REKLAMA

REKLAMA

Saperzy są gotowi do akcji, ale rzeka w Kępie Polskiej ruszyła

REKLAMA

Przeczytajrównież

W czwartek, jak informowaliśmy, lodołamacze pracowały na trasie Włocławek-Płock, by usuwać krę, zalegającą na Wiśle. Tymczasem w Kępie Polskiej lód zalegający na rzece przemieścił się i rzeka ruszyła całą szerokością.

Wody Polskie nadal prowadzą operację lodołamania na Wiśle. W czwartek, 25 lutego, lodołamacze miały za zadanie usuwanie kry zalegającej na Wiśle na wysokości Płocka.

Groźniejsza sytuacja jest w rejonie Kępy Polskiej – tam rozlokowywani są żołnierze 2. Pułku Saperów.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

– Zadaniem wojska może być wysadzanie zatorów lodowych pomiędzy Kępą Polską a Wyszogrodem – informowały o godz. 12.30 Wody Polskie. – W przypadku gwałtownych wzrostów stanów wody oraz sytuacji zagrożenia ludzkiego życia i mienia, saperzy wkroczą do akcji i będą usuwać zator lodowy. Do dyspozycji wojska pozostają dwa śmigłowce stacjonujące obecnie w Płocku. W rejonie Środkowej Wisły przebywa 40 saperów. Żołnierze wraz z pracownikami Wód Polskich monitorują sytuację, a jeżeli pojawi się taka konieczność – podejmą działania operacyjne. Sytuacja jest monitorowana 24h/dobę – zapewniały Wody Polskie.

Jednak o godzinie 13.15 lód zalegający na Wiśle w Kępie Polskiej przemieścił się – rzeka ruszyła cała szerokością i wolno zaczęła płynąć.




– Lód może zatrzymać się w Dobrzykowie – w ten rejon mogą dotrzeć lodołamacze. Ruszyła również pokrywa lodowa w Wyszogrodzie. Tego typu ruchy lodu mogą powodować gwałtowne wzrosty stanu wód, co ma miejsce nad Wisłą w Wyszogrodzie, gdzie zagrożone podtopieniem są trzy domy – informują Wody Polskie.

W akcję zaangażowana jest również straż pożarna. Strażacy utrzymują w gotowości sprzęt ratowniczy oraz logistyczny, taki jak łodzie, pompy wysokiej wydajności, agregaty prądotwórcze i zapory przeciwpowodziowe. Monitorują też poziom wody w rzekach oraz stan wałów przeciwpowodziowych na terenie woj. mazowieckiego.

– Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie oraz komendy powiatowe i miejskie PSP woj. mazowieckiego są w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego szczebla wojewódzkiego i powiatowego, analizują raporty meteorologiczne oraz współpracują z ekspertami z instytucji Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które prowadzi akcję lodołamania na Wiśle między Włocławkiem a Płockiem – przekazała Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Stany wody na wodowskazach 25 lutego o godz. 14 (w nawiasach porównanie do godz. 6)

  • „Grabówka” – 351 (-2)
  • „PKN Orlen” – 710 (-11);
  • „Brama p.pow.” – 308 (-10);
  • „Borowiczki” – 368 (-5);
  • „Wyszogród” – 642 (-5);
  • „Kępa Polska” – 564 (+7).
Wisła powyżej Płocka. Fot. Wody Polskie

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU