REKLAMA

Ile jest prawdy w grafikach „KLAN z Płocka”?

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu, w czwartek, w mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie z tekstem, w którym „Klan z Płocka” informuje, iż w Komunikacji Miejskiej w Płocku zlecano szkolenia motywacyjne dla pracowników. Nie byłoby w tym pewnie nic dziwnego, gdyby szkoleń nie prowadziła firma należąca, według autora do… partnerki wiceprezesa.

„Klan z Płocka” to blog i profil na portalu społecznościowym, którym anonimowe osoby próbowały zainteresować naszą redakcję od dawna. Otrzymywaliśmy e-maile i wiadomości prywatne z grafikami i linkami do tego profilu. Ze względu na to, że informacje tam przekazywane zawierały niepotwierdzone informacje, dotyczące konkretnych osób i ich zarobków czy „Siły w Klanie”, nie chcieliśmy podejmować tematu.

W czwartek, 18 października otrzymaliśmy jednak informację, którą – ze względu na zawarte w niej szczegóły – postanowiliśmy zweryfikować. Wszystkie ustalenia, które poniżej są zawarte, można znaleźć na profilach społecznościowych i kopiach stron internetowych.

PowiązaneTematy

Klan z Płocka: „Partnerka wiceprezesa prowadziła szkolenia”

Na grafice podpisanej „KLAN z Płocka” autor zamieścił tekst, m.in., że „KM wynajęła firmę do przeprowadzenia szkoleń motywacyjnych dla całej załogi – za jedyne 123.000 zł. Właścicielem firmy Sentio (…) jest Marta K. partnerka wiceprezesa KM”. Autor twierdzi też, że większa część tych pieniędzy „została przeznaczona na finansowanie kampanii wyborczej KLANu”.

Tego, czy właścicielka firmy Sentio jest prywatnie partnerką wiceprezesa Komunikacji Miejskiej, nie wiemy na pewno, a jako dziennikarze możemy opierać się jedynie na faktach. Faktem jest więc, że była ona kandydatką Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Płocka (jeśli Jacek Terebus zrzeknie się mandatu na rzecz wiceprezydentury, zostanie również radną), zarówno ona, jak i wiceprezes Komunikacji Miejskiej są członkami Klubu Wesołego Biegacza (znanego w kontekście dyskusyjnego dofinansowania ze środków budżetu Płocka), oraz zarówno na jej, jak i wiceprezesa profilu społecznościowym, ich wspólnych zdjęć jest sporo.

Komunikacja Miejska: Szkolenie było jedno

To natomiast, czy szkolenie za taką kwotę się odbyło, mogliśmy sprawdzić. Zapytaliśmy więc w Komunikacji Miejskiej czy firma Sentio przeprowadziła w tej spółce szkolenie? Jeśli tak, to czego szkolenie dotyczyło, ile kosztowało i na jakiej podstawie wybrano tę firmę?

– Firma SENTIO Szkolenia Doradztwo Marta K. na zlecenie Komunikacji Miejskiej – Płock przeprowadziła jedno, dwudniowe szkolenie „Komunikacja w zespole”, które odbyło się 16-17 kwietnia 2015 r. W szkoleniu wzięło udział 21 osób, kosztowało 1 tys. zł. Wybór firmy nastąpił zgodnie z Regulaminem postępowania przy udzielaniu zamówień publicznych obowiązującym w Spółce – napisała w odpowiedzi Kinga Wochowska, samodzielny specjalista ds. komunikacji zewnętrznej Komunikacji Miejskiej w Płocku.

Zastanowiło nas jednak dlaczego nie zgadza się to z informacją, opublikowaną przez panią Martę na jej profilu społecznościowym. Wynika z niej, że szkolenia w Komunikacji Miejskiej przeprowadzone przez panią Martę były dwa, a nie jedno. Pierwsze z nich zorganizowano dla 15 osób, trwało 14 godzin, a drugie dla 180 osób, które trwało aż 200 godzin.

Pani Marta informuje również, że w latach 2015-2018 prowadziła ponadto szkolenia m.in. dla:

  • Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku (4 osoby, 28 godzin),
  • Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Płock Sp. z o.o. (20 osób, 63 godziny),
  • Miejskiego Urzędu Pracy w Płocku (15 osób, 7 godzin),
  • Domu Pomocy Społecznej „Przyjaznych Serc” w Płocku (8 osób, 16 godzin),
  • ponownie MOPS-u w Płocku (150 osób, 300 godzin),
  • Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Płocku (30 osób, 50 godzin),
  • ponownie Domu Pomocy Społecznej „Przyjaznych Serc” w Płocku (50 osób, 16 godzin),
  • Wisły Płock Sp. z o.o. (6 osób, 40 godzin),
  • Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o. (95 osób, 300 godzin)
  • Fundacji im. Adama Wiśniewskiego (10 osób, 50 godzin).

Jak widać, większość z tych szkoleń przeprowadzono w jednostkach podlegających Urzędowi Miasta Płocka lub współpracujących.

Zrzuty z profilu Marty K. na Goldenline

Nasze pytanie i… profil znika

Skąd więc informacja o jednym szkoleniu w Komunikacji Miejskiej? Jeszcze tego samego dnia wysłaliśmy pytanie do spółki. W piątek, 19 października, dzwoniliśmy do Kingi Wochowskiej, ale nie odbierała telefonu, ani nie oddzwoniła. Nie otrzymaliśmy również odpowiedzi na nasz e-mail (później przekazała nam informację, że tego dnia miała urlop). Ze względu na to, że w sobotę rozpoczynała się cisza wyborcza, a pani Marta kandydowała do rady miasta, nie publikowaliśmy tekstu.

Odpowiedź otrzymaliśmy (po przypomnieniu się) we wtorek, 23 października.

– Komunikacja Miejska Płock zorganizowała jedno szkolenie dla 180 osób „Podnoszenie kwalifikacji zawodowych kierowców autobusów Komunikacji Miejskiej Płock Sp. z o.o.”. Spółka pozyskała na nie dofinansowanie ze środków rezerwy KFS o wartości 79.999,20 zł (wkład własny 19.999,80 zł). Łączna wartość to 99.999,00 zł. Szkolenie realizowane było od października 2016 roku do grudnia 2017 roku. Szkolenie to przeprowadziła firma Somnium Aneta P. Firma została wyłoniona w trybie zapytania ofertowego – wyjaśnia Kinga Wochowska.Podkreśliła też, że firma SENTIO Szkolenia Doradztwo Marta K. przeprowadziła dla KM Płock tylko jedno szkolenie pn. „Komunikacja w zespole”, które odbyło się w dniach 16-17 kwietnia 2015 r. W szkoleniu wzięło udział 21 osób, kosztowało 1 tys. zł.

Sprawdziliśmy te informacje i ustaliliśmy, że właścicielka firmy Somnium jest… współpracownicą Marty K. Strona sentioszkolenia.pl (która obecnie została zawieszona) w dziale „Kim jesteśmy” wymieniała właśnie Martę K. i Anetę P.

 

Dodatkowo, po wyborach okazało się, że profil Marty K. na Goldenline, gdzie zamieściła informację o swoim doświadczeniu zawodowym i przeprowadzonych szkoleniach, nagle zniknął. Dlaczego? I czemu zaraz po tym, kiedy przesłaliśmy pytania do Komunikacji Miejskiej?

A tak na marginesie – w internecie nic nie znika. Można do dzisiaj wyszukać kopię usuniętej strony i sprawdzić, że napisaliśmy prawdę. Dodatkowo, wykonaliśmy kopię wszystkich stron, dotyczących tej sprawy przed wysłaniem pytań.

Jest jeszcze jeden wątek tej sprawy, na który natrafiliśmy przypadkiem. Zarówno Marta K., jak i Aneta P. są w zarządzie Stowarzyszenia Sensowni, o którym pisaliśmy w lipcu br. Urząd Miasta Płocka pozyskał wówczas ponad 1 mln zł na wsparcie osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych. Projekt pn. „SmartCare” realizuje MOPS w Płocku, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Słupnie oraz właśnie Stowarzyszenie Sensowni z prezes Anetą P. i wiceprezes Martą K.

Co z tego wynika? Nie ma w tych danych kwoty 123 tys. zł, o której wspomina „KLAN z Płocka”. Chyba, że kwota podana przez KM Sp. z o.o. odnośnie drugiego szkolenia, przedstawiona jest netto, bez podatku VAT. Z tego co udało nam się ustalić nie wynika też, że to drugie szkolenie przeprowadziła Marta K., aczkolwiek sama pisze o tym na swoim profilu, który jeszcze do piątku był aktywny.

Podkreślamy, że przy tworzeniu tego artykułu opieraliśmy się wyłącznie na faktach, odpowiedziach i dostępnych dokumentach.

Płock zainwestuje w pomoc starszym i niepełnosprawnym