REKLAMA

Będzie trzeci most w Płocku?

REKLAMA

Na czwartkowych obradach Komisji Edukacji, Zdrowia i Polityki Społecznej przyjęto apel do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie rozszerzenia programu „Mosty dla regionów” o remont starego mostu drogowo-kolejowego oraz budowę nowego mostu kolejowego.

21 czerwca, podczas obrad Komisji Edukacji, Zdrowia i Polityki Społecznej, poruszono sprawę budowy nowego mostu kolejowego dla Płocka. Do porządku posiedzenia dodano wrzutkę na temat apelu Rady Miasta Płocka do Prezesa Rady Ministrów w sprawie wpisania do programu „Mosty dla regionów” remontu płockiego mostu im. Legionów Józefa Piłsudskiego oraz budowy nowej przeprawy kolejowej dla miasta.

PowiązaneTematy

Jak wynika z treści apelu, rada argumentuje potrzebę wybudowania nowego mostu faktem, że obecna linia przebiega po starym moście, wymagającym remontu i przez obszary gęsto zamieszkane. Dodatkowym argumentem ma być to, że po wspomnianej linii przebiega transport z i do zakładu petrochemicznego.

– Płock jest ponad 120-tysięcznym miastem, na terenie którego zlokalizowany jest największy w Europie środkowo-wschodniej zakład rafineryjno-petrochemiczny PKN ORLEN, który generuje transport produktów ropopochodnych przez centrum miasta na ogromną skalę – argumentują autorzy apelu.

W dalszej części zwracają uwagę na znaczne zużycie mostu im. Legionów Józefa Piłsudskiego, który przez długi czas był jedyną przeprawą w Płocku. Z tego powodu wnioskują o wpisanie do programu „Mosty dla regionów” remontu tej przeprawy.

Kolejnym argumentem podniesionym w apelu jest fakt, że nowa przeprawa wpisywałaby się w projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dzięki wybudowaniu nowej przeprawy kolejowej dla Płocka i remontu starego mostu drogowo-kolejowego powstałoby dogodne połączenie od Koszalina i Bydgoszczy, poprzez Włocławek, do Płocka i dalej do CPK.Podczas posiedzenia komisji padł również pomysł, by podczas remontu mostu im. Legionów Józefa Piłsudskiego stworzyć tam ścieżkę rowerową. Radny Andrzej Aleksandrowicz pod koniec debaty zwrócił uwagę, że projekt ma być realizowany do 2025 roku, a do tego czasu w mieście przewidzianych jest kilka dużych inwestycji. Pytanie brzmiało czy Płock stać na zakładane w projekcie finansowanie 25% zadania.

Zdaniem ratusza, finansowanie remontu starego mostu nie będzie stanowiło problemu. Natomiast co do budowy przeprawy kolejowej, miasto miałoby nie partycypować w kosztach budowy, gdyż nie będzie on przebiegał w jego granicach administracyjnych. Miasto wraz z PKN ORLEN miałoby jedynie obsługiwać nowy most kolejowy.

Poza tym, podczas obrad komisja zaopiniowała pozytywnie uchwały:

 • o zmianie regulaminu wynagradzania nauczycieli,
 • o ustalaniu wysokości i zasad wnoszenia opłat w publicznych przedszkolach,
 • o wysokości wynagrodzenia dla prezydenta miasta.

Wspomniane zmiany w uchwałach wynikały z dopasowania ich treści do ustaw rządowych.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 9

 1. nobody says:

  no przecież Morawiecki obiecywał 22 mosty.Dlaczego jeden nie może być w Płocku? No chyba ze to następne kłamstwo premiera.

 2. Płocczanka says:

  KIEDY POWSTANIE 3 MOST?

  Żądamy trzeciego mostu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. Płocczanka says:

  Żądamy trzeciego mostu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. Polka says:

  oczywistą rzeczą jest ,że Płock powinien mieć nowy most od dawna!! to nie ulega żadnej dyskusji.W znacznym stopniu rozładowałoby to korki w mieście czego niestety p.Nowakowski nie widzi.

 5. malgorzata says:

  O maście słyszymy juz od lat ,miał być na wysokości Maszewa i nie kolejowy lecz kolejowo-samochodowy .Nic się nie rusza i już są zmiany,a jak robić to już nie tylko kolejowy.

 6. Jk says:

  A dlaczego niewybudowac trzeciego również kolejowo drogowego?wybudować go na wysokości poplacina puścić tamtędy wprost na Łąck kolej z Orlenu i od ul długiej poprzez park technologiczny pociągnąć dalej obwodnicę…i may wtedy obwodnicę z prawdziwego zdarzenia okalająca miasto z każdej strony…. Ale to by trzeba myśleć przyszłościowo a nie jak teraz byle jak byle co byle plebs widzial

  • bbn says:

   Kiełbasa. kiełbasa, kiełbasa wyborcza…. Trzeba ludziom powciskać kitu żeby zagłosowali na darmozjadów…

 7. patryota says:

  Sosnowski i Kominek załatwią nam kilka „wyklentych” ulic i nowy stadion oraz skocznię narciarską. Mamy wielkie osiągnięcia w skokach DEBILIZMU zwłaszcza w PSL

 8. Mike says:

  Nowy Stadion Dla Narciarzy!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU