REKLAMA

Czy w Płocku staną automaty, w których butelki wymienimy na pieniądze? Miasto analizuje pomysł

REKLAMA

Szacuje się, że obecnie zużywamy prawie 1,4 triliona plastikowych pojemników do napojów rocznie. Ta ogromna ilość zalega na wysypiskach śmieci i w małym stopniu jest dalej przetwarzana. Zmienić to, przynajmniej w pewnym stopniu, mogą maszyny do recyklingu opakowań. Czy staną również w Płocku?

Maszyny do recyklingu dobrze znane są już na świecie, a powoli wkraczają do Polski. W Berlinie nie znajdziemy nigdzie plastikowych opakowań, bo ich wrzucaniem do maszyn zajmują się… bezdomni, którzy w ten sposób zarabiają na życie. W takiej maszynie otrzymujemy natychmiastową zapłatę po zwrocie używanych pojemników, a to motywuje do powtórnego zbierania zużytych opakowań.

Płock się zastanawia…

O ustawienie takiej maszyny w Płocku zwrócili się płoccy radni klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego.

– W związku z tym, iż w Krakowie w Urzędzie Miasta stanęła pierwsza w Polsce maszyna, która za plastikowe butelki wypłaca pieniądze (10 lub 20 groszy), zwracamy się z prośbą o rozważenie możliwości zakupu tego typu urządzenia i zamontowania go, np. na terenie nowo wyremontowanego nabrzeża wiślanego – piszą w interpelacji radni.

Urząd Miasta Płocka decyzji jeszcze nie podjął, ale ją analizuje.

– Informuję, że odpowiedź zostanie udzielona w terminie późniejszym, ze względu na konieczność przeprowadzenia analiz ekonomicznych w zakresie zakupu/dzierżawy automatów na plastikowe butelki oraz ich późniejszej eksploatacji i zagospodarowania zebranych odpadów – odpowiedział wiceprezydent Piotr Dyśkiewicz.

W Krakowie 150 tys. butelek w 3 tygodnie

Tymczasem w Krakowie, o którym wspomnieli radni PSL, akcja przyjmowania zużytych butelek już się zakończyła (była przeprowadzona testowo). Butelkomat, który pojawił się w Urzędzie Miasta w Krakowie, został przekazany za darmo miastu przez firmę Grand Technology. Akcja zakładała doładowanie maszyny kwotą 15 tys. zł, na co część przekazał pomysłodawca, krakowski radny Łukasz Wantuch, kwotę 5 tys. zł przekazał anonimowy mieszkaniec Krakowa, a resztę dopłaciło miasto, które przyjęło program „Kraków bez plastiku”.Automat przyjmował butelki, które musiały mieć kod kreskowy, być całkowicie opróżnione i nie mogły być zgniecione. Jak się okazało, kwota 15 tys. zł wystarczyła jedynie na 3 tygodnie (17 kwietnia – 7 maja br.) – w ciągu tego czasu krakowianie włożyli do maszyny około 150 tys. butelek. Koszt takiej maszyny to około 20 tys. zł.

Butelkomaty w Polsce coraz częściej

Nie tylko w Krakowie testują maszynę do recyklingu. W Lublinie zakupiono już dwa takie automaty. Podobny sprzęt stanął też w Sosnowcu. Od początku roku w pięciu automatach, do których mieszkańcy Sosnowca mogą wrzucać plastikowe butelki PET, znalazło się ponad 35 tys. takich butelek. Ilość mniejsza, ale być może powodem jest zasadnicza różnica – mieszkańcy nie otrzymują pieniędzy za wrzucone opakowania, lecz wspierają w ten sposób wybrane kluby sportowe. Ten program prowadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, a z każdej wrzuconej butelki na konto jednego z trzech sosnowieckich klubów trafia 10 groszy. Pieniądze sumują się i są przekazywane raz w roku. Na razie automatów jest pięć, planowany jest zakup kolejnych dwóch.

Do ustawienia automatów szykuje się również Warszawa. W czerwcu przy jej głównych ulicach ma stanąć 5 automatów na odpady, a jesienią dołączy kolejnych pięć. I w tym przypadku nie otrzymamy pieniędzy, lecz za oddane opakowania dostaniemy punkty, które można wymienić na prezenty, np. wejściówki do kina czy zniżki do kawiarni.

Akcja w stolicy realizowana jest wspólnie przez Coca-Colę, Urząd Miasta Warszawy i Fundację Nasza Ziemia. Wielkością recyklomaty będą przypominały paczkomat lub niewielki przystanek autobusowy. Dzięki swojej pojemności (1000 litrów), śmieci będzie można odbierać rzadziej. Urządzenia dostarczy polska firma EcoTech System. Te maszyny przyjmą od warszawiaków trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe PET, butelki szklane i aluminiowe puszki.

Na ciekawy pomysł wykorzystania maszyn do recyklingu wpadła natomiast turecka firma Pugedon. W Stambule ustawiła maszynę, z której po wrzuceniu butelki PET wypada… karma dla psów. Ten projekt ma sens szczególnie w tym mieście, ponieważ szacuje się, iż w samym Stambule jest około 150 tysięcy bezpańskich czworonogów.

