REKLAMA

Ile jest prawdy w grafikach „KLAN z Płocka”?

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu, w czwartek, w mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie z tekstem, w którym „Klan z Płocka” informuje, iż w Komunikacji Miejskiej w Płocku zlecano szkolenia motywacyjne dla pracowników. Nie byłoby w tym pewnie nic dziwnego, gdyby szkoleń nie prowadziła firma należąca, według autora do… partnerki wiceprezesa.

„Klan z Płocka” to blog i profil na portalu społecznościowym, którym anonimowe osoby próbowały zainteresować naszą redakcję od dawna. Otrzymywaliśmy e-maile i wiadomości prywatne z grafikami i linkami do tego profilu. Ze względu na to, że informacje tam przekazywane zawierały niepotwierdzone informacje, dotyczące konkretnych osób i ich zarobków czy „Siły w Klanie”, nie chcieliśmy podejmować tematu.

PowiązaneTematy

W czwartek, 18 października otrzymaliśmy jednak informację, którą – ze względu na zawarte w niej szczegóły – postanowiliśmy zweryfikować. Wszystkie ustalenia, które poniżej są zawarte, można znaleźć na profilach społecznościowych i kopiach stron internetowych.

Klan z Płocka: „Partnerka wiceprezesa prowadziła szkolenia”

Na grafice podpisanej „KLAN z Płocka” autor zamieścił tekst, m.in., że „KM wynajęła firmę do przeprowadzenia szkoleń motywacyjnych dla całej załogi – za jedyne 123.000 zł. Właścicielem firmy Sentio (…) jest Marta K. partnerka wiceprezesa KM”. Autor twierdzi też, że większa część tych pieniędzy „została przeznaczona na finansowanie kampanii wyborczej KLANu”.

Tego, czy właścicielka firmy Sentio jest prywatnie partnerką wiceprezesa Komunikacji Miejskiej, nie wiemy na pewno, a jako dziennikarze możemy opierać się jedynie na faktach. Faktem jest więc, że była ona kandydatką Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Płocka (jeśli Jacek Terebus zrzeknie się mandatu na rzecz wiceprezydentury, zostanie również radną), zarówno ona, jak i wiceprezes Komunikacji Miejskiej są członkami Klubu Wesołego Biegacza (znanego w kontekście dyskusyjnego dofinansowania ze środków budżetu Płocka), oraz zarówno na jej, jak i wiceprezesa profilu społecznościowym, ich wspólnych zdjęć jest sporo.

Komunikacja Miejska: Szkolenie było jedno

To natomiast, czy szkolenie za taką kwotę się odbyło, mogliśmy sprawdzić. Zapytaliśmy więc w Komunikacji Miejskiej czy firma Sentio przeprowadziła w tej spółce szkolenie? Jeśli tak, to czego szkolenie dotyczyło, ile kosztowało i na jakiej podstawie wybrano tę firmę?

– Firma SENTIO Szkolenia Doradztwo Marta K. na zlecenie Komunikacji Miejskiej – Płock przeprowadziła jedno, dwudniowe szkolenie „Komunikacja w zespole”, które odbyło się 16-17 kwietnia 2015 r. W szkoleniu wzięło udział 21 osób, kosztowało 1 tys. zł. Wybór firmy nastąpił zgodnie z Regulaminem postępowania przy udzielaniu zamówień publicznych obowiązującym w Spółce – napisała w odpowiedzi Kinga Wochowska, samodzielny specjalista ds. komunikacji zewnętrznej Komunikacji Miejskiej w Płocku.

Zastanowiło nas jednak dlaczego nie zgadza się to z informacją, opublikowaną przez panią Martę Krasuską na jej profilu społecznościowym. Wynika z niej, że szkolenia w Komunikacji Miejskiej przeprowadzone przez panią Martę były dwa, a nie jedno. Pierwsze z nich zorganizowano dla 15 osób, trwało 14 godzin, a drugie dla 180 osób, które trwało aż 200 godzin.

Pani Marta informuje również, że w latach 2015-2018 prowadziła ponadto szkolenia m.in. dla:

 • Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku (4 osoby, 28 godzin),
 • Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Płock Sp. z o.o. (20 osób, 63 godziny),
 • Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku (15 osób, 7 godzin),
 • Domu Pomocy Społecznej „Przyjaznych Serc” w Płocku (8 osób, 16 godzin),
 • ponownie MOPS-u w Płocku (150 osób, 300 godzin),
 • Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Płocku (30 osób, 50 godzin),
 • ponownie Domu Pomocy Społecznej „Przyjaznych Serc” w Płocku (50 osób, 16 godzin),
 • Wisły Płock Sp. z o.o. (6 osób, 40 godzin),
 • Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o. (95 osób, 300 godzin)
 • Fundacji im. Adama Wiśniewskiego (10 osób, 50 godzin).

Jak widać, większość z tych szkoleń przeprowadzono w jednostkach podlegających Urzędowi Miasta Płocka lub współpracujących.

Zrzuty z profilu Marty K. na Goldenline

Nasze pytanie i… profil znika

Skąd więc informacja o jednym szkoleniu w Komunikacji Miejskiej? Jeszcze tego samego dnia wysłaliśmy pytanie do spółki. W piątek, 19 października, dzwoniliśmy do Kingi Wochowskiej, ale nie odbierała telefonu, ani nie oddzwoniła. Nie otrzymaliśmy również odpowiedzi na nasz e-mail (później przekazała nam informację, że tego dnia miała urlop). Ze względu na to, że w sobotę rozpoczynała się cisza wyborcza, a pani Marta kandydowała do rady miasta, nie publikowaliśmy tekstu.

Odpowiedź otrzymaliśmy (po przypomnieniu się) we wtorek, 23 października.

– Komunikacja Miejska Płock zorganizowała jedno szkolenie dla 180 osób „Podnoszenie kwalifikacji zawodowych kierowców autobusów Komunikacji Miejskiej Płock Sp. z o.o.”. Spółka pozyskała na nie dofinansowanie ze środków rezerwy KFS o wartości 79.999,20 zł (wkład własny 19.999,80 zł). Łączna wartość to 99.999,00 zł. Szkolenie realizowane było od października 2016 roku do grudnia 2017 roku. Szkolenie to przeprowadziła firma Somnium Aneta P. Firma została wyłoniona w trybie zapytania ofertowego – wyjaśnia Kinga Wochowska.Podkreśliła też, że firma SENTIO Szkolenia Doradztwo Marta K. przeprowadziła dla KM Płock tylko jedno szkolenie pn. „Komunikacja w zespole”, które odbyło się w dniach 16-17 kwietnia 2015 r. W szkoleniu wzięło udział 21 osób, kosztowało 1 tys. zł.

Sprawdziliśmy te informacje i ustaliliśmy, że właścicielka firmy Somnium jest… współpracownicą Marty K. Strona sentioszkolenia.pl (która obecnie została zawieszona) w dziale „Kim jesteśmy” wymieniała właśnie Martę K. i Anetę P.

 

Dodatkowo, po wyborach okazało się, że profil Marty K. na Goldenline, gdzie zamieściła informację o swoim doświadczeniu zawodowym i przeprowadzonych szkoleniach, nagle zniknął. Dlaczego? I czemu zaraz po tym, kiedy przesłaliśmy pytania do Komunikacji Miejskiej?

A tak na marginesie – w internecie nic nie znika. Można do dzisiaj wyszukać kopię usuniętej strony i sprawdzić, że napisaliśmy prawdę. Dodatkowo, wykonaliśmy kopię wszystkich stron, dotyczących tej sprawy przed wysłaniem pytań.

Jest jeszcze jeden wątek tej sprawy, na który natrafiliśmy przypadkiem. Zarówno Marta K., jak i Aneta P. są w zarządzie Stowarzyszenia Sensowni, o którym pisaliśmy w lipcu br. Urząd Miasta Płocka pozyskał wówczas ponad 1 mln zł na wsparcie osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych. Projekt pn. „SmartCare” realizuje MOPS w Płocku, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Słupnie oraz właśnie Stowarzyszenie Sensowni z prezes Anetą P. i wiceprezes Martą K.

Co z tego wynika? Nie ma w tych danych kwoty 123 tys. zł, o której wspomina „KLAN z Płocka”. Chyba, że kwota podana przez KM Sp. z o.o. odnośnie drugiego szkolenia, przedstawiona jest netto, bez podatku VAT. Z tego co udało nam się ustalić nie wynika też, że to drugie szkolenie przeprowadziła Marta K., aczkolwiek sama pisze o tym na swoim profilu, który jeszcze do piątku był aktywny.

Podkreślamy, że przy tworzeniu tego artykułu opieraliśmy się wyłącznie na faktach, odpowiedziach i dostępnych dokumentach.

Płock zainwestuje w pomoc starszym i niepełnosprawnym

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 29

 1. Taczki czekają says:

  Teraz przynajmniej już jest wiadomo że ta firma Marty K. już nigdzie szkolenia nie przeprowadzi. Czy taka osoba jak Marta K. powinna być w UM? Z tego co się dowiedziałam pani Marta działa w tej śmiesznej komisji stop hejt prowadzonej przez kuglarza z klanu Mariusza Pogonowskiego. A może powinno się stworzyć komisję stop złodziejom? Oczywiście nie oskarżam pani szanownej Marty K. o złodziejstwo bo od tego jest sąd tylko pytam czy ile jeszcze ludzie zniosą w Płocku tej hipokryzji? Płocczanie dla takich jak Marta k, Mariusz p i innych szykują już taczki na których wyjadą z UM na zabity pysk za tą obłudę i zakłamanie. Czy to jest mowa nienawiści?

