębiać i zmieniać, a noszenie cały czas tych samych okularów korekcyjnych czy rodzaju soczewek może się przyczynić do pogorszenia wzroku, jeśli np. wada się pogłębiła.

Podczas wizyty u okulisty lub optometrysty, w celu dopasowania soczewek zostanie wykonane badanie, które pozwoli na zmierzenie ostrości wzroku, zdiagnozowanie aktualnej wady refrakcji, ustalenie parametrów rogówki, zweryfikowanie stanu przedniego odcinka oka i dokonanie oceny wydzielania łez. Niektóre schorzenia oka lub choroby ogólne mogą być przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych, jednak o nich zostaniecie poinformowani przez specjalistę. Warto pamiętać, że dobór soczewek to nie tylko badanie wzroku, ale i wywiad z pacjentem, który dotyczy stylu życia. Inne soczewki zostaną zalecone komuś, kto większość czasu spędza przed komputerem, a inne kierowcy – i chociaż producenci starają się, by ich produkt był uniwersalny, to coraz częściej na rynku pojawiają się soczewki dedykowane do konkretnych stylów życia, które posiadają dodatkowe funkcje. Należą do nich m.in. filtry UV, nowoczesne technologie nawilżania (np. dla osób, które ucinają drzemki) czy nawet grubość soczewki.




Soczewki sferyczne

Soczewki sferyczne są najczęściej wybierane ze względu na powszechność wady wzroku, której są dedykowane. Korygują one krótkowzroczność i dalekowzroczność. Ich cechą charakterystyczną jest taka sama moc na całej powierzchni (tzw. soczewki jednoogniskowe) i kształt przypominający miskę lub wycinek kuli. Soczewki jednoogniskowe pozwolą swobodnie uprawiać sport, podróżować, spacerować podczas deszczu czy śniegu. Są także doskonałym wyborem na co dzień, bez przeszkód można w nich pracować przed komputerem, kierować samochodem i czytać książki. Soczewki sferyczne są dostępne w opcjach: jednodniowych (sprawdzą się osobom, które uprawiają sport, w tym także sporty wodne – np. Acuvue Oasys® 1-Day with HydraLuxe), dwutygodniowe, miesięczne, całodobowe i kwartalne (nie są one polecane przez specjalistów). Za zdrowsze uważa się soczewki wykonane z silikonu hydrożelowego, ponieważ posiadają one nowsze technologie i mają lepsze nawilżenie oraz przepuszczalność powietrza. Natomiast osoby, które są uczulone na silikon, mogą bez obaw nosić soczewki hydrożelowe, których minusem może być mniejsza elastyczność i niższa przepuszczalność tlenu, jednak są w pełni bezpieczne dla wzroku.

Soczewki toryczne

Soczewki toryczne są przeznaczone do korygowania astygmatyzmu, jednej z czterech najpowszechniej występujących wad refrakcji. Charakteryzują się nieco bardziej spłaszczonym kształtem i rozmieszczeniem mocy w różnych miejscach, dzięki czemu wyrównują one asymetryczność oka, idealnie się do niego dopasowując i wyrównując obraz. Osoby z astygmatyzmem, które noszą soczewki sferyczne, często skarżą się na swędzenie i dyskomfort, co jest właśnie spowodowane różnicami w kształcie pomiędzy tymi dwoma rodzajami soczewek. Dodatkowo astygmatyzm często występuje w połączeniu z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością, więc soczewki toryczne również korygują te parametry. Są nieco droższe od soczewek sferycznych, ze względu na bardziej skomplikowaną budowę. Soczewki toryczne można kupić jako soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne i całodobowe (te są najmniej polecane dla osób z astygmatyzmem). Na opakowaniach mają oznaczenia „For Astygmatism” lub „Toric”. Warto przetestować np. soczewki Air Optix® Plus Hydraglyde for Astigmatism lub Biomedics 1-Day Toric Extra od firmy Cooper Vision.

Soczewki progresywne

Soczewki progresywne lub inaczej zwane multifokalnymi, są przeznaczone do korygowania prezbiopii (starczowzroczności). Wada ta rozwija się czasem nawet około 40. roku życia, co jest spowodowane naturalnymi procesami fizjologicznymi. Soczewki progresywne mogą korygować wszystkie pozostałe wady wzroku i są powszechnie dostępne w sklepach. Warto przetestować np. soczewki od Pure Vision – Pure Vision Multifocal.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny
REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU