REKLAMA

Wystawa płockiego fotografa – wernisaż już dzisiaj!

REKLAMA

W piątek, 4 października w Płockiej Galerii Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej znanego płockiego fotografa – Piotra Augustyniaka. Projekt jest wyjątkowy, bo dostosowany zarówno do potrzeb osób widzących, jak i niewidomych.

Już dzisiaj o godzinie 18 rozpocznie się wernisaż Piotra Augustyniaka w Płockiej Galerii Sztuki. Wystawa, pn. „Czarno na białym”, współorganizowana jest ze Stowarzyszeniem „De Facto”.

– To pierwsza w Płocku ekspozycja, dostosowana zarówno do potrzeb osób widzących, jak i niewidzących odbiorców sztuki. Jest to możliwe dzięki przygotowanym audiodeskrypcjom i opisom fotografii w zapisie Braille’a – wyjaśniają organizatorzy.

Fot. Piotr Augustyniak

Piotr Augustyniak na wystawie zaprezentuje blisko 90 zdjęć reporterskich, pochodzących z 4 cykli, fotoreportażu oraz najnowsze fotografie z 2019 roku. Jego „Czarno na białym” to zapis rzeczywistości, która go otacza. Tytuł wystawy nawiązuje również do w większości eksponowanej na wystawie czarno-białej fotografii, a ograniczenie środków wyrazu sprawia, że łatwiej autorowi wysunąć na pierwszy plan to, co jest dla niego, i powinno być dla odbiorcy, istotne. Ograniczenie się do czerni i bieli, bez retuszu, ustawień i upiększeń, eksponuje to, co najważniejsze i najistotniejsze i w ten sposób zapada w pamięć, tworząc silny przekaz.Wystawie towarzyszyć będą spotkania autorskie z Piotrem Augustyniakiem, połączone z oprowadzaniem osób niewidomych po ekspozycji, zawierającej fotografie z audiodeskrypcją. Terminy: 5 października (sobota), godz. 15 i 9 października (środa), godz.12. Dla osób niewidomych udział w oprowadzaniu jest bezpłatny.

Wystawę będzie można oglądać do 20 października.

Fot. Piotr Augustyniak

Piotr Augustyniak, rocznik 1979. Zawodowo związany z Gazetą Wyborczą, Pressfocus, Polskim Kartingiem, Tygodnikiem Powszechnym, z PAP. Fotografią interesuje się „od zawsze”. Zatrzymywanie w kadrze ulotnych chwil jest nie tylko jego pasją. Jako fotoreporter bacznie obserwuje to, co się dzieje wokół niego. Tworzy cykle reportażowe, m.in. „Historie ludzkie z Płockiem związane”, „Faceci bez nóg strzelają piękne bramki” czy „Skąd przyszedłem, kim jestem, dokąd zmierzam”. Ciekawość świata przyniosła Augustyniakowi nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych, m.in. kilka razy w Local Press Photo, Bz Wbk Press Foto 2014 czy Dostrzeżeni 2011. Na swoim koncie ma również zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie zainspirowanym twórczością Rembrandta, drugie miejsce w konkursie inspirowanym twórczością Wyspiańskiego oraz pięciokrotne zwycięstwa w cyklicznym konkursie „Mój Płock” (2009, 2010, 2011, 2016, 2017. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Fot. Piotr Augustyniak

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU