REKLAMA

Co dla powiatu?

REKLAMA

Zbliża się koniec roku. To dobry moment na podsumowanie. Jak mijający rok oceniają radni województwa? O najważniejszych inwestycjach w powiecie płockim rozmawiamy z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem.

Proszę powiedzieć, co jako radny województwa, a przede wszystkim marszałek może Pan zrobić dla naszego powiatu?

W tym roku zarówno dla powiatu płockiego, jak i całego województwa priorytetem były negocjacje środków unijnych w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027. I tu możemy już teraz mówić o wielkim sukcesie. Dzięki statystycznemu podziałowi województwa „uratowaliśmy” dla Mazowsza i dla Polski 1,5 mld euro. Unia patrzy bowiem na nasz region nie jak na jedną ale dwie jednostki statystyczne – region lepiej rozwinięty, czyli Warszawę i 9 okołowarszawskich powiatów oraz region słabiej rozwinięty, czyli 32 powiaty poza metropolitalne. Dzięki naszej przezorności udało się pozyskać dla Mazowsza ponad 2 mld euro. Dodatkowo Mazowsze regionalne uzyska wsparcie w wysokości ok. 418 mln euro w ramach Programu Polska Wschodnia. W sumie daje to blisko 2,5 mld euro do wykorzystania do roku 2027. To ogromny sukces.

Samorząd województwa pomaga lokalnym samorządom w realizacji wielu przedsięwzięć. Jakie Pani zdaniem są najważniejsze inwestycje w powiecie płockim?

Nasze programy wsparcia to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez gminy i powiaty. Nie tylko w powiecie płockim, ale i w całym województwie dzięki środkom z budżetu województwa modernizowane są drogi, realizowane inwestycje z zakresu ochrony powietrza, modernizacji infrastruktury sportowej, aktywizacji sołectw czy renowacji obiektów zabytkowych. W powiecie płockim tylko w tym roku pomoc trafiła do 64 sołectw i 36 jednostek OSP. Pomagamy także w realizacji 9 projektów, których celem jest ochrona powietrza i 11 inwestycji sportowych. Do tego dochodzą również przedsięwzięcia realizowane ze środków unijnych, jak chociażby doposażenie mazowieckich szkół w nowoczesny sprzęt komputerowy. Ostatnio podpisaliśmy także umowę na termomodernizację Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. Zrównoważony rozwój to podstawowa zasada samorządności. Nasz region jest dość zróżnicowany wewnętrznie. Mamy silną gospodarczo aglomerację warszawską, kilka ważnych ośrodków miejskich i szereg gmin wiejskich, które aby mogły się rozwijać potrzebują naszego wsparcia. Właśnie dlatego każdego roku przeznaczamy setki milionów złotych na różnego rodzaju programy pomocowe dla lokalnych samorządów.Co jest najważniejsze dla mieszkańców powiatu płockiego?

Subregion płocki to ważne miejsce na mapie Mazowsza. Region wielu szans i możliwości, który aktywnie sięga po środki zewnętrzne, zarówno w ramach naszych programów wsparcia, jak i regionalnego programu operacyjnego. Najważniejszą inwestycją dla mieszkańców Płocka i okolic jest budowa i wyposażenie ośrodka radioterapii przy szpitalu wojewódzkim. Tylko w tym roku na ten cel przeznaczyliśmy 6 mln zł, a w następnych latach przekażemy jeszcze 74 mln zł. Kolejne inwestycje to np. utworzenie ośrodka udarowego. Oprócz inwestycji zdrowotnych wsparliśmy także m.in. przebudowę dróg powiatowych Góra-Dobrsk-Gralewo czy Soczewka-Łąck. Dofinansowanie trafiło również na remonty dróg gminnych np. 4 mln zł na rozbudowę dróg na osiedlu Radziwie w Płocku. Pomimo pandemii i trudności cały czas inwestujemy w rozwój regionu.

Jakie więc plany na przyszłość?

Najważniejszym celem na najbliższe lata jest z jednej strony uruchomienie środków europejskich z nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027, a z drugiej strony zakończenie i rozliczenie programu operacyjnego na lata 2014-2020. To jest nasze największe wyzwanie. Oczywiście nie zapominamy także o walce z pandemią czy o inwestycjach i wspieraniu działalności z różnych dziedzin życia. Chcę także zapewnić, że dalej będziemy kontynuowali liczne programy wsparcia. Cały czas stawiamy na rozwój społeczny i gospodarczy całego województwa.

artykuł promowany

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Komentarze 1

  1. Anonim says:

    A co oni tak nagle ubrali się w te namordniki? Minister Niedziela ich postraszył?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU