Zamknij

Dojdzie do likwidacji dyspozytorni karetek w Płocku?

19:48, 18.09.2020 Wiktor Pleczyński Aktualizacja: 09:36, 19.09.2020
Skomentuj

Wojewoda Mazowiecki ogłosił plan redukcji liczby rejonów operacyjnych stacji pogotowia ratunkowego. Płockie karetki od początku 2021 roku miałyby być wysyłane przez dyspozytora zlokalizowanego w Radomiu.
Radni przeciw zmniejszeniu liczby dyspozytorni Od 1 stycznia 2021 r. Mazowsze ma zostać podzielone nie na 5, jak dotychczas, a na 3 rejony operacyjne. Wojewoda mazowiecki planuje likwidację rejonów obsługiwanych obecnie m.in. przez płocką stację pogotowia. W tej sytuacji o wysłaniu płockiej karetki decydować będzie dyspozytor z Radomia. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się radni województwa mazowieckiego. Według nich, wprowadzenie takiego rozwiązania nie ma żadnego uzasadnienia w aktualnych potrzebach systemu.
- Zlikwidowanie dwóch z pięciu rejonów operacyjnych wywoła niepotrzebny w obecnej sytuacji epidemiologicznej kraju chaos i jest zagrożeniem dla zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców Mazowsza. Ponadto, scentralizowanie dużej liczby osób, w tym dyspozytorów i personelu medycznego, w czasie pandemii znacząco zwiększa zagrożenie epidemiczne. Wyłączenie dużej dyspozytorni np. z powodu kwarantanny personelu lub dekontaminacji dyspozytorni może zagrozić prawidłowemu działaniu systemu ratownictwa medycznego - zaznacza marszałek Adam Struzik.
Obecnie na Mazowszu działa 5 rejonów operacyjnych obsługiwanych przez 5 dyspozytorni medycznych zlokalizowanych w Warszawie, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. Zdaniem mazowieckiego samorządu, podział ten jest dostosowany do aktualnych potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu.

Zgodnie z przedstawionymi przez wojewodę mazowieckiego założeniami reorganizacji, od 1 stycznia 2021 r. zlikwidowane mają być dwa rejony - rejon 14/02 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku oraz 14/05 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MEDITRANS OSTROŁĘKA Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce. W rezultacie pogotowie w Płocku zostanie połączone z Rejonem Operacyjnym 14/03 dotychczas obsługiwanym przez Radomską Stację Pogotowia Ratunkowego w Radomiu. Oznacza to, że o wysłaniu karetki na terenie 9 powiatów: ciechanowskiego, gostynińskiego, mławskiego, płockiego, płońskiego, sierpeckiego, sochaczewskiego żuromińskiego, nowodworskiego oraz miasta Płocka decydować będzie dyspozytor z Radomia. Zdaniem Lucyny Kęsickiej, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku, koncepcja tworzenia dyspozytorni na poziomie wojewódzkim niesie ze sobą zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców Mazowsza.
- Tworzenie dużych, scentralizowanych dyspozytorni medycznych pociąga za sobą tworzenie dużych rejonów operacyjnych. Nieznajomość nowo utworzonego rejonu operacyjnego przez dyspozytorów medycznych, z towarzyszącym dużym obciążeniem liczbą zgłoszeń, może skutkować błędnym zadysponowaniem zespołu ratownictwa medycznego do zdarzenia - mówiła dyrektor Lucyna Kęsicka.

Swój niepokój wyraził również Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku Tomasz Kominek, który uczestniczył w poniedziałek w posiedzeniu Rady Społecznej przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Płocku, gdzie debatowano temat likwidacji dyspozytorni.
- Pan dyrektor Rykowski wypowiadał się, że system jest wadliwy i wielokrotnie zdarza się, że tylko i wyłącznie dzięki bardzo dobrej znajomości terenu dokładnie wiadomo, gdzie ta karetka dotrze i czy dotrze o czasie. Takiej pewności, w momencie, gdy to będzie z Radomia wysyłane, nie mamy - mówił dyrektor Tomasz Kominek.
Radni województwa mazowieckiego w przyjętym podczas ostatniego posiedzenia Sejmiku Województwa Mazowieckiego stanowisku apelują o pozostawienie dotychczasowych pięciu dyspozytorni medycznych i odłożenie wszelkich zmian w zakresie funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego do czasu ustabilizowania sytuacji zdrowotnej związanej z COVID 19. Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego i przewodniczący komisji zdrowia również zaznaczył, że dyspozytor zajmujący się znacznie bardziej rozległym obszarem może mieć problem z wysyłaniem karetek do właściwych miejscowości. Radny sejmiku podkreślił, że liczy na to, że wojewoda wycofa się z planu likwidacji dyspozytorni.

Wojewoda: System był testowany od 2017 roku Tymczasem wojewoda mazowiecki tłumaczy, że rozwiązania, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia, były testowane od 2017 r. Dyspozytornie, które funkcjonują w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego obsługują zgłoszenia za pomocą jednolitego dla całej Polski systemu informatycznego (System Wspomagania Dowodzenia Państwowe Ratownictwo Medyczne).
- Wdrożenie Systemu WDPRM oznacza, że zgłoszenie może obsłużyć dyspozytor z dowolnego miejsca w Polsce - informuje Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł. - Osoba pracująca w Warszawie czy w Radomiu dysponuje tymi samymi danymi w zakresie dostępnych zespołów ratownictwa medycznego, co dyspozytor z sąsiedniego województwa. Najważniejszy jest czas dojazdu karetki, a nie lokalizacja osoby, która kieruje zespół ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia. Podkreślam z całą stanowczością, że bezpieczeństwo mieszkańców nie jest zagrożone - dodaje wojewoda.
Zaznacza też, że system jest cały czas doskonalony, żeby skracać czas dojazdu. System pozwala na sprawniejszą pomoc zwłaszcza w zdarzeniach z udziałem znacznej liczby poszkodowanych, np. wypadkach drogowych kiedy trzeba dysponować więcej zespołów oraz koordynować zdarzenie z innymi służbami, w tym przy udziale Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego, który również w swojej pracy korzysta z tego systemu.
- Obecne zmiany są kontynuacją procesu rozpoczętego przed wieloma laty. Warto podkreślić, że mimo zmniejszenia liczby dyspozytorni, w ciągu ostatnich lat w województwie mazowieckim liczba Zespołów Ratownictwa Medycznego wzrosła ze 187 do 200 - wyjaśnia Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
Proces zmniejszenia liczby dyspozytorni w województwie mazowieckim rozpoczął się w 2011 roku, kiedy z 43 rejonów pozostało - 29, w 2012 r. pozostało - 6, a w 2017 r. zmniejszono liczbę dyspozytorni do 5, przy jednoczesnym pozostawieniu 6 rejonów operacyjnych. W Planie działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Mazowieckiego na 2019 rok dostosowano liczbę rejonów operacyjnych do liczby funkcjonujących dyspozytorni. Od 2021 roku utworzone zostaną 3 dyspozytornie (Warszawa, Radom, Siedlce). System Wspomagania Dowodzenia PRM służy do obsługi zgłoszeń przez dyspozytora medycznego oraz realizacji zleceń przez zespoły ratownictwa medycznego. Udostępnia informacje m.in. o lokalizacji osoby wzywającej, lokalizacji na mapie wprowadzonego adresu, najbliższym miejscu zdarzenia, wolnym zespole ratownictwa medycznego. System Wspomagania Dowodzenia umożliwia dysponowanie karetek spoza własnego województwa w sytuacji braku innego wolnego zespołu ratownictwa medycznego.
- Już od 2017 roku połączenia z terenu Mazowsza były wielokrotnie obsługiwane przez dyspozytorów medycznych spoza województwa a dyspozytorzy z terenu Mazowsza obsługiwali zgłoszenia z terenu innych województw - przypomina Ewa Filipowicz, Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego. - Podyktowane jest to zastępowalnością określoną na terenie Kraju przez Ministerstwo Zdrowia, podobnie jak w przypadku funkcjonujących w Kraju Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Obsługa przebiegała sprawnie, bez zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowotnego. Nie odnotowano również, żeby obecna sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na obsługę zgłoszeń przez dyspozytorów medycznych - argumentuje.
Jak dodaje, decyzja co do lokalizacji, w których pozostawione będą dyspozytornie medyczne opierała się m.in. o możliwości infrastruktury. Dyspozytornie medyczne w Ostrołęce i Płocku są jednymi z najmniejszych w województwie. Zaproponowana stopniowa centralizacja do 3 dyspozytorni medycznych, uwzględnia zapewnienie ciągłości realizacji zadań dyspozytorów medycznych wobec mieszkańców i osób przebywających na terenie województwa mazowieckiego.

(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Ratownik 18Ratownik 18

0 0

Kęsicka i Rykowski pójdą na szczaw. Zresztą już dawno powinni iść 19:57, 18.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pytajnikpytajnik

0 0

Czy Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku zatrudnia po fachu czy PO kądzieli? 22:20, 18.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarmaKarma

0 0

Do roboty ale to już @ 00:08, 19.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

normannorman

0 0

debil wojewoda juz pokazał swoje 'zdolności;;'organizacyjne jako minister zdrowia.Do tego głupiego łba nic nie dociera??A pisowskie kundelki nie ujadajcie . 11:04, 20.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

XX

0 0

Idź człowieku na słońce i nie ziej jadem. 12:11, 20.09.2020


EmerytowanyRatownikEmerytowanyRatownik

0 0

Kęsicka powinna wylecieć dawno, dawno temu. Nie znam bardziej konfliktowego człowieka i tak mocno praktykującego mobbing na pracownikach jak ta babsz.......
W końcu byłaby jakaś sprawiedliwość i nauczka dla wielmożnej Pani dyrektor i jej synka którego zatrudniła w swojej placówce bez żadnych kompetencji. Jak może nie razić kogoś wyżej (przełożonych tej stacji) zbieżność nazwisk i rodzinna praca po znajomości.
Takie rzeczy tylko możliwe w Państwówce bo prywatnych firmach wręcz zakazane jest przyjmowanie rodziny a każda zbieżność nazwisk jest weryfikowana czy nie nastąpiło pokrewne zatrudnienie "po znajomości". 09:09, 21.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Precz !Precz !

0 0

Całe WSPRiTS podpisuje się pod tymi słowami 11:28, 21.09.2020



Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%