 2. Płocczanka says:

  Pani Marta jest radną więc jest osobą publiczną i nazwisko każdemu jest znane po co to ukrywać. Wstyd pani marto większej hipokryzji to ja w życiu nie wiedziałam. Tak właśnie wygląda prawdziwa twarz platformy obywatelskiej

 3. Sprawiedliwość says:

  A co prokuratura na to? Oczywiście nie z tego miasta tylko niezależna która nie jest z kliki

 4. Won z Płocka!!! says:

  Pani Marta Krasuska w nagrodę została radną z PO. Zaproście program TV Państwo w państwie niech się koalicja obywatelska i prezydent miasta tłumaczy z tych i wielu innych przekrętów. Gnojowica się wylewa z koalicji obywatelskiej

 5. Anonim says:

  Ktoś tylko głupotę zrobił, że umieścił bloga na blogach agory, a jak agora to wiadomo.. I temat został skasowany…
  Najgorsze, że agora już wie kto tego bloga pisał :) Co za głupota autora…

 6. .. says:

  Pani Marta jeszcze jednym psim biznesem w Płocku się zajmuje,nie tylko stowarzyszenie płock przyjazny..

 7. Plocczanka says:

  Tylko jak zwykle nikt nie poniesie odpowiedzialności A zwykłego pracownika rozliczają ze wszystkiego. Prokuratura powinna się tym zająć A Pani M. To chyba nie powinna zajmować stanowiska w urzędzie. Wiele osób wychodzi z założenia ze jak kraść to miliony…. I skąd aż takie POparcie dla panującej władzy?

 8. Maria says:

  Przeciez to sie nadaje do prokuartury czy nie?

 9. Jdjd says:

  Ladna kombinatorka szok i ona do.rady? Matko.jedyna

 10. Beata says:

  Pani Marta K. twarzą Sentio Szkolenia w mediach społecznościowych xd

 11. Plocczankaaa says:

  http://dane.plock.eu/bip//dane/komunikaty/2601_Płock%20Przyjazny%20Psom.pdf

  Dla płocczan nie ma pomocy ale swoim to wszystko

  • czarne na białym says:

   To jest podstawa do wszczęcia postępowania wyjaśniającego przez Prokuraturę w kierunku wyłudzenia nienależnych pieniędzy z Urzędu Miasta.

 12. Arek says:

  Pani Marta zapewne skomentuje artykuł jako ” wylewający sie” język nienawiści, który Petro news mógłby przezwycìęzyc i kontrolować.
  Dodam, iż uśmiechnięta kampania pani M. z użyciem ludu z Sentio okazujących agresję przyniosła sukces.

  • Wstydu nie mają says:

   Pani radna Krasuska lepiej niech już niczego nie komentuje bo niedobrze się robi. Te jej szkolenia były nikomu niepotrzebne i zupełnie nieprzydatne w pracy. To było jawne wyciąganie ogromnych kwot pieniędzy z państwowej kasy. Czas prześwietlić wszystkich radnych z koalicji obywatelskiej!!!! Czuję że zeznania podatkowe są grubo zaniżone

 13. Obserwator says:

  Teraz Pan Nowakowski nas pewnie przeszkoli bo gdzieś przecież trzeba przeprać kasę. Ryba psuje się od głowy.

 14. Zaintwresowany says:

  Jest gdzieś kopia klamzplocka.blox.pl

 15. Rocky 5 says:

  Powiadomić organy ścigania sprawdzić cała KM i MOSiR w Płocku ale również sprawdzić Ratusz.

 16. Karol says:

  Jest jeszcze w Stowarzyszeniu Płock Przyjazny Psom. Tam też pewnie nie charytatywnie.

  • Blanka says:

   Tam ma swoich pionkow którzy robią za nią, za darmo.. Szkoda że się okazało że stowarzyszenie to część jej kampanii była

 17. Viki says:

  Kto to jest Aneta P ???

  • Anonim says:

   Pani Aneta P to Aneta P****a psycholog pracująca w ***** w Płocku. Najśmnieszniejszy jest fakt że osoba pracująca na co dzień z młodzieżą nie miała żadnych zachamowań żeby wejść z buciorami w życie innej rodzinny w której wychowywane jest dziecko niepełnosprawne i tą rodzinę zniszczyć czy tak postepuje osoba która z racji zawodu powinna ludziom pomagać a nie ich niszczyć

   • Anonim says:

    Dlaczego zamazywać nazwisko przecież i tak wiadomo o kogo chodzi sprawdzając kto jest prezesem stowarzyszenia sensowni.

   • Baxter says:

    Może ze względu na RODO?

 18. Kibic says:

  A kto to jest Aneta P. ??

 19. Kiero says:

  Szkolenie było dla wszystkich kierowców 225 osób , odbywało się grupami po mw. 15 osób , w cyklu dwudniowym dla każdej grupy . Marta K . prowadziła każde szkolenie , na koniec z uśmiechem na twarzy stwierdziła że pieczątka jest wspólniczki … z Nowego Dubinowa …

 20. PrawdaDlaPlockA says:

  centralne biuro antykorupcyjne powiadomić najwyższa izbę kontroli i wymieść całe to klanowe towarzystwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU