- To placówka, która wyróżnia się na tle innych muzeów w kraju nie tylko długoletnią historią, ale też wyjątkową ofertą - mówił o płockim muzeum marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik. - Secesja, art deco to wystawy, które przyciągają wielbicieli sztuki nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Co prawda, pandemia ograniczyła możliwość zwiedzania i podziwiania eksponatów, ale my nie ustajemy w rozwijaniu naszego muzeum. Płocka placówka ma w swoich zasobach imponujące kolekcje, ale żeby je zaprezentować szerszej publiczności, potrzebna jest większa przestrzeń. Dlatego oprócz zakupu nowych eksponatów, inwestujemy w jego rozbudowę. Już niebawem nowe sale wystawowe powstaną w kamienicy przy ul. Kolegialnej. Tylko na ten cel w tegorocznym budżecie zarezerwowaliśmy 2,8 mln zł, a w planach mamy kolejne inwestycje - wyjaśniał marszałek Adam Struzik.
Wiktor Pleczyński
Nazwa spółdzielni to również jej program artystyczny. Ład, bo to tylko trzy litery, bo to znaczy, że ma być ładnie i ma być w tym ład, porządek - wedle słów Karol Tiche, polskiego artysty z okresu 20-lecia międzywojennego i członka-założyciela spółdzielni.
Wiktor Pleczyński
Wiktor Pleczyński
- Korzenie Spółdzielni Ład sięgają okresu dwudziestolecia, a artyści działający w jej zasobach należeli do czołowych przedstawicieli polskiej odmiany stylu art déco. Uzupełniając swe zasoby o wyroby Ładu, uzupełniamy naszą kolekcję dokumentującą rozwój polskiego wzornictwa doby modernizmu. Od belle epoque, po czasy powojenne. Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego, będziemy mogli prezentować ewolucję polskiego designu. Gdzie? Secesja ma w Płocku swój dom przy Tumskiej 8, niebawem zaprosimy wszystkich do królestwa art déco przy Kolegialnej 6. Mam nadzieję, że domem wzornictwa powojennego będzie posesja przy ul. Kolegialnej 4. Trwają prace nad przekazaniem tej działki w zasoby muzeum - mówił dyrektor Leonard Sobieraj.Na kolekcję polskiego designu powojennego składają się eksponaty, zakupione dzięki wsparciu samorządu Mazowsza, przedmioty podarowane muzeum przez mieszkańców oraz zakupione antyki. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku płocka placówka kupiła również obiekty po likwidowanej Cepelii przy ul. Chmielnej w Warszawie.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku
Ale fachowców od islamu Co pasjonuje? A inne religie? Np Hinduizm?
I na jedno kopyto
07:06, 2025-07-27
Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku
dziwne, jakoś na wakacjach nie przeszkadzają nam głodne, wychudzone ręce w liberii podające wypasione posiłki na ogromnych, ciężkich, srebrnych tacach.
PocztówkazWakacji
23:25, 2025-07-26
Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku
Zamiast płockiego hejnału islamski Muezzin powinien nawoływać wiernych do modlitwy. To trzeba zmienić koniecznie. Ten hejnał trzeba zlikwidować bo to może drażnić migrantów
Patrycja
21:41, 2025-07-26
Pożar w Płocku. Na miejscu działało 11 zastępów
"aktywistka" Natalia Panczenko niedawno w wywiadzie dla ukraińskiej TV powiedziała: "To jest przede wszystkim ogromne niebezpieczeństwo dla Polaków i rozumiem, że oni rozumieją, bo dziś, kiedy co 10 mieszkaniec Polski jest Ukraińcem to wrastanie wrogości między ukraińcami a Polakami jest już bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla Polski. Ponieważ na terytorium Polski zaczną się walki, bo na terytorium Polski rozpoczną się podpalenia sklepów, domów i tak dalej".
Ukraińska
20:30, 2025-07-26
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz