poniedziałek, 12 Kwiecień, 2021
  • Reklama na portalu i w gazecie
  • Kontakt z redakcją
  • Polityka Prywatności
PetroNews
  • Start
  • Płock
    • Bezpieczeństwo
    • Polityka i Politycy
    • Sport
    • Informacje
    • Rozrywka i Wydarzenia
    • Tylko u Nas
  • Powiat
  • Dyskusje
  • Gazety
  • Kontakt
  • Reklama
  • Więcej
    • Ogłoszenia
    • SocialMedia
No Result
View All Result
PetroNews

REKLAMA
Home Informacje Polityka i Politycy

Dojdzie do likwidacji dyspozytorni karetek w Płocku?

przez Wiktor Pleczyński
18 września 2020
173
SHARES
Podziel się na FacebookuUdostępnij na Twitterze
REKLAMA

Wojewoda Mazowiecki ogłosił plan redukcji liczby rejonów operacyjnych stacji pogotowia ratunkowego. Płockie karetki od początku 2021 roku miałyby być wysyłane przez dyspozytora zlokalizowanego w Radomiu.

Radni przeciw zmniejszeniu liczby dyspozytorni

Od 1 stycznia 2021 r. Mazowsze ma zostać podzielone nie na 5, jak dotychczas, a na 3 rejony operacyjne. Wojewoda mazowiecki planuje likwidację rejonów obsługiwanych obecnie m.in. przez płocką stację pogotowia.

W tej sytuacji o wysłaniu płockiej karetki decydować będzie dyspozytor z Radomia. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się radni województwa mazowieckiego. Według nich, wprowadzenie takiego rozwiązania nie ma żadnego uzasadnienia w aktualnych potrzebach systemu.

– Zlikwidowanie dwóch z pięciu rejonów operacyjnych wywoła niepotrzebny w obecnej sytuacji epidemiologicznej kraju chaos i jest zagrożeniem dla zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców Mazowsza. Ponadto, scentralizowanie dużej liczby osób, w tym dyspozytorów i personelu medycznego, w czasie pandemii znacząco zwiększa zagrożenie epidemiczne. Wyłączenie dużej dyspozytorni np. z powodu kwarantanny personelu lub dekontaminacji dyspozytorni może zagrozić prawidłowemu działaniu systemu ratownictwa medycznego – zaznacza marszałek Adam Struzik.

Obecnie na Mazowszu działa 5 rejonów operacyjnych obsługiwanych przez 5 dyspozytorni medycznych zlokalizowanych w Warszawie, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. Zdaniem mazowieckiego samorządu, podział ten jest dostosowany do aktualnych potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu.

fot. Wiktor Pleczyński

Zgodnie z przedstawionymi przez wojewodę mazowieckiego założeniami reorganizacji, od 1 stycznia 2021 r. zlikwidowane mają być dwa rejony – rejon 14/02 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku oraz 14/05 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDITRANS OSTROŁĘKA Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce.

W rezultacie pogotowie w Płocku zostanie połączone z Rejonem Operacyjnym 14/03 dotychczas obsługiwanym przez Radomską Stację Pogotowia Ratunkowego w Radomiu. Oznacza to, że o wysłaniu karetki na terenie 9 powiatów: ciechanowskiego, gostynińskiego, mławskiego, płockiego, płońskiego, sierpeckiego, sochaczewskiego żuromińskiego, nowodworskiego oraz miasta Płocka decydować będzie dyspozytor z Radomia.

Zdaniem Lucyny Kęsickiej, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku, koncepcja tworzenia dyspozytorni na poziomie wojewódzkim niesie ze sobą zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców Mazowsza.

– Tworzenie dużych, scentralizowanych dyspozytorni medycznych pociąga za sobą tworzenie dużych rejonów operacyjnych. Nieznajomość nowo utworzonego rejonu operacyjnego przez dyspozytorów medycznych, z towarzyszącym dużym obciążeniem liczbą zgłoszeń, może skutkować błędnym zadysponowaniem zespołu ratownictwa medycznego do zdarzenia – mówiła dyrektor Lucyna Kęsicka.

fot. Wiktor Pleczyński

Swój niepokój wyraził również Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku Tomasz Kominek, który uczestniczył w poniedziałek w posiedzeniu Rady Społecznej przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Płocku, gdzie debatowano temat likwidacji dyspozytorni.

– Pan dyrektor Rykowski wypowiadał się, że system jest wadliwy i wielokrotnie zdarza się, że tylko i wyłącznie dzięki bardzo dobrej znajomości terenu dokładnie wiadomo, gdzie ta karetka dotrze i czy dotrze o czasie. Takiej pewności, w momencie, gdy to będzie z Radomia wysyłane, nie mamy – mówił dyrektor Tomasz Kominek.



Radni województwa mazowieckiego w przyjętym podczas ostatniego posiedzenia Sejmiku Województwa Mazowieckiego stanowisku apelują o pozostawienie dotychczasowych pięciu dyspozytorni medycznych i odłożenie wszelkich zmian w zakresie funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego do czasu ustabilizowania sytuacji zdrowotnej związanej z COVID 19.

Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego i przewodniczący komisji zdrowia również zaznaczył, że dyspozytor zajmujący się znacznie bardziej rozległym obszarem może mieć problem z wysyłaniem karetek do właściwych miejscowości. Radny sejmiku podkreślił, że liczy na to, że wojewoda wycofa się z planu likwidacji dyspozytorni.

fot. Wiktor Pleczyński

Wojewoda: System był testowany od 2017 roku

Tymczasem wojewoda mazowiecki tłumaczy, że rozwiązania, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia, były testowane od 2017 r. Dyspozytornie, które funkcjonują w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego obsługują zgłoszenia za pomocą jednolitego dla całej Polski systemu informatycznego (System Wspomagania Dowodzenia Państwowe Ratownictwo Medyczne).

– Wdrożenie Systemu WDPRM oznacza, że zgłoszenie może obsłużyć dyspozytor z dowolnego miejsca w Polsce – informuje Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł. – Osoba pracująca w Warszawie czy w Radomiu dysponuje tymi samymi danymi w zakresie dostępnych zespołów ratownictwa medycznego, co dyspozytor z sąsiedniego województwa. Najważniejszy jest czas dojazdu karetki, a nie lokalizacja osoby, która kieruje zespół ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia. Podkreślam z całą stanowczością, że bezpieczeństwo mieszkańców nie jest zagrożone – dodaje wojewoda.

Zaznacza też, że system jest cały czas doskonalony, żeby skracać czas dojazdu. System pozwala na sprawniejszą pomoc zwłaszcza w zdarzeniach z udziałem znacznej liczby poszkodowanych, np. wypadkach drogowych kiedy trzeba dysponować więcej zespołów oraz koordynować zdarzenie z innymi służbami, w tym przy udziale Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego, który również w swojej pracy korzysta z tego systemu.

– Obecne zmiany są kontynuacją procesu rozpoczętego przed wieloma laty. Warto podkreślić, że mimo zmniejszenia liczby dyspozytorni, w ciągu ostatnich lat w województwie mazowieckim liczba Zespołów Ratownictwa Medycznego wzrosła ze 187 do 200 – wyjaśnia Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Proces zmniejszenia liczby dyspozytorni w województwie mazowieckim rozpoczął się w 2011 roku, kiedy z 43 rejonów pozostało – 29, w 2012 r. pozostało – 6, a w 2017 r. zmniejszono liczbę dyspozytorni do 5, przy jednoczesnym pozostawieniu 6 rejonów operacyjnych. W Planie działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Mazowieckiego na 2019 rok dostosowano liczbę rejonów operacyjnych do liczby funkcjonujących dyspozytorni. Od 2021 roku utworzone zostaną 3 dyspozytornie (Warszawa, Radom, Siedlce).

System Wspomagania Dowodzenia PRM służy do obsługi zgłoszeń przez dyspozytora medycznego oraz realizacji zleceń przez zespoły ratownictwa medycznego. Udostępnia informacje m.in. o lokalizacji osoby wzywającej, lokalizacji na mapie wprowadzonego adresu, najbliższym miejscu zdarzenia, wolnym zespole ratownictwa medycznego. System Wspomagania Dowodzenia umożliwia dysponowanie karetek spoza własnego województwa w sytuacji braku innego wolnego zespołu ratownictwa medycznego.

– Już od 2017 roku połączenia z terenu Mazowsza były wielokrotnie obsługiwane przez dyspozytorów medycznych spoza województwa a dyspozytorzy z terenu Mazowsza obsługiwali zgłoszenia z terenu innych województw – przypomina Ewa Filipowicz, Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego. – Podyktowane jest to zastępowalnością określoną na terenie Kraju przez Ministerstwo Zdrowia, podobnie jak w przypadku funkcjonujących w Kraju Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Obsługa przebiegała sprawnie, bez zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowotnego. Nie odnotowano również, żeby obecna sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na obsługę zgłoszeń przez dyspozytorów medycznych – argumentuje.

Jak dodaje, decyzja co do lokalizacji, w których pozostawione będą dyspozytornie medyczne opierała się m.in. o możliwości infrastruktury. Dyspozytornie medyczne w Ostrołęce i Płocku są jednymi z najmniejszych w województwie. Zaproponowana stopniowa centralizacja do 3 dyspozytorni medycznych, uwzględnia zapewnienie ciągłości realizacji zadań dyspozytorów medycznych wobec mieszkańców i osób przebywających na terenie województwa mazowieckiego.

Share69Tweet43
Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejne dwie karetki dla Płocka i okolic
Biznes i Gospodarka

13 mln złotych wsparcia dla ratowników medycznych

8 kwietnia 2021
Wielkanoc na Mazowszu
Biznes i Gospodarka

Wielkanoc na Mazowszu

29 marca 2021
Budżet Obywatelski Mazowsza rusza mimo pandemii. Projekty można składać do końca kwietnia
Biznes i Gospodarka

Budżet Obywatelski Mazowsza rusza mimo pandemii. Projekty można składać do końca kwietnia

26 marca 2021
Działkowcy mogą pozyskać dofinansowanie do swoich ogrodowych inwestycji
Rodzina i Społeczeństwo

Działkowcy mogą pozyskać dofinansowanie do swoich ogrodowych inwestycji

19 marca 2021
Pokaż Więcej

Komentarze 7

  1. EmerytowanyRatownik says:
    7 miesięcy temu

    Kęsicka powinna wylecieć dawno, dawno temu. Nie znam bardziej konfliktowego człowieka i tak mocno praktykującego mobbing na pracownikach jak ta babsz…….
    W końcu byłaby jakaś sprawiedliwość i nauczka dla wielmożnej Pani dyrektor i jej synka którego zatrudniła w swojej placówce bez żadnych kompetencji. Jak może nie razić kogoś wyżej (przełożonych tej stacji) zbieżność nazwisk i rodzinna praca po znajomości.
    Takie rzeczy tylko możliwe w Państwówce bo prywatnych firmach wręcz zakazane jest przyjmowanie rodziny a każda zbieżność nazwisk jest weryfikowana czy nie nastąpiło pokrewne zatrudnienie „po znajomości”.

    Odpowiedz
    • Precz ! says:
      7 miesięcy temu

      Całe WSPRiTS podpisuje się pod tymi słowami

      Odpowiedz
  2. norman says:
    7 miesięcy temu

    debil wojewoda juz pokazał swoje ”zdolności;;”organizacyjne jako minister zdrowia.Do tego głupiego łba nic nie dociera??A pisowskie kundelki nie ujadajcie .

    Odpowiedz
    • X says:
      7 miesięcy temu

      Idź człowieku na słońce i nie ziej jadem.

      Odpowiedz
  3. Karma says:
    7 miesięcy temu

    Do roboty ale to już @

    Odpowiedz
  4. pytajnik says:
    7 miesięcy temu

    Czy Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku zatrudnia po fachu czy PO kądzieli?

    Odpowiedz
  5. Ratownik 18 says:
    7 miesięcy temu

    Kęsicka i Rykowski pójdą na szczaw. Zresztą już dawno powinni iść

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Tragiczny poranek w Wyszogrodzie. Doszło do śmiertelnego wypadku
Bezpieczeństwo

Tragiczny poranek w Wyszogrodzie. Doszło do śmiertelnego wypadku

11 kwietnia 2021
Strażacy otrzymali zgłoszenie: „Auto z czterema osobami wpadło do rzeki”
Bezpieczeństwo

Strażacy otrzymali zgłoszenie: „Auto z czterema osobami wpadło do rzeki”

11 kwietnia 2021
Potrącenie na przejściu dla pieszych i wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach… [FILMY]
Bezpieczeństwo

Potrącenie na przejściu dla pieszych i wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach… [FILMY]

10 kwietnia 2021
Płocczanie chcieli sprzedać ponad 33 tys. paczek papierosów bez akcyzy
Bezpieczeństwo

Zatrzymali handlarza nielegalnymi papierosami na gorącym uczynku

11 kwietnia 2021
Ósmy mecz z rzędu bez zwycięstwa Wisły Płock
Piłka Nożna

Ósmy mecz z rzędu bez zwycięstwa Wisły Płock

10 kwietnia 2021
Druga ofiara śmiertelna koronawirusa w Polsce
Bezpieczeństwo

Zaginął płocczanin. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach seniora [AKTUALIZACJA]

9 kwietnia 2021
Płocczanin z programu „Moje życie XXL” coraz szczuplejszy. Jak wyglądają jego posiłki? [FILM]
Rodzina i Społeczeństwo

Płocczanin z programu „Moje życie XXL” coraz szczuplejszy. Jak wyglądają jego posiłki? [FILM]

9 kwietnia 2021
Gdy trybuny pną się do góry… Jakie postępy w budowie płockiego stadionu? [FILM]
Biznes i Gospodarka

Gdy trybuny pną się do góry… Jakie postępy w budowie płockiego stadionu? [FILM]

9 kwietnia 2021
Pokaż Więcej

Reklama

REKLAMA
  • Start
  • Płock
  • Powiat
  • Dyskusje
  • Gazety
  • Kontakt
  • Reklama
  • Więcej

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

No Result
View All Result
  • Strona Główna
  • Bezpieczeństwo
  • Polityka i Politycy
  • Rozrywka i Wydarzenia
  • Sport
  • Tylko u Nas
  • Warto przeczytać!
  • Reklama w mediach
  • Kontakt

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU
  • Nasza strona używa plików cookies. Zaakceptuj przez kliknięcie lub przewiń stronę. Akceptuje