Zamknij

Ćwiczenia w domu - jak zacząć, żeby się nie zniechęcić?

17:18, 21.12.2021 Redakcja
Skomentuj

Regularny ruch jest niezbędny dla naszego zdrowia. I choć wszyscy o tym wiemy, zmotywowanie się do treningów bywa naprawdę trudne. Jeśli chcesz zacząć regularnie ćwiczyć w domu, warto wiedzieć, co zrobić, by się nie zniechęcić.
Wielu z nas ma zbyt mało ruchu na co dzień. Siedząca praca, a po pracy - wypoczynek w pozycji horyzontalnej - raczej nie sprzyjają naszemu organizmowi. Brak ruchu oznacza dodatkowe kilogramy, słabszą kondycję, ciągłe poczucie zmęczenia, gorszą jakość snu i inne konsekwencje - także zdrowotne. Jednak nie wszyscy lubią ćwiczyć. Co zrobić, jeśli chcemy rozpocząć domowe treningi i tym razem naprawdę w nich wytrwać? Zaczynamy ćwiczyć w domu - przygotowania Jakikolwiek ruch jest lepszy niż brak ruchu - pamiętajmy, że nawet niewielka aktywność jest dla naszego organizmu oraz psychiki znacznie lepsza i zdrowsza niż leżenie na kanapie przed telewizorem lub ze smartfonem w ręku. Jednak jeśli niewiele czasu do tej pory poświęcaliśmy aktywności fizycznej, a nasz stan zdrowia wskazuje na to, że powinniśmy zachować ostrożność w doborze ćwiczeń, warto w pierwszej kolejności wybrać się do lekarza lub fizjoterapeuty. Dobrym pomysłem jest także przygotowanie niezbędnego sprzętu do domowych treningów. Aby zacząć, wystarczy mata do ćwiczeń i wygodny strój - zwłaszcza buty i (w przypadku kobiet) biustonosz sportowy. Możemy zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria sportowe: hantle, rower stacjonarny czy orbitrek. Wszystko zależy od naszych upodobań, jednak... nowy sprzęt z pewnością okaże się sporą motywacją! Ćwiczenia w domu: o czym pamiętać, by zachować regularność? Pierwszym i bardzo ważnym krokiem jest uświadomienie sobie, dlaczego ćwiczymy. Chcemy zadbać o swoje zdrowie? Lepszy wygląd? Zadbać o kondycję, by nie męczyć się podczas rodzinnej wycieczki za miasto? A może chcemy popracować nad swoją dyscypliną i konsekwencją? Możemy zapisać te motywacje i wracać do nich w dni, w których naprawdę trudno będzie nam zebrać się do ćwiczeń. Bo takie dni nadejdą z pewnością - to zupełnie normalne. Dlatego potrzebujemy sprawdzonych sposobów działania:
  • Próbujemy różnych typów aktywności
Wbrew pozorom, domowe treningi nie muszą być nudne. Dzięki dostępnym w sieci pomysłom na ćwiczenia i gotowym filmikom treningowym możemy spróbować różnych typów aktywności, takich jak ćwiczenia cardio, siłowe, joga, zumba, taniec, pilates, fitness, a nawet elementy wprowadzające do sztuk walki. Warto próbować różnych aktywności, by w ten sposób znaleźć ćwiczenia sprawiające nam przyjemność, a przy okazji aktywizować swoje ciało na różne sposoby. Próbujmy też aktywności o różnych porach i z różnym natężeniem, by sprawdzić, który sposób okaże się najlepszy w naszym przypadku. Pamiętajmy o rozgrzewce przed treningiem i rozciąganiu po ćwiczeniach. To bardzo ważne!
  • Wyznaczamy sobie plan minimum
Codzienne ćwiczenia, zrzucenie kilkunastu kilogramów w krótkim czasie i przy okazji restrykcyjna dieta? To nie zadziała! Na zmianę przyzwyczajeń potrzeba czasu, a przesadnie ambitny plan najpewniej pozostanie niezrealizowany. Wyznaczmy sobie niewielkie cele: na przykład ćwiczenia dwa razy w tygodniu, po 30-60 minut. Jeśli mamy ochotę ćwiczyć częściej lub więcej - oczywiście możemy, ale podstawowy cel powinien być stosunkowo łatwy do zrealizowania, dopasowany do naszych możliwości fizycznych i do ilości czasu wolnego.
  • Traktujemy ćwiczenia priorytetowo
Zaskakująco łatwo spychamy aktywność fizyczną na dalszy plan, wymigując się brakiem czasu! Zapominamy, że od regularnych ćwiczeń zależy nasze zdrowie, dobre samopoczucie, a co za tym idzie - jakość życia. Warto nadać ćwiczeniom wyższy priorytet i potraktować je jak element codzienności - tak jak jedzenie posiłków i mycie zębów.
  • Nagradzamy się
To prosty sposób na zmotywowanie się do ćwiczeń. Umówmy się sami z sobą: jeśli wytrwamy w realizacji planu przez miesiąc, na koniec możemy kupić sobie jakiś drobiazg, wyjść do kina lub zrobić inną rzecz, na którą mamy ochotę. Dobrym sposobem może być zaplanowanie zakupu sprzętu sportowego po wypełnieniu własnych celów - nowe taśmy oporowe czy hantle dostępne w sklepie Marbo-Sport.pl będą stanowić nagrodę, a równocześnie zmotywują nas do dalszych ćwiczeń.
  • Wprowadzamy zdrowsze odżywianie
Aktywność fizyczna to nie wszystko. Jeśli zamierzamy lepiej dbać o swoje zdrowie, warto wprowadzić zmiany w diecie. Tutaj również sprawdzi się metoda małych kroczków i stosowanie "planu minimum". Na początek możemy zrezygnować ze słodkich napojów i sięgać po słodycze raz dziennie. Następnym krokiem może być ograniczenie mięsa i gotowanie zdrowszych posiłków. Jeśli ćwiczymy, bo zależy nam na utracie wagi lub poprawieniu wyglądu sylwetki, warto odwiedzić dietetyka.
  • Reagujemy na sygnały naszego organizmu
Jedną z zalet aktywności fizycznej jest lepsze rozumienie własnego ciała i jego potrzeb. Starajmy się obserwować, czy ćwiczenia mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie i czy nam nie szkodzą. Ból stawów, kręgosłupa czy mięśni lub wyraźny dyskomfort są sygnałami ostrzegawczymi i powinny skłonić nas do poszukiwania rozwiązań - np. wizyty u fizjoterapeuty, wybrania innych rodzajów ćwiczeń. Ćwiczenia w domu mogą mieć wiele zalet, o ile... dopilnujemy, by były regularne. Niestety jeden przepis na sukces nie istnieje i każdy musi poszukać go na własną rękę, jednak jeśli wdrożysz swój plan i będziesz regularnie ćwiczyć, Twój organizm pokaże Ci, że było warto. Powodzenia!
artykuł sponsorowany

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%