REKLAMA

“Przygarnij psiaka” – pomagamy lokatorom płockiego schroniska, odc. 87

REKLAMA

Znalazły opiekę, życzliwość i ciepłe schronienie, ale nadal szukają domu. W naszym cyklu “Przygarnij psiaka” odwiedzamy płockie schronisko i przedstawiamy wspaniałe psiaki, które mogą stać się najlepszymi przyjaciółmi każdego z Was. W dzisiejszym odcinku – Dekster.

Schronisko dla zwierząt w Płocku jest jednostką organizacyjną spółki SUEZ Płocka Gospodarka Komunalna Sp. z o.o., będącej częścią grupy kapitałowej SUEZ Polska / Suez Environnement / GDF SUEZ.

Dekster

Ten cudny psiak z piękną sierścią do Schroniska dla Zwierząt w Płocku przyjechał w 2018 roku z Sierpca. Na dzisiaj ma około 6 lat, ale w ogóle nie widać po nim wieku. Jest zdrowy i niezwykle radosny.

Jeszcze rok temu jednak było zupełnie inaczej. Dekster był bardzo zamknięty w sobie, trudno było do niego dotrzeć. Kiedy wszedł na dach budy, nie chciał z niego zejść, a na słowa ludzi w ogóle nie reagował.

Pracownicy schroniska dali mu więc czas na zaadoptowanie się do nowej sytuacji. Z czasem, kiedy poznał ludzi i miejsce, zaczął interesować się tym, co się wokół dzieje i otwierać się na kontakty z opiekunami. Podchodził powoli do pracownika schroniska, później dał się pogłaskać, a obecnie jest jedną wielką „kulą” radości. Uwielbia pieszczoty, przytulanie i głaskanie.

Ze względu na dość masywne kształty, nie nadaje się do mieszkania. Najlepiej czuje się na otwartej przestrzeni, jest typem psa, który lubi widzieć co się dzieje wokół i biegać. Kompletnie nie ma w sobie agresji.

Na pewno przyzwyczai się do nowego właściciela i mu zaufa, a w zamian okaże cały swój urok i odda serce, stając się nieocenionym przyjacielem.

Dekster jest oczywiście zaszczepiony, zaczipowany, odrobaczony i odpchlony – gotowy do adopcji.

Jak widzą płockie schronisko w… Sochaczewie?

Portal TuSochaczew.pl zamieścił artykuł pn. „Wygaszanie Azorka. Ratusz z wizytą w schronisku”, w którym opisał wizytę pod koniec czerwca br. przedstawicieli władz Sochaczewa w Schronisku dla Zwierząt w Płocku, związaną z wygaszaniem schroniska dla zwierząt w tym mieście. Jak oceniono płockie schronisko?

– W boksach mieszkają maksymalnie dwa psy. W każdym boksie miska z wodą, z karmą, buda, koc. Wszędzie czysto, nie czuć charakterystycznego dla takich miejsc zapachu. Wokół zieleń, cisza, bo schronisko leży na terenie parku przyrodniczo-krajobrazowego jaru rzeki Brześnicy – opisują w TuSochaczew.

To właśnie Schronisko dla Zwierząt w Płocku prowadzone przez spółkę SUEZ Płocka Gospodarka Komunalna wygrało przetarg na transport, leczenie, czipowanie i opiekowanie się bezdomnymi psami z Sochaczewa i od 1 września dba o zapewnienie im bezpiecznego miejsca.– Deklarowaliśmy od początku, że żaden pies nie trafi w niepewne ręce, więc gdy SUEZ wygrał przetarg, już kilka razy nasi pracownicy wizytowali płockie schronisko, by sprawdzić jak placówka radzi sobie z opieką nad bezpańskimi psami. Chciałem się osobiście przekonać z kim przyjdzie nam współpracować i wraz z Wiesławem Kowalą, naczelnikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej odwiedziłem płocką ochronkę. Przyznam, że jestem pod wrażeniem warunków w jakich żyją tu zwierzęta – mówi w artykule zastępca burmistrza Dariusz Dobrowolski.

Jak opisuje TuSochaczew, w budynku głównym znajduje się gabinet lekarski, kilka kroków dalej jest pracownia rentgenowska. Oddzielny budynek to szpital, gdzie tam w pojedynczych boksach dochodzą do siebie zwierzaki po operacjach. Nieco dalej widać budynek kwarantanny.

– Gdy trafia do nas nowy psiak, jeszcze tego samego dnia jest czipowany, odrobaczany, odpchlony, badany przez jednego z dwóch naszych lekarzy weterynarii. Technicy i lekarze weterynaryjni codziennie wykonują obchód po wszystkich boksach, by sprawdzić w jakiej kondycji są powierzone nam zwierzęta – mówi w artykule kierownik schroniska Wioletta Chiszberg. Po zakończonej kwarantannie odbywa się natomiast szczepienie przeciwko wściekliźnie i chorobom zakaźnym, a potem zabieg sterylizacji.

W schronisku zbudowano też dwie kociarnie, a na szczeniaki czeka oddzielny budynek z ośmioma boksami i podgrzewaną podłogą. Często stoi pusty, bo szczeniaki najszybciej znajdują dom.

Kilka boksów jest oddzielonych od reszty schroniska ażurowym ogrodzeniem. – To dom najbardziej zalęknionych psów, które swoje w życiu przeszły, doświadczyły wiele złego i ludzi traktują więcej niż nieufnie. Widzą ze swych boksów ludzi, oswajają się z nimi, ale człowiek nie wkracza do ich świata. Potrzebują więcej czasu, by się zaadoptować w schronisku i nam zaufać. Niczego nie robimy na siłę, ale krok po kroku otwieramy te zalęknione istoty na świat, pokazujemy, że wszystko co złe, już minęło – podkreśla kierownik schroniska.

W artykule znalazło się też słowo o naszej redakcji.

– Mamy wysoki wskaźnik adopcji, ponieważ regularnie reklamujemy naszych podopiecznych na portalu PetroNews, w wydawanej przez tę redakcję gazecie, korzystamy też z facebooka. Dzięki temu w najlepszych miesiącach do nowych domów trafia nawet 20-30 zwierząt. Bardzo się cieszę, że w Polsce ostatnio rozwija się moda na adoptowane psy, na zwykłe kundelki. To nam bardzo pomaga – dodaje Wioletta Chiszberg.

Zaznacza również, że drzwi płockiego schroniska są otwarte, również dla dzieci. Systematycznie wymieniane są w placówce boksy na nowe, schronisko jest w trakcie ciągłych zmian i ulepszeń. – Tuż za naszym płotem rozciąga się las i chcemy tam zbudować ścieżkę edukacyjną dla dzieci, by jeszcze chętniej nas odwiedzały, poznawały przyrodę i przy okazji naszych podopiecznych – wylicza szefowa placówki. Jak dodaje, schronisko w Płocku kilka razy w roku przechodzi bez zastrzeżeń i uwag kontrolę Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Jeśli chcecie pomóc psiakom i kociakom z płockiego schroniska, ale nie macie możliwości adoptowania zwierzaka, na pewno przyda się im karma, legowiska dla zwierząt czy zabawki. Schronisko chętnie przyjmie również materiały budowlane do budowy bud dla psów, jak deski, styropian o grubości ok. 4 cm, czy dobry impregnat do drewna (najlepiej w kolorze pinii, bo taki kolor ma większość lokum dla piesków).

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU