Zamknij

"Kochanowski - sigma czy lipa?" w Książnicy Płockiej

Patrycja WiktorzakPatrycja Wiktorzak 18:41, 14.03.2025 Aktualizacja: 18:51, 14.03.2025 ok. 1 min. czytania
Skomentuj Fot. Wiktor Pleczyński Fot. Wiktor Pleczyński

Książnica Płocka zaprasza na wernisaż wystawy literackiej „Kochanowski - sigma czy lipa?” prezentującej postać i twórczość ojca poezji polskiej, wybitnego poety, tłumacza i dramaturga epoki renesansu, o którym pisarz Wiesław Myśliwski powiedział, że dokonał kopernikańskiego przełomu, wyprowadzając polszczyznę z cienia języka mówionego i wprowadzając ją do pisma.

Dlaczego „sigma czy lipa”?. Sigma to Młodzieżowe Słowo Roku - określenie osoby odnoszącej sukcesy, pewnej siebie, wybitnej, którą można podziwiać. Sigma jest „samotnym wilkiem”, przekonanym o swej nieprzeciętności, ale się z tym nie afiszuje. Ustala zasady, których bezwzględnie przestrzega. Natomiast lipa to drzewo znane z twórczości Kochanowskiego oraz kiepska podróbka, tandeta (coś lipnego), kiepska sytuacja (no to lipa).

- Chcemy pokazać Kochanowskiego jako sigmę, człowieka sukcesu, wybitnego przez pryzmat tego, co robił i odwołanie do dzisiejszej perspektywy - zdolny, przystojny mężczyzna, wykształcony, zwiedził trochę świata, poznał języki, kulturę, pozostał wierny swoim ideałom. W jego życiu był czas na zabawę i podróże (studia), karierę (dwór królewski), rodzinę (Czarnolas). Wyznaczał trendy - wprowadził język polski do mainstreamu, złamał kanon męskości „faceci nie płaczą” (żałoba po Urszulce), z pisania na zamówienie uczynił sztukę - mówią organizatorzy.

Otwarcie wystawy odbędzie się 20 marca o godz. 12.00 i będzie można ją oglądać do końca czerwca w godzinach pracy biblioteki. Wstęp wolny.

Miejsce: Książnica Płocka, sala kolumnowa (ul. Kościuszki 6, tel. 24 268 00 15)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%