Czy płocki urząd miasta podejmie się realizacji tego projektu? Biorąc pod uwagę, jak wygląda plaża czy obręb Starego Miasta w sezonie letnim, rozwiązanie wydaje się sensowne.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 15

 1. Marcin says:

  Oczywiście bardzo dobre rozwiązanie, chociaż bezdomni by nie kradli bo by mieli swoje pieniążki za te właśnie butelki+miasto oczyszczone, plastik rosklada się 50 lat w ziemi.

  • Michał Wisniewski says:

   Wydaje mi się że to nie o to chodzi czy ktoś będzie kradł czy nie bo można by na to spojrzeć z innej perspektywy, generalnie chodzi o to żeby każdego nauczyć czystości i poczucia obowiazku, wg mnie należy walczyć z tym kto śmieci a nie szukać rozwiązania kto po nim posprząta

 2. Agata says:

  Nad czym się tu jeszcze zastanawiać, trzeba działać, bo sytuacja z plastikiem wygląda coraz gorzej. W Warszawie Coca Cola stawia butelkomaty wydające bilety do kina do teatru itp., jeśli Płock waha się czy dawać ludziom do ręki pieniądze za plastik to może coś takiego…? No ale czy to czy to, zdecydowanie MUSI POWSTAĆ.

 3. Inca says:

  Postacie tez automaty na co2 benzen itd to też jest duży problem, przedsiębiorcy naprodukuja tegoż dobrodziejstwa bez kontroli a podatnicy wysprzataja , co to za problem, przeciętny Kowalski jest obrzydliwie bogaty i otwarty na propozycje

 4. Stempka says:

  Uczymy się od Szwecji czy Norwegii. Tam na poboczu, czy to w lesie widać tylko butelki i puszki pochodzące z naszego kraju. A jaki morał z tego… sami się domyślcie. Pozdrawiam

 5. Radzwianka says:

  Ostatnio w czterech sklepach w Płocku w tym trzech marketach chciałam oddać butelki po piwie (10 ) i mi odpowiedziano , że tylko na wymianę Butelki wrzuciłam do kosza przed sklepem
  .

 6. Anonim says:

  Takie automaty powinny stać w każdym większym sklepie i kaucja za butelkę pobraną przy zakupie, po oddaniu butelek do automatu wydaje paragon który jest odliczany przy kasie podczas zakupów, tak jest w Norwegii, Szwecji, Holandii, itd to działa ???

  • Xyz says:

   W Norwegii Szwecji czy Holandii producent opakowań plastikowych ma obowiązek nałożyć kaucję na swoje wyroby żeby je odkupić i dlatego takie automaty stoją, w Polsce oczywiście ludzie muszą im kupić i postawić żeby mieli

 7. Michał Wisniewski says:

  Ja też place podatki w Plocku i mowie veto Skoro ktoś to produkuje to niech tez skupuje to jest nowy projekt unijny i takie skupy producenci tworzyw sztucznych beda mieli obowiązek zorganizowac nie rozumie czemu tak pospiesznie miasto mialo by organizowac skup za producenta tworzyw sztucznych Trzeba chwilę zaczekać z takimi pomysłami i oszczedzac pieniądze podatnikow Jakis czas temu było super duże dofinansowanie zakładów przetwarzających tworzywa sztuczne potem kupa wstydu Trzeba zaczekać na ustawe z EU dlaczego ja miałbym dokładać do produkcji plastiku ,ja mam mało nie stać mnie …

  • Baxter says:

   Nie rozumiesz. Automaty skupują po niższej cenie. Np. od ciebie.
   Potem to co zostało kupione sprzedawane jest do firm zajmujących się recyclingiem czyli zamianą butelek w granulat. Różnica w cenie między tym co płacą to zysk dla operatora.

   • Xyz says:

    Automat skupu takich butelek kosztuje 20tys zł, jaką co to jest za suma dla firmy recyklingowej dlaczego miasto ma fyndowac firmom recyklingowej skup Butelek Jeżeli ktoś to produkuje bez żadnej kontroli niech to sprząta i tyle

 8. Lysy says:

  Dlaczego ludzie mają płacić za skup plastikowych śmieci Skoro producenci je odkupuja to może oni powinni się tym zająć i skupywac te swoje wyroby za swoje pieniądze Jak by to miało wyglądać żeby ludzie dopłacali do ich biznesu Brzydze się folia i plastikiem

 9. Łysy says:

  Producenci śmieci powinni się tym zająć za swoje pieniądze a nie jak zwykle sięgać lapskami po publiczne pieniądze, skoro to skupuja i przerabiaja to dlaczego ludzie mają za ten skup zapłacić Brzydze się folia i plastikiem. i takimi pomysłami

 10. ppwa12 says:

  a co z butelkami bez kodów kreskowych będą trafiać w krzaki koło automatu

 11. Michal says:

  To już dawno powinno być zrobione, brzydze się warlającą folią i plastikiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU