12 Dębów: Szukamy nowoczesnych rozwiązań

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ośrodek 12 Dębów w Zaździerzu to miejsce, w którym osoby niepełnosprawne znajdują specjalistyczną opiekę i rehabilitację na pięknym, zalesionym terenie. Nie przez przypadek przyjeżdżają tu osoby niepełnosprawne z całej Polski. Teraz Ośrodek może zaproponować im jeszcze więcej funkcji.

Niepełnosprawność to nie wyrok – udowadniają to codziennie rehabilitanci z Ośrodka Rekreacji, Rehabilitacji i Wypoczynku w Zaździerzu. To właśnie dzięki turnusom rehabilitacyjnym organizowanym w tym urokliwym miejscu, niepełnosprawne dzieci mają szansę na poprawę swojego stanu zdrowia, a także na wypoczynek, zazwyczaj niedostępny dla nich w innych ośrodkach wypoczynkowych.

fot. materiały producenta

fot. materiały producenta

– Stawiamy przede wszystkim na poszerzanie kompetencji pracowników ośrodka, a także poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych – mówi Aleksander Puchała, zajmujący się marketingiem 12 Dębów. – Nasz ośrodek ciągle się rozwija, lecz bez finansowego wsparcia samorządu, darczyńców lub fundacji będzie bardzo trudno na bieżąco wprowadzać nowoczesne urządzenia rehabilitacyjne. Aby przeprowadzać rehabilitację na najwyższym poziomie, często uzupełniamy tradycyjną fizjoterapię terapią z użyciem zmechanizowanych urządzeń medycznych. Niestety koszt takich urządzeń zdecydowanie przewyższa możliwości finansowe Ośrodka i dla tego obecnie wypożyczamy sprzęt – przyznaje.

fot. Aleksander Puchała

fot. Aleksander Puchała

Jak mówi Edyta Kruszewska, zarządzająca ośrodkiem, rehabilitacja to ciągłe poszukiwanie nowych sposobów polepszania warunków życia osób niepełnosprawnych. – Dlatego właśnie, oprócz rozwijania kompetencji fizjoterapeutów, sięgamy po nowości z rynku urządzeń terapeutycznych. Na obecnym turnusie mamy możliwość testowania urządzenia Innowalk Pro – wyjaśnia.

Co to za sprzęt i w czym pomaga? – Jest to sprzęt do korekcji i ustawienia prawidłowego wzorca chodu. To olbrzymi krok naprzód, zarówno dosłownie, jak i w przenośni – mówi Edyta Kruszewska. – To wyjątkowe, zmechanizowane urządzenie medyczne, które pozwala pacjentom utrzymać pozycję pionową oraz umożliwia wykonywanie powtarzającego się ruchu kroczenia przy pełnym obciążeniu stawów – tłumaczy.

Urządzenie to jest idealne dla dzieci i dorosłych z uszkodzeniami OUN: mózgowym porażeniem dziecięcym, rozszczepem kręgosłupa czy dystrofią mięśniowa, jak również dla osób powypadkowych. – Sprzęt jest wypożyczony, ponieważ jego koszt to około 200 tys. zł i bez wsparcia, pewnie nigdy nie będziemy mogli udostępnić takiego rozwiązania naszym pacjentom – przyznaje pani Edyta.

fot_Alek_Puchala (6)

fot. Aleksander Puchała

Jak dokładnie działa ta maszyna? Innowalk Pro nie wymaga od pacjentów samodzielnego stania czy chodzenia, stanowiąc jednocześnie skuteczną pomoc w codziennej rehabilitacji. Ruch wzmacnia mięśnie, utrzymuje ruchomość stawów, ma pozytywny wpływ na prawidłowe oddychanie, krążenie, jak i trawienie. Poprawia formę oraz jakość życia pacjenta. Urządzenie pozwala pacjentom utrzymać pozycję pionową, możliwość powtarzającego się ruchu kroczenia oraz pełne obciążenie stawów.

– W najbliższej przyszłości planujemy znów wypożyczyć taki sprzęt, a warto wspomnieć, że obecnie jest tylko sześć takich urządzeń w Polsce – dodaje Aleksander Puchała. – Chcemy oferować najlepszą formę terapii, jaka jest dostępna na rynku, dlatego oprócz sprzętu do rozwijania motoryki pacjentów, prawdopodobnie wypożyczymy komorę hiperbaryczną. Jest to nowa technologia, zwana tlenoterapią. Obecnie jesteśmy na etapie rozmów z przedstawicielami firmy, która posiada taką komorę na wypożyczenie – wyjaśnia.

Według badań Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce jest około 2,7 mln osób niepełnosprawnych ruchowo, w tym ok. 450 tys. dzieci.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji