REKLAMA

Uczniowie liceów z Płocka, Gostynina i Gąbina stanęli do wyjątkowej debaty

ORLEN Blisko Ludzi

REKLAMA

PowiązaneTematy

fot. Wiktor Pleczyński

W Jagiellonce uczniowie szkół średnich z Płocka, Gostynina i Gąbina wzięli udział w „Lidze Debat Fundacji ORLEN”. Celem akcji jest rozwinięcie zdolności młodych ludzi do kreatywnej i kulturalnej dyskusji.

Uczniowie Jagiellonki, Małachowianki, III LO im. Marii Dąbrowskiej, ZSCE im. Ignacego Łukasiewicza, ZS im. Stanisława Staszica w Gąbinie oraz LO im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie zmierzyli się w „Lidze Debat Fundacji ORLEN”. Areną rywalizacji było LO im. im. Władysława Jagiełły w Płocku.

fot. Wiktor Pleczyński

Debata była zorganizowana w stylu „Debat Oksfordzkich” (debat uniwersyteckich). Wymagało to od uczniów rozwinięcia swojej sztuki analizy, argumentowania, autoprezentacji. Zdecydowanie zabronione było obrażanie bądź wyśmiewanie mówców strony przeciwnej.

W takiej debacie prowadzona jest dyskusja nad wyznaczoną tezą. Debatują przeciwnicy tezy oraz jej obrońcy (wyznaczeni losowo przed rozpoczęciem rywalizacji). Debacie przewodniczy marszałek, który ma do pomocy sekretarza, czuwającego nad czasem i kolejnością wypowiedzi.

fot. Wiktor Pleczyński

– By uczniowie mogli zmierzyć się na argumenty, zaproponowaliśmy im rywalizację właśnie w formie ligi debat. W ramach projektu zdobywają kompetencje komunikacyjne, uczą się pracy w grupie, radzenia sobie ze stresem. Duży nacisk stawiamy na etykę prowadzenia sporu, szacunek do pozostałych dyskutantów. Podczas pierwszej, inaugurującej debaty widać było, że uczniowie są zestresowani, ale także zaciekawieni i podekscytowani. Część wprost mówiła, że chciałaby w ten sposób uczyć się w szkole – mówiła Małgorzata Rogowska, koordynatorka projektu Liga Debat Fundacji ORLEN.fot. Wiktor Pleczyński

Pierwsza kolejka debat odbyła się 24 października. W grupie „A”, która miała przygotować się do debaty o tezie „Zjawisko idoli młodzieżowych niesie ze sobą więcej szkód, niż korzyści” znalazły się:

 • Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie
 • Licem Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie
 • Zespół Szkół nr 1 w Płocku
 • Druga drużyna LO im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku.
fot. Wiktor Pleczyński

− Fundacja ORLEN od wielu lat angażuje się w działania na rzecz edukacji. Prowadzimy aż sześć programów stypendialnych, które pomagają młodzieży w rozwijaniu ich pasji, kształceniu się na najwyższym światowym poziomie. Co roku z mobilną strefą edukacyjną przemierzamy Polskę, oferując szkołom innowacyjne lekcje chemii, fizyki i ekologii. Liga Debat Fundacji ORLEN to nasz kolejny program edukacyjny. Traktujemy go jako inwestycję w przyszłość. Chcemy wesprzeć uczniów kompetencjami, które przydadzą im się na drodze do sukcesu – zwraca uwagę Marta Soluch, Członkini Zarządu Fundacji ORLEN.

fot. Wiktor Pleczyński

W grupie „B”, która debatowało na bazie tezy „Dygitalizacja procesu nauczania przynosi więcej korzyści, niż szkód” do rywalizacji stanęły:

 • LO im. Władysława Jagiełły w Płocku
 • Zespół Szkół Centrum Edukacji im. Ignace Łukasiewicza
 • III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku
 • LO im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku.

  fot. Wiktor Pleczyński

– To była naprawdę zacięta debata, sporo pytań z jednej, jak i z drugiej strony, także myślę, że w tych ludziach jest duży potencjał na to, żeby stali się dobrymi debatantami. Te debaty rozwijają umiejętność argumentacji i budowania własnych myśli. Często jest tak, że mamy w głowie dużo do powiedzenia, natomiast gdy chcemy to wyrazić, zachodzi pewien problem. Rozwija się systematyzacja myśli, artykułowanie tych myśli, ale też budowanie argumentów, ponieważ debatanci mają wcześniej sporo czasu na to, żeby się nad tą tezą zastanowić. Te 16 minut, które mają (bo każdy mówca ma 4 minuty), to jest ten czas, kiedy muszą przekonać sędziów do tego, że to oni mają rację. To nie jest takie proste, ponieważ jest też przeciwnik, który kontruje, ripostuje i stara się wychwytywać luki w argumentacji drugiej strony – podsumował Ligę jeden z sędziów, Marcin Gawryszczak.